Презентація до теми "Вставні слова (словосполучення, речення) та розділові знаки при них" містить теоретичний матеріал з наведенням прикладів.
Даний матеріал можна використовувати для вивчення, узагальнення, систематизації та повторення знань. Презентація дасть можливість підготуватися учителю до уроку, учням повторити вивчений матеріал.
Для учнів навчальних закладів, вчителів-словесників, а також стане в пригоді всім, хто цікавиться українською мовою, її розвитком.
Безумовно, для кожної дитини в світі перші вчителі – це батько й мати. Вони дали вам життя. Певна річ, всю свою любов і ласку передавали вам, діти. Без сумніву, батько стоїть вище за сотню вчителів, мати – за сотню батьків. На мою думку, якщо ти не поважаєш батьків, люди, звісно, це помітять і не будуть тебе поважати. Ти, можливо, залишишся без друзів. РОЗГЛЯНЕМО ПРИКЛАДИ:
Приклади слів, які вказують на послідовність викладу думок. Додому я не йшов, а летів, бо, по-перше, міг похвалитися, що мама одразу має школяра не першої, а другої групи, а по-друге, треба було збігати в ліс (М. Стельмах).по-першепо-другедо речіз одного бокуз другого бокукрім тогоотжеміж іншим зрештоюнарештітаким чином
Між сполучником і вставним словом завжди ставимо кому. Розділові знаки при вставних словах і словосполученнях. Якщо ж протиставний сполучник а (рідше але) стосується вставного слова, то він відокремлюється комою разом із ним. Вставні слова та словосполучення на письмі завжди виділяються комами. А можливо, хлопчик був як всі люди. Боляче думати, як цей, може, найдосвідченіший із людей нашої планетної системи вперто змагався зі смертю, ницістю, байдужістю і, головне, з самотністю, ніколи не знаючи спочинку.
Розділові знаки при вставних реченнях. Засоби виділення вставлених конструкцій – кома, тире або дужки. Розділові знаки при вставлених конструкціях зазвичай залежать від інтонації. Вставні речення, які несуть додаткове повідомлення або пояснення до основного змісту речення, здебільшого виділяються дужками.І хіба не безглуздо, що через оці його лисі з’їжджені скати (ніяк не може добитися нових!) десь там мусять загинути люди.
Розділові знаки при вставних реченнях. Невеликі вставні конструкції, які стоять переважно в середині основного речення й мають із ним тісніший змістовий зв’язок, виділяються з обох боків тире. Комами з тире відокремлюються від інших членів основного речення вставні конструкції тоді, коли на місці розриву мала б стояти кома. За вікном — згори було видно — шуміло, вирувало залите сонцем місто.Є люди на землі, — а то б не варто й жити, — що крізь щоденний труд уміють і любити, і усміхатись, й мислити, й шукать.
1. Вставні слова (словосполучення, речення) певним чином оцінюють, уточнюють основне повідомлення в реченні. 2. Вставні слова (словосполучення) поділяються на кілька груп за значенням, на письмі виділяються комами.3. Вставні речення на письмі виділяються комами, тире, дужками.4. Вставні слова (словосполучення, речення) не є членами речення. ВИСНОВКИ: