Підсумковий урок "Північна Америка"

Про матеріал
Матеріал може використовуватись вчителями для закріплення та підведення підсумків за відповідною темою
Перегляд файлу

Тема. Узагальнення і систематизація знань із теми «Північна Америка»

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів із теми Північна Америка; закріпити навички роботи з картою та географічною інформацією; розвивати вміння аналізувати, систематизувати, порівнювати і робити висновки, сприяти розвитку критичного і творчого мислення; виховувати культуру розумової праці, схильність до пошуