Мистецтво. 8 клас
Тема: Перлини мистецтва Візантії та Київської держави
Мета: познайомити учнів із мистецтвом Візантії та Київської держави;
розширити знання учнів про види образотворчого мистецтва;
прищеплювати любов до мистецтва.
Обладнання: комп'ютер, слайди (презентація «Перлини мистецтва Візантії та Київської держави»), відео «Собор Святої Софії в Стамбулі».
I. Організаційний момент. Повідомлення теми уроку.
ІІ. Розмова на тему уроку. Використовується презентація на тему.
Періодизація візантійського мистецтва
Ранньохристиянський період (так званої передвізантійської культури, I-III століття);
ранньовізантійський період, «золоте століття» імператора Юстиніана I (527—565), архітектури храму Святої Софії у Константинополі та рівненських мозаїк (IV—VII століття);
Іконоборчий період (VIII – початок IX століття). Імператор Лев III Ісавр (717-741), засновник Ісаврійської династії, видав Едикт про заборону ікон. Цей період отримав назву «темний час» — багато в чому за аналогією до подібного етапу християнізації Західної Європи;
Період Македонського відродження (867-1056). Вважається класичним періодом візантійського мистецтва. XI століття стало найвищою точкою розквіту. Відомості про світ черпалися з Біблії та з творів давніх авторів. Гармонія мистецтва досягалася рахунок суворої регламентації;
Комніновське відродження при імператорах династії Комнінов (1081-1185);
Палеологівське відродження, відродження елліністичних традицій (1261-1453).
Іконопис Візантійської імперії протягом усього свого існування впливав на іконопис інших православних країн: Сербії, Болгарії, Македонії, Русі, Грузії, Сирії, Палестини, Єгипту. Також під впливом Візантії перебувала культура Італії, особливо Венеції.
Головною технікою візантійської мозаїки переважно був прямий мозаїчний набір, у якому елементи укладаються зворотним боком постійну основу. Прямий набір в давнину здійснювався безпосередньо на місці мозаїчної композиції, будь то підлога або стіна житлового чи громадського приміщення: на рівному шарі маси, що закріплює, робився ескіз, а потім шматочки смальти вдавлювалися у масу.
Для релігійних цілей створення з самого початку вживалося помірковано, тому що східна церква завжди неприхильно дивилася на статуї, вважаючи поклоніння їм до певної міри ідолопоклонством, і якщо до IX століття круглі постаті ще були терпимі у візантійських храмах, то постановою Нікейського собору. були дуже усунені їх.
Декоративно-ужиткове мистецтво
Поряд із різьбленою справою процвітала обробка металів, з яких виконувалися вибивні або литі твори помірного рельєфу.
Рельєф - вид образотворчого мистецтва, один з основних видів скульптури, в якому все зображується створюється за допомогою об'ємів, що виступають із площини фону.
Види рельєфу:
Барельєф (bas-relief - низький рельєф) - вид скульптури, в якому опукле зображення виступає над площиною фону, як правило, не більше ніж на половину обсягу.
Горельєф (haut-relief – високий рельєф) – вид скульптури, в якому опукле зображення виступає над площиною фону більш ніж на половину об'єму.
Контррельєф (від лат. contra - проти і "рельєф") - вид поглибленого рельєфу, що є "негативом" барельєфу. Застосовується у печатках та у формах (матрицях) для створення барельєфних зображень та інталій.
Койланагліф (або en crux (анкре)) - вид поглибленого рельєфу, тобто вирізаний на площині контур. В основному застосовувався в архітектурі Стародавнього Єгипту, а також у давньосхідній та античній гліптиці.
Собор Святої Софії - Премудрості Божої, Свята Софія Константинопольська, Айя-Софія (грец. Ἁγία Σοφία) всесвітньо відома пам'ятка візантійського зодчества, символ «золотого віку» Візантії. Офіційна назва пам'ятника на сьогоднішній день Музей Айя-Софія.
У 1985 році Софійський собор серед інших пам'яток історичного центру Стамбула був включений до Світової спадщини ЮНЕСКО.
Понад тисячу років Софійський собор у Константинополі залишався найбільшим храмом у християнському світі — аж до спорудження собору Святого Петра у Римі. Висота Софійського собору – 55,6 метрів, діаметр бані 31 метр.
ІІІ. Перегляд відео.
IV. Підбиття підсумку уроку.
Д.З. Подивитися інші фотографи про мистецтво Візантії. Використати Інтернет.