Теорія походження людини. Періодизації історії людства (антропологічна археологічна, історична).
Мета: ознайомити учнів з періодизацією історії людства; дати уявлення про
передумови виникнення людини; сформувати уявлення про основні теорії походження людини, про появу людей, їх розселення на земній кулі; показувати по карті місця найбільш відомі стоянки та шляхи заселення Європи, зокрема й України; висловлювати власну думку; виховувати толерантне ставлення до думок інших, виховувати науковий інтерес до історії.
Еволюція людини. На думку вчених, людина походить від доісторичних приматів, нащадками яких є також сучасні мавпи. Найдавнішим предком людини, якого можна ідентифікувати, є рамапітек, який жив у лісах Африки між 6 і 14 млн. років тому. Зміна клімату призвела до зміни умов, у яких мешкав даний вид: ліси заступили саванни. Це змусило предків людини спуститися з дерев на землю і стати на задні лапи. Останнє забезпечувало кращий огляд у високій траві. Усі ці зміни привели до появи нової гілки приматів — гомінідів.1 млн. 750 тис. років тому з'являється «людина вміла» — «hоmо hаbіlіs». Це перші з пращурів людини, які навчилися виготовляти примітивні знаряддя праці з гальки. «Людина вміла», жила групами, про що свідчать залишки її стоянок; знайдені переважно в Олдовейській долині (Східна Африка). Основним заняттям цих істот було полювання і збиральництво. «Людина вміла» вже могла будувати примітивне житло. У період між 1,5 і 0,25 млн. років тому жила «людина прямоходяча» — «hоmо еrесtus». Цей вид уже повністю перейшов на пересування на задніх кінцівках, остаточно звільнивши передні. Також «людині прямоходячій» ми завдячуємо початком використання вогню. Це дозволило гомінідам залишити теплий клімат Африки і почати своє розселення по світу. Так, у Європі найбільш значні знахідки, що належать до цього виду, зроблені в Іспанії (с. Амброна, 300 тис. років тому), Франції (м. Ніцца, 350 тис. років тому) тощо. Залишки «людини прямоходячої» знайдені навіть у Північному Китаї. Пізніше за все були заселені Північна та Південна Америка, а також Австралія — лише 40 тис. років тому.
1. Теорії походження людиниІз давніх-давен люди намагалися зрозуміти, хто вони та як з'явилися, яким є їхнє походження. У найдавніші часи вони вірили, що весь світ і все, що в ньому є, у тому числі людина, створене богами або іншими надприродними силами. Міфічні уявлення про походження людини дуже різноманітні. Давні китайці вірили, що перша людина Паньгу вилупилася з яйця. Давні шумери (народ, який мешкав на території (раку) були переконані, що перших людей боги виліпили з глини або що вони жили під землею, доки бог не перемістив їх нагору. Народи Африки мають численні міфи: одні вірять, що перша людина вийшла із тріщини в камені або дереві, із ями чи навіть великого мурашника. Серед бушменів, що є корінним населенням Австралії, побутує міф про те, що люди - це нащадки мавп. В Індії досі поширений міф про те, що бог Брахма створив людей із різних частин свого тіла. Християни вірять, що перших чоловіка та жінку створив Бог. Основні теорії походження людини Релігійна Еволюційна Космічна (творіння людини Богом або богами) (виникнення людини в процесі еволюції) (позаземне походження людини)
Еволюційна теорія походження людини. Еволюційна або наукова. (Людина сформувалась внаслідок поступового, дуже повільного розвитку живих організмів від найпростіших форм до сучасного вигляду.)Деякі учені вважають, що люди пішли від мавпоподібних істот, що жили у глибоку давнину. Від цих же істот походять й сучасні людиноподібні мавпи. Під час розвитку, що тривав сотні тисяч років, вигляд предків людей змінився. Можливо, це сталося під впливом радіоактивного випромінювання уранових руд, які виходили на поверхню Землі. Руки предків людей, довгі, як у мавп, коротшали, а спини випрямлялися. Пальці ставали все більш гнучкими й рухливими. Але найголовніше — у них поступово розвивався мозок. Вони ставали розумнішими, поступово відокремлюючись від тваринного світу. Так на Землі з’явилися люди, які були ще не схожі на нас, але вже відрізнялися і від своїх предків — мавп. Тільки у XIX столітті Томас Гекслі висловив нечувану доти думку: людина схожа із ... мавпою. Сучасники не приховували свого обурення: «Які предки? Адже людина створена за образом і подобою самого Бога». Суперечки про походження людини тривають досі.
Еволюційна теорія походження людини. Сучасні науковці підтримують еволюційну теорію походження людини. У XIX ст. англійський природознавець Чарльз Дарвін розробив теорію природного добору. Її суть полягала в тому, що виживають і передають свої якості нащадкам найбільш пристосовані до навколишніх умов живі організми. Наприклад, тварини, які не мали густої шерсті, що могла зігріти в холоди, не вижили в льодовиковий період. Камінь якій використовували як знаряддя праці. Уміння виготовляти знаряддя праці відрізняло людиноподібних істот від тварин. Згодом інші вчені розвинули й доповнили його теорію. Її підтвердили відкриття в біології, археології та інших науках.
