Для кожної людини край, де вона народилася, найрідніший і наймиліший серцю. П. Тичина. Епіграф уроку: Багато митців оспівують у творах красу і велич рідного краю, але талант Павла Тичини є неповторним і унікальним. Це пояснюється тим, що в поезіях втілюється дар П. Тичини як поета, музиканта й художника одночасно.
Павло Григорович Тичина народився 27 (15) січня 1891 р. Козелецького повіту Чернігівської губернії. Походить зі старовинного козацького роду (його пращур, за родинним переказом, був полковником у Богдана Хмельницького). Батько майбутнього поета, Григорій Тимофійович Тичина, був сільським дяком — вчителем «школи грамоти». Мати, Марія Василівна Тичина, знала багато казок, гарно співала. Змалку Павло виявив хист до музики, малювання і віршування..
Спочатку Павло вчився в земській початковій школі. Його вчителькою була Серафима Миколаївна Морачевська. За добре навчання вона подарувала Павлові декілька українських книжок. Першій учительці поет присвятив поему «Серафима Морачевська» (залишилася незавершеною; уперше опубліковано 1968 року в № 9 журналу «Прапор»). Павло з першою вчителькою Серафимою Миколаївною Морачевською. Морачевська, оцінивши чудовий голос і слух хлопця, порадила батькам віддати Павла в один із монастирських хорів Чернігова. Оскільки інших можливостей дати синові освіту Тичини не мали, вони прислухалися до поради вчительки.
У 1900—1907 рр. Павло Тичина навчався в Чернігівському духовному училищі (бурсі), в 1907—1913 — в Чернігівській духовній семінарії. Згодом, навчаючись у Київському комерційному інституті, працював у газеті «Рада». На цей час припало його ознайомлення з новітнім українським мистецтвом, особисте знайомство з найвідомішими його представниками. У 1913—1914 рр. — у редакції ліберального україномовного журналу «Світло», а після його закриття — в Чернігівському статистичному бюро. У 1916—1917 рр. — помічник хормейстера в українському театрі М. К. Садовського. Чернігівська духовна семінарія. Київський комерційний інститут
У літературному доробку Павла Тичини є чудові вірші адресовані дітям: «А я у гай ходила», «Хор лісових дзвіночків». Поет успішно виступив і у ролі казкаря. Написані їм казки «Кожум'яка», «Дударик», «Як дуб із Вітровієм бився», «Дума про трьох вітрів» досі залишаються улюбленими книжками української дітвори. Ці твори для дітей друкувалися в багатьох збірниках, а також виходили окремими книжками.
Ти, земле наша, рідная, святая!Ти, Батьківщино люба, золотая!Це знову напад? З ворогом двобій?Ми чуєм, нене! Ми йдемо на бій! Чого від тебе ворогу потрібно?За що свою він злість зганяє дрібно? Бо ти єдина вільна на весь світ,В тобі свобода й сонце, ясен-цвіт!Наказ про евакуацію надійшов несподівано Коли Тичина проходив повз військкомати, він бачив біля них натовпи добровольців. Друга світова війна в житті письменника
Разом з Тичинами до Уфи прибули родини Рильського, Панча, Сосюри, Корнійчука, а також багатьох інших письменників, композиторів, художників, науковців. Тут, в Уфі, знайшли своє пристановище Спілка письменників, Спілка композиторів, Київський оперний театр, Академія наук... Будинок в Уфі, де в роки Другої світової війни жив П. Г. Тичина
А на заході гриміло, гуло, мело свинцевими заметілями. Спливала кров'ю, але не здавалася рідна земля... Хотілося йти на фронт. Але сам знав, що це неможлива річ. Заздрив Сашкові Довженку — той знову опинився в своїй стихії, їздив по фронтах, писав, щось знімав. Заздрив молодшим — вони воювали. А він мусив тут очолювати Інститут мови й літератури АН УРСР.
Народе український! Народе свободолюбний, духом своїм незламний, прекрасний і великий. В тяжку хвилину твого життя прийми від мене, від сина свого рідного, слово бадьорості й привіту. Живи, народе мій! — ти ж бо єсть невмирущий. Перемагай, народе мій! — ти ж бо єсть могутній. Світи нам всім надією — ти ж бо не лише за себе борешся, а й за інших. М. Рильський, П. Тичина, О. Корнійчук ( м. Саратов, листопад 1941 р.)П. Тичина серед учасників антифашистського мітингу ( м. Саратов, листпад 1941 р.)
М. Рильський, П. Тичина, П. Панч і В. Сосюра на відбудові Хрещатика. 1944 р. Влітку 1944 року лавина радянських військ ішла, котилася на захід. Перемога наближалася. А в Києві 4 липня був яскравий сонячний день. Тисячі киян вийшли на відбудову центральної магістралі столиці України - Хрещатика. Вийшли й письменники — учасники чергового пленуму Спілки.
Увесь Хрещатик лежав у руїнах. На місці прекрасних будинків — гори цегли, заліза, штукатурки. Треба було працювати обережно — в руїнах стрічалися ще не виявлені саперами міни та бомби. Київський університет.1944 р. Павло Тичина, Олександр Безименський і Володимир Сосюра на відбудові Хрещатика в Києві. 1944 р.
У селі Піски Бобровицького району є музей історії села, до складу якого входить хата-садиба Тичини та кімната в сусідньому будинку, присвячена поету. Особливістю музею є його не відтворена, а збережена атмосфера життя, побуту, наукових та мистецьких зацікавлень і уподобань господаря.
Вірш П. Тичини «Не бував ти у наших краях!» – поетичне звернення до уявного співбесідника. Ліричний герой говорить про свій улюблений степ, де небо без краю, де високі козацькі могили-кургани, де живуть мужні, працьовиті й співучі люди. Саме в них треба вчитися бути стійкими в життєвих випробуваннях, любити свою батьківщину.
Ідейно-художній аналіз поезії«Не бував ти у наших краях» Жанр: пейзажна лірика. Тема: вираження краси природи, працьовитість людини на теренах України.Ідея: любов до рідної землі. Головна думка: кожна людина – дитина свого краю. Художні засоби: Метафори: «серце б’ється», «степ простягнувся»Епітети: «блакитні простори», «весняній ночі»Порівняння: «могили, як гори»