Розгорнутий конспект уроку української мови для учнів третього класу
Тема : «Закріплення знань про іменник».
Тип уроку: підсумковий.
Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми
“ Іменник”; удосконалювати вміння знаходити іменники в реченні, в мовному потоці, визначати їх рід, число; розвивати аналітико - синтетичні вміння учнів, мовлення учнів;виховувати інтерес до навчання, потребу у поглибленні своїх знань.
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку,
сигнальні картки, картки з завданнями, чарівна скринька.
Хід уроку
І. Організація уроку. Створення позитивного настрою.
-
1,2,3,4,5 — прошу всіх рівненько стать!
-
Продзвенів уже дзвінок- починається урок!
-
Привітаймося!
-
Кому дозволено сісти першим?( сідають дівчатка)
-
Правильно! Спочатку краса, а потім — сила.(сідають хлопчики)
1).Слухання вірша.
Сьогодні у нас незвичайний урок
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому,в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
2).Вправ “ Мікрофон”.
-
Подумайте й скажіть, яким має бути наш урок?( цікавим, навчальним, продуктивним, веселим, світлим, проблемним, пізнавальним)
-
А якими ви маєте бути на уроці?( дисциплінованими, уважними, зібраними, вправними,наполегливими, самостійними, ввічливими, добрими, кмітливими)
-
Так, я з вами цілком погоджуюсь.
-
Тільки за таких умов ми з вами створимо цікавий, творчий і плідний урок.
ІІ. Повідомлення теми, завдань уроку. Мотивація діяльності учнів.
-
А почнемо ми наш урок з риторичного питання.
-
Що допомагає жити всьому живому на Землі?
-
Посилаючи тепле, лагідне проміння.
СЛАЙД № 1.
-
Так, це сонечко, саме воно купає все живе у своєму промінні.
СЛАЙД № 2.
-
Але для людини не тільки воно осяває життєвий шлях, а ще й дещо.
-
А що саме , дізнаєтесь відгадавши загадки.
Чарівний Іван,
Дерев*яний каптан
Де носом проведе,
Там помітку кладе.( олівець)
Біле поле, мудрий на ньому оре.( папір)
Снігові поля, чорні грачі,
Хочеш розумним бути-бери та вчи (книжка)
Білий кінь по чорному полю
Залишає білий слід за собою ( крейда)
Худорлява і вертлява
На папір біжить у справах,
Закарлючки полишає
У пеналі спочиває. (ручка)
-
Ви правильно відгадали всі загадки.
-
А тепер подумайте, що допомагають здобувати ці предмети, з чим вини асоціюються у вас ? ( знання)
-
Так, як сонце світить всьому живому на Землі, так знання освітлюють весь життєвий шлях людини.
-
Сьогодні на уроці ми з вами систематизуємо і узагаль- нимо знання про одну з частин мови.
-
А про про яку саме частину мови буде йтися вам підкажуть і сонечко, і слова відгадки.
СЛАЙД № 3.
-
До якої частини мови належать всі ці слова?
-
Хто вже готовий дати відповідь?
-
Тема сьогоднішнього уроку СЛАЙД № 4.(“ Закріплення знань про іменник” )
-
Діти розгорніть зошити і запишіть дату сьогоднішнього уроку. ( діти відкривають зошити промовляючи) :СЛАЙД № 5.
Зошит свій я розгортаю
І під нахилом кладу,
Сяду рівно не зігнусь -
До роботи я берусь!
ІІІ. Закріплення вивченого про іменник.
1).Фронтальне опитування. СЛАЙД № 6.
Вправа “ Мозковий штурм”
-
Пригадайте, що означають іменники?
-
На які питання відповідають іменники?
-
Яку частину мови називають іменником?
-
Наведіть приклади, ставлячи до них питання.
-
До яких іменників ми ставимо питання хто?
-
До яких — що?
-
Малюнковий диктант.( малюнки на дошці)
-
Назвати предмети зображені на малюнках.
-
Записати слова, розподіляючи їх у два стовпчика.
-
Але перш ніж записувати подумайте, що треба пам’ятати про правопис цих слів? ( це словарні слова )
-
Хто? Що?
Агроном,сантиметр, банкір, дециметр, фермер, театр.
-
Самоперевірка. СЛАЙД № 7.
3). Хвилинка каліграфії. СЛАЙД № 8.
-
Повторимо написання Б і б
-
Каліграфічно списати приказку. СЛАЙД № 9.
-
“ Багато читаєш — багато знаєш”.
-
Як ви розумієте цей вислів?
-
З’ясуйте, чи є у ньому іменники?
( немає)
-
Чому ви так вирішили?
-
Що ж нам допомагає з*ясувати до якої частини мови належить те чи інше слово?
( питання)
-
Підбір спільнокореневих слів-іменників.
-
Діти подумайте, від яких слів ми можемо утворити іменники ?
(читає, знаєш)
( читаєш, читання; знаєш,знання)
-
Утворюємо письмово.