Згідно з еволюційною теорією, близько 4 млн років тому розпочався процес перетворення людиноподібних істот — їх називають гомініди— на сучасну людину, який загалом завершився 100 тис. років тому. Отже, сучасна людина сформувалася в процесі еволюції. Він не відбувався лінійно, а більше нагадував дерево, де різні види гомінідів протягом тривалого часу могли жити поруч і навіть схрещуватися.
Космічна теорія походження людини Космічна. (Людина створена космічними прибульцями.)Деякі вчені вважають, що люди нашої цивілізації з’явилися завдяки втручанню вищого космічного розуму. Археологи та етнографи стверджують, що найдавніші цивілізації —Месопотамія, Єгипет, Кріт та Греція, Індія та Китай — мають спільну основу. Всі ці цивілізації з’явилися водночас і раптово і не містили жодних слідів еволюції. Залишилися лише міфологічні розповіді про те, що з моря прийшли просвітителі, що принесли з собою культуру та науку в готовому вигляді. Згідно з легендами, просвітителі з’явилися після глобальної катастрофи, що знищила їх батьківщину. Деякі дослідники вважають, що єгипетські піраміди побудовано не єгиптянами, а є результатом втручання позаземних цивілізацій. Ще один приклад — у Південній Америці під час дослідження індіанських культур були знайдені зображення повітряної кулі та літальних апаратів, схожих на космічні. У пустелі Наско були знайдені зображення звірів, риб, людей, геометричних малюнків. Розміри цих зображень коливаються від 30 до 300 метрів, контурна лінія яких завширшки становила від 15 см до 3 м. Побачити ці малюнки можна лише з висоти пташиного польоту. За однією з версій вони мають позаземне походження.
Релігійна теорія походження Релігійна. (Людину створив Бог.)У Біблії про походження людини говориться: «Спочатку Бог створив небо і землю. Земля була бесформеною пустелею, зануреною у вічний морок. Повсюди була вода, а над нею носився Дух Божий. І сказав Бог: так буде світло! Побачивши, що світло добре, він відокремив її від пітьми і назвав днем, а темряву назвав ніччю. Наступного дня він створив небосхил посеред вод, які розділив на дві частини, на води, які були на землі під небом, та на води, які у вигляді хмар і дощів зависли під небом. Третього дня він зібрав води під небом в одному місце, і тоді показалася суша... і повелів він тоді, щоб на землі виросло багато видів рослин, що дають насіння, і дерев, що дають плоди. Четвертого дня він створив тіла небесні... П’ятого дня він дав життя чудовиськам морськім та всякій іншій живій тварюці, що мешкає у воді, а також птахам, що літають над землею. І благословив їх, сказавши: плодіться та розмножуйтеся, заповнюйте як море, так і повітря. Шостого дня він створив тварин, що пересуваються по землі. І насамкінець створив людину за образом і подобою своєю, щоб володарювала над усією землею, над усім, що жило й росло на землі. Сьомого дня Бог відпочивав після своєї роботи і день цей благословив, зробивши його святом на вічні часи».
На думку багатьох учених, найдавнішими предками людини були істоти, названі австралопітеками (від латинського — «південні мавпи»). Вони жили в Африці приблизно 4 млн років тому. Жили австралопітеки невеликими групами, харчувалися в основному рослинами і цілком ймовірно — м'ясом упольованих тварин. Для нападу чи захисту використовували палиці та каміння. Розмовляти вони ще не вміли, а лише видавали деякі уривчасті звуки, що передавали гнів, страх, і попереджали одне одного про небезпеку. Першим представником роду людського, на переконання багатьох учених, була людиноподібна істота, яка жила 2,5 млн років тому. Поряд із рештками цієї істоти (Східна Африка, ущелина Олдувай) археологи знайшли кам'яні знаряддя праці. Саме вміння виготовляти знаряддя праці вчені вважають тією межею, яка відокремлює людину від тварин. Тому цю істоту умовно назвали «людина вміла». Близько 1,7 млн років тому в Африці, Європі та Азії з'являється новий різновид людиноподібної істоти — «людина прямоходяча», яку вчені ще називають пітекантропом, тобто мавполюдиною. Близько 1 млн років тому такі істоти з'явилися на території сучасної України. Жили мавполюди стадами по 25-40 осіб, постійно пересуваючись у пошуках їжі, займалися збиральництвом і полюванням. Житлом для них найчастіше слугували печери. Пітекантропи вміли виготовляти рубила, гостроконечники, скребла. За пітекантропів у північній півкулі відбулося значне похолодання і частину її території вкрив льодовик, почався льодовиковий період. Пітекантропи пристосувалися до нових умов і навчилися використовувати вогонь.
