Конспект заняття з розвитку мовлення
( старша група)
Тема: Переказування української народної казки « Бобове зернятко»
Програмовий зміст: учити дітей переказувати зміст незнайомої казки; збагачувати словник назвами транспорту; вправляти у вимові звуків [ с], [з ], [ш ] .Розвивати мовний апарат, силу голосу, мовне дихання. Виховувати дружелюбність.
Хід заняття
Одне блюдце порожнє, а в іншому, що лежить? Ви вірно назвали – горох.( стручком). Він добре вам знайомий. А ось ці зернятка називаються « боби». Багато бобів, а один – боб. Або можна сказати – бобове зернятко.
Чистомовка
Об – об – об – лежить на блюдці боб.
Б –б – б – люблять курочки боби.
Но –но – но – смачне бобове зерно.
Про бобове зернятко навіть казка є. Вона так і називається «Бобове зернятко». А ось і герої цієї казки - Півник і Курочка.
Читання казки вихователем перший раз.
Словникова робота:
Наспіх – поспішаючи.
Мерщій – швидко.
Примчала – щось принести дуже швидко, бігом.
Коваль – займався виготовленням зброї, замків, ключів, підкови для коней, косу для косіння трави, виготовляв художні вироби – ворота, художня ковка гратів.
Стрімголов – тобто бігти дуже швидко.
Загорланив – закричав.
Читання казки вихователем другий раз.
Запитання до тексту:
( Петрику не поспішай).
Читання казки вихователем третій раз.
Уважно слухайте і добре запам’ятовуйте казку, бо ви самі потім будете переказувати.
Переказування казки дітьми.
Фізкультхвилинка « Літаки»
Гра «Види транспорту»
( Вихователь кидає м’яч кожній дитині називаючи вид транспорту, а дитина назву транспорту)
Водний – корабель, човен, пароплав, катер.
Повітряний – літак, вертоліт, ракета, повітряна куля.
Спеціальне призначення – швидка допомога, поліція, пожежна, газова служба.
Пасажирський – автобус, таксі, тролейбус, трамвай.
Гра: « Маленькі віршики про транспорт»
По Дніпру на…( пароплаві)
В цирку їхали ведмеді,
На новім…( велосипеді)
Дуже весело мені
Мандрувати у ( човні)
Гарний наш пілот – мастак,
Водить добре він…( літак)
Величезні, гарні шини
У вантажної… ( машини)
Їздить містом з краю в край
І катає нас…( трамвай)
Звукова культура
Вірш
В горішнику горішина
Горіхами обвішана
Оришка й Тимішка
Струшують горішки.
Відгадайте загадку.
Не літаю, не кричу,
Все сичу, сичу, сичу
Від землі не відриваюсь
Та з землі в клубок звиваюсь
То прозвали люди злі
Та, що лізе по землі.
( Змія)
Косарі косили просо,
А на просі ранком роси.
Із – із – із – борсучок в нору заліз
Зи – зи – зи –наступили холоди
Зав – зав – зав – борсучок тут смачно спав
Зу – зу –зу –він зустріне так весну.[с ],[з]
Гра: «Свисток і дзвоник»
Гра: «Хор»
Діти поділені на 4 групи і співають кожен свою партію:
- сі – сі – сі.
- за – за – за.
- шу – шу – шу.
Різне звучання ( голосно, тихо, дуже тихо, а потім всі разом «як у хорі» ).
Підсумок заняття.