-
Як називають ці слова?
-
Робота з анаграмами.
-
Діти ми сьогодні говорили, що знання освітлюють весь життєвий шлях людини.
-
А звідки люди черпають свої знання?
-
Так. Багато знань ми з вами отримуємо з народної творчості.
-
Далі завдання: “ Розшифруй прислів*я” СЛАЙД № 10.
-
Запишіть розшифроване прислів*я.
Самоперевірка. СЛАЙД № 11.
(Наука для людини — як сонце для життя)
-
Повторення відомостей про рід і число іменників.
а). Визначення числа іменників.
-
Знайдіть іменники, які вжито у початковій формі.
-
З’ясуйте в якому числі стоять данні іменники?
( наука, сонце )
-
Що ви знаєте про число іменників?
Вправа “ Хвилинка веселинка”. СЛАЙД № 12.
-
Я пропоную вашій увазі вірш, але він не зовсім звичайний.
-
Ваша мета переставити все як треба, щоб вірш став звичайним. Це ви робите усно. Працюємо.
-
Перевіряємо. Слайд № 13.
-
Далі вам потрібно знайти іменники, які стоять у множині і записати їх в зошит стовпчиком.
Собаки
кицьки
кізки
барани
зірки
-
Самоперевірка. Слайд № 14.
-
А чи є ще іменники в цьому вірші? ( небо)
-
Чим цікавий цей іменник?
( він вживається тільки в однині)
Фізкультхвилинка. СЛАЙД № 15, № 16.
б). Визначення роду іменників.
Р о б о т а в п а р а х.
-
Далі я пропоную вам гру “ Решето”. СЛАЙД № 17.
-
Погляньте на екран. Ви бачите рядочки слів.
-
Ваша мета — у кожному рядочку знайти зайве
слово, аргументувавши свій вибір.
-
Потім виписати це слово і визначити його рід.
-
Але спочатку давайте згадаємо, що ви пам*ятаєте про рід іменників?
( іменники бувають ч.,ж. і с, роду)
-
Які іменники належать до ч.роду?
( іменники до яких можна додати слова вона, моя — це іменники ч.р.)
-
Які іменники належать до жіночого роду?
-
Які іменники належать до середнього роду?
Зошит, пенал, море, портфель.
Огірок, слива, помідор, буряк.
Зима, мороз, весна, осінь.
Місто, село, Україна, вулиця.
7). Повторення відомостей про власні і загальні іменники.
-
Ви сказали, що іменник Україна — це власна назва.
-
Давайте згадаємо, що нам відомо про власні та загальні іменники?
-
Що потрібно пам*ятати про правопис цих іменників?
-
Далі я пропоную вам завдання,виконуючи яке, ви виступите у ролі вчителя.
Вправа “ Виправ помилки”. СЛАЙД № 18.
Самоперевірка. СЛАЙД № 19.
8).Робота з анаграмами.
_ Працюємо з анограмами. Увага на екран.СЛ. № 20.
-
Самоперевірка. СЛАЙД № 21.
-
Тепер спробуйте об*єднати ці слова у речення.
-
Можемо ми це зробити одразу?
-
А чому?
( тому,що нам треба додати службові слова і змінити закінчення)
-
Правильно. За допомогою чого зв*язуються слова в реченні?
-
Спробуйте тепер скласти речення, додавши службові слова та змінивши закінчення.( Учень пише крейдою по дошці)
-
Запишемо це речення.( учень біля дошки)
-
З*ясуємо до якої частини мови належить кожен член речення.
-
Тепер встановимо зв*язок слів у реченні, усно, та визначимо головні і другорядні члени речення.
-
В якій ролі може виступати іменник у реченні?
( вони можуть виступати головним і другорядним членом рачення)
9). Робота в групах. СЛАЙД № 22.
-
Об’єднались у групи.
-
Завдання: розібрати іменник, як частину мови.
1 група — крейдою
2 група - учень
3 група — по дошці
( групи отримують картки з завданнями)
РЕЗЕРВ ЧАСУ
Гра “ Пильне око”. СЛАЙД № 23.
ІV. Підсумок уроку.
-
Вправа “ Інтерв*ю”. СЛАЙД № 24
_ Якою була тема нашого уроку?
-
Що ж ми робили сьогодні на уроці?
-
Що для вас сьогодні було цікавим?
2. Самооцінка роботи на уроці учнями.
-
Підрахувати кількість балів на полях зошита.
-
Поставити оцінку за урок.
-
Оцінювання уроку учнями.
-
А зараз я прошу вас оцінити наш з вами урок.
-
Який він вам видався? Чи справдились ваші очікування?
-
Вибрали смайлик, вийшли до дошки і прикріпили його.
-
Домашнє завдання. СЛАЙД № 25
“Чарівна скринька”
- Діти хто хоче за виконання д/з отримати добру оцінку
вибираєте завдання на жовтій картці.
- Хто хоче отримати відмінну оцінку — завдання на
рожевій картці