Ще ближче за часом до сучасної людини «стояв» неандерталець. Ця назва походить від річки Неандерталь, що в Німеччині, біля якої вперше знайшли його рештки. За сучасними даними, неандертальці жили приблизно від 150 до 40 тисяч років тому. Вони мешкали в Європі, Південно-Західній Азії та Африці. Середнього зросту (до 165 см), вони були досить сильні, масивної статури, з великими головами й об'ємом головного мозку майже таким самим, як у сучасної людини. Неандертальці добре пристосувалися до холоду. Вони удосконалили знаряддя праці, почали виготовляти кам'яні ножі, зазубрені пилки тощо. Неандертальці полювали на різних тварин: північного оленя, мамонта, бізона, коня, волохатого носорога та ін. Близько 40 тисяч років тому неандертальці зникають. Таємниця їхнього зникнення хвилює багатьох дослідників і сьогодні. Як свідчать археологічні дані, якийсь час сучасні люди і неандертальці мирно співіснували. Можливо, вийшовши за межі Африки, сучасна людина вступила в боротьбу з неандертальцем і знищила його як вид. Утім, це — лише гіпотези. Походження сучасної людини також є однією із загадок історії. За даними наукових досліджень, «людинарозумна», або, як її ще називають, homo sapiens, з'явилася в Африці близько 100 тисяч років тому, а в Європі — близько 40-85 тисяч років тому. Людину сучасного типу назвали кроманьйонцем, оскільки вперше на її рештки натрапили в печері Кро-Маньйон у Франції. На відміну від людиноподібних істот, кроманьйонці мали тендітнішу будову тіла: пряму статуру, високий округлий лоб, тонкий ніс, трохи загострене підборіддя. Пальці на руках стали гнучкішими, що дало змогу виконувати більш точні рухи й різноманітну роботу. Середній зріст кроманьйонців становив 170-180 см. «Людина розумна» вже володіла мовою, вміла висловлювати свої думки. Як свідчать дослідження, розселення сучасної людини розпочалося з Африки. Знайдіть і покажіть на карті-схемі «Розселення людей на Землі» (див. с. 12) ймовірну прабатьківщину людини сучасного типу. У які часи було заселено Європу, Азію, Америку та Австралію? Висловте припущення, як і чому відбувалося це розселення.
Утворення рас. Що таке людські раси? Ми всі різні: відрізняємося один від одного кольором волосся, відтінками шкіри, зростом, масою тіла, рисами обличчя. Все це індивідуальні відмінності. Але є ознаки, за якими відрізняються цілі спільноти людей - раси. Раса - це група людей, яка склалася історично у певних географічних умовах і має деякі спільні спадково зумовлені морфологічні й фізіологічні ознаки. Словникова робота. Людські раси — це великі групи людей, які пов'язані спільністю походження і мають однакові зовнішні ознаки. За зовнішніми ознаками виокремлюють чотири основні раси: європеоїдну, монголоїдну, негроїдну (або екваторіальну) та австралоїдну. До європеоїдної раси належить майже половина людства планети. Сама назва свідчить про те, що більшість народів цієї раси живуть в Європі. З відкриттям Америки та Австралії європеоїди розселилися по всьому світу. У європеоїдів світла шкіра, м'яке пряме або трохи хвилясте волосся, вузький ніс, тонкі губи, колір очей може бути різним. Крім європейців, до цієї раси належать індійці, таджики, вірмени, араби. Усі слов'яни, у тому числі й українці, — європеоїди. В Африці та Америці живуть люди негроїдної раси. Народи цієї раси переважають у навколо екваторіальних районах. Для негроїдів характерні темний колір шкіри, волосся та очей, волосся кучеряве або хвилясте, на обличчі та тілі волосяний покрив розвинутий слабо, у більшості з них широкий ніс, верхня щелепа виступає вперед, губи товсті. До монголоїдної раси належить майже 40% населення земної кулі. Народи монголоїдної раси розселилися на величезних просторах Азії, островах Тихого океану і на обох материках Америки. У монголоїдів жовтуватий колір шкіри, чорне пряме волосся, очі вузькі, ніби щілинки, обличчя плоске, широкий ніс, губи, трохи потовщені. До цієї раси належать монголи, китайці, японці, корейці та інші народи Азії, а також індіанці — корінне населення Америки. Представники австралоїдної раси населяють північний схід материка Австралія та східну частину о. Нова Гвінея. Для цієї раси характерний темний колір шкіри, волосся, очей. На обличчі волосяний покрив розвинутий добре, ніс — широкий і плоский.Із зростанням населення Землі народи різних рас дедалі тісніше спілкувалися між собою. Тому з'явилися мішані раси — мулати (нащадки негрів та європейців), метиси (нащадки індіанців та європейців), самбо (нащадки індіанців і негрів).
Як вогонь став служити людині Від вогню степової пожежі людиноподібні істоти запалюють власне вогнище. Вони навчилисякористуватися вогнем близько 400 тис. років тому. Висловіть припущення, як змінилося життя гомінідів завдяки цьому відкриттю. Значення вогню для людини. Приготування їжіЗасіб зігрівання. Захист від нападу хижаків. Засіб для полювання. Збільшення тривалості світлого часу та сприяння обʼєднаню людей