Передбачення погоди за народними прикметами. Виклюк С. Г.
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Ще сивої давнини наші предки слов’яни помітили: між погодними явищами та живою природою існує тісний зв’язок. Завдяки цьому рослини, тварини і комахи часто «попереджають» своєю поведінкою про настання холодів або наближення тепла. Народні прикмети про погоду збиралися і перевірялися століттями, щоб орач вчасно посіяв і прибрав хліб, і не втратив урожай. Та хіба мало справ у господарстві, від удачі яких залежало благополуччя родини селянської. Безцінний досвід своїх багаторічних спостережень народ передав у прикметах, приказках та прислів’ях.
Номер слайду 9
Передбачення погоди за місцевими ознаками Незважаючи на те, що клімат і природні явища зазнали змін за кілька десятиліть, і, тим більше, століть, багато народні прикмети досі допомагають достовірно дізнатися погоду на найближчі години, добу, місяці. Передбачення погоди за місцевими ознаками засноване на спостереженні за природними явищами, небесними світилами. Ясну, теплу погоду означають такі ознаки: Купчасті хмари. Сіре ранкове небо. Зоря ввечері золотистого кольору, а небо ясне.
Номер слайду 10
На негоду, дощову погоду вказують такі ознаки: На ранковій траві відсутня роса. Сіре вечірнє небо. Сонце ввечері сідає за хмару. Червоні хмари рано вранці, ще до сходу сонця. Хмари різних відтінків означають негоду з різними опадами. Різке вечірній потепління. Задушливе повітря під час сходу сонця. Вода в річці стає тепліше. Дим з труби або від багаття стелиться по землі. Якщо він піднімається стовпом, буде гарна погода.
Номер слайду 11
Передбачення погоди за поведінкою тварин Якщо павуки плетуть довгі мережі, це віщує теплу і ясну погоду. Якщо ж вони ховаються, настане негода. Якщо собака починає кататися по землі, наближається дощова погода. Бджоли добре відчувають наближення дощу: вони починають роїтися біля вулика, залишають квітки збираються в невеликі групки. Так само і бабки збиваються в зграї, безладно літають, а мурахи запечатують ходи в мурашнику. Якщо кровоссальні комахи стали особливо агресивними, це означає швидке наближення дощу. Голосне квакання жаб віщує теплу і ясну погоду. Ластівки, заховані під дахом, пророкують швидке настання урагану або бурі. Якщо вони літають низько до землі, скоро піде дощ, а якщо високо – буде вітряно. Якщо качки тихі, слід чекати на грозу. Півні або курки, перегукуються один з одним, віщують наближення негоди. Будь-який птах, що сидить на самих верхівках дерев, віщує негоду.
Номер слайду 12
Народні передбачення погоди за рослинами Сувору й сніжну зиму обіцяє багатий урожай горіхів, але мала кількість грибів у лісі. Велика кількість жолудів і польового осоту також передвіщає холодну зиму. Зима буде теплою, за умови, що влітку виросло багато щавлю. Визначити, яким буде літо, допоможе спостереження за розпускається листя на деревах: якщо перші листя з’явилися спочатку на березі, а потім на вільхі, літо буде посушливим і жарким, а якщо навпаки, — холодним і дощовим. Те ж саме стосується дуба – якщо він розпустився раніше ясена, літо буде засушливим. Провісниками наближення дощу є: посилення запаху, видаваного жимолостю, розкриття шипів лопухом, схиляння фіалки до землі, розгортання календулою своїх віночків, ущільнення конюшини. Запах багатьох дерев, що виділяють смолу, сік або нектар, значно посилюється перед дощем. З квіток і листя водяної лілії можна вгадати настання заморозків або затяжного зливи: при цьому квітки і листя не піднімаються з Якщо зацвіла черемха, варто відкласти посівну до потепління.
Номер слайду 13
Літні прикмети. Дощові черв’яки виповзають назовні – чекайте негоди, дощу. Горобці купаються в пилу або піску – бути дощу. Якщо навколо мурашника мало його мешканців – незабаром буде дощ. Навколо мурашника кипить життя – дощу не передбачається. Голуби воркують до теплої сонячної погоди. Поява жука-гнойовика – вірна прикмета гарної погоди. Пізно ввечері голосно співають цвіркуни – до хорошої погоди. Комарі літають роєм – буде хороша погода. Велика кількість ягід влітку віщує холодну зиму. Навколо акації крутиться багато комах – чекай негоди.
Номер слайду 14
Осінні прикмети. Осінній туман припадає до землі – буде сонячна днина, піднімається утворюючи хмари – на дощ. Хмари низько осінню — чекай вітру і снігу. Багато павутиння – на довгу суху осінь. Калина достигла, а листя на ній зелене – осінь буде тепла. Осінній іній – на суху й сонячну погоду. Восени листопад швидко минув – чекай суворої зими. Горобина вродила рясно – осінь буде дощова, а зима морозна. Грім у вересні віщує теплу
Номер слайду 15
Зимові прикмети. Кішка на печі – до холоднечі; а кішка на підлозі – до тепла. Свиня чухається – до тепла; верещить – до негоди; солому тягає – до бурі. Якщо в зимовий час павуки дуже діяльно свою павутину тчуть, взад і вперед бігають, один з одним б’ються, вішаються на нових нитках, то це означає, що через 9 – 10 днів настане холод; якщо павуки сховаються – буде відлига. Ворони в’ються в повітрі – перед снігом, якщо після цього опустяться і сядуть на землю – буде відлига, а якщо розсядуться на будинках і вершини дерев – буде мороз, сядуть на нижні гілки дерев – буде вітер. Довгі сухі ялинові гілочки до хуртовини згинаються, на гарну погоду розпрямляються.Іній на деревах – до морозів, туман – до відлиги. Діброва взимку почорніла – до відлиги або до бурі. Роги місяця гострі і яскраві – до вітра, круті – до морозу.
Номер слайду 16
Весняні прикмети. Високо пливуть хмари – до хорошої погоди. Навколо місяця видно кільце – чекай вітру. Біля людського житла багато синиць, значить весна буде холодною. Якщо в березні видно дятла, то весна пізньою буде. Співають синиці, чекай тепла. Ластівка вилітає – теплий день обіцяє. Ластівка низько літає – дощ обіцяє. Побачив шпака – знай: весна біля порога. Журавель прилетів – скоро лід зійде. Довгі бурульки до довгої весни. Коли ранньою весною блискає блискавка, а грому не чути – буде сухе літо. Якщо з дахів висять довгі бурульки то і весна буде довгою