Паралелограм і його властивості
(Урок вивчення й первинного закріплення нових знань)
ТЕМА: Паралелограм і його властивості.
МЕТА: Формувати поняття про паралелограм, сформулювати і довести властивості паралелограма; навчити використовувати властивості при розв’язуванні задач; розвивати увагу, логічне мислення; виховувати самостійність; формувати навички дослідницької діяльності.
ОБЛАДНАННЯ: таблиця, картки, підручник Г.П.Бевз «Геометрія 8 клас», комп’ютер, слайди, виготовлені за допомогою програми MS Power Point, програмний засіб «Бібліотека електронних наочностей. Геометрія 7-9 клас».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап уроку.
Діти, французький письменник ХІХ ст. одного разу зауважив «Вчитися можна тільки весело… Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом». Так ось, сьогодні на уроці будемо слухати пораду письменника, будемо уважними, активними, будемо поглинати знання з великим бажанням, адже вони стануть вам у пригоді у подальшому житті.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учням було задано домашнє завдання скласти кросворд з термінів по темі «Чотирикутники».
На уроці діти обмінюються кросвордами і розгадують їх.
Оцінюються учні за складання кросворду і за знання термінів у розгаданих кросвордах.
ІІІ. Формування теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми ознайомимось з одним із видів чотирикутників – паралелограмом.
Термін «паралелограм» грецького походження («паралелос» – паралельний, «грам» – лінія).
ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Означення паралелограма. Слайд 1.
Запитання:
Що за фігура на таблиці? В С
чотирикутника (АВ || СД, ВС || АД).
(учні самостійно дають означення).
А Д
2. Закріплення означення.
Слайд 2
|
А) Б) В) Г)
|
.
Запитання:
Слайд 3
|
B L C
A N D |
.
Запитання:
3. Властивості паралелограма.
1) Дослідницька робота (учні працюють в парах).
Завдання:
Пари звітують про результати досліджень.
2) Робота з підручником.
Учні формулюють властивості паралелограма і записують їх в зошит.
4. Закріплення основних понять.
Використовуємо програмний засіб «Бібліотека електронних наочностей. Геометрія 7-9 клас», розділ «Чотирикутники», тема «Паралелограм».
5. Доведення властивостей паралелограма.
Робота в групах.
Учні об’єднуються в чотири групи. На картках записані завдання для кожної групи.
|
І група |
ІІ група |
ІІІ група |
ІV група |
|
Довести властивість протилежних сторін паралелограма |
Довести властивість протилежних кутів паралелограма |
Довести властивість діагоналей паралелограма |
Довести, що сума кутів, що прилягають до однієї сторони паралелограма дорівнює 1800. |
По закінченні роботи представники груп біля дошки виконують малюнок і усно пояснюють доведення.
V. Рухавка.
Діти, ви, мабуть, уже втомилися, засиділись, тому трішки порухаємось, пограємо в гру «Естафета з варіаціями».
На дошці записане слово «ПАРАЛЕЛОГРАМ».
Завдання по рядах. Ви повинні записати це слово на дошці (кожен учень по одній букві), який ряд швидше. При цьому слід дотримуватись порядку: перший учень сідає на місце, тільки тоді встає наступний.
VІ. Закріплення та осмислення нового матеріалу.
1) Усні задачі. (Таблиця).


![]()
![]()

В 2 С В 1 С
![]()
1 2
А Д А Д
а) б)
У паралелограмі АВСД
1 = 650. Знайти значення
2.
Учні пояснюють задачі колективно.
2) Самостійне розв’язування задач.
І варіант - №58; ІІ варіант – №50.
3) Колективне розв’язування задачі №54.
А) Прочитати умову задачі. В С




Б) Виправити помилки на малюнку.
В) Усно скласти план розв’язання.
Г) Записати план в зошити (самостійно). А Д
VІІ. Підсумок уроку.
Написати есе невеликого обсягу, заповнивши пропуски (картки для кожного учня).
На уроці я:
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати § 2.
2. «Ярмарок продаж». (Продаю номери задач, установивши кожному завданню бальну ціну).
№ 51(б) – 2б, № 51(г) – 3б, № 55 – 3б, №59 – 3б,
№65 – 4б, №66 – 4б, №77 – 4б.
3. Розділившись на групи по 4 учні, скласти частівки по темі «Паралелограм».
Додатки
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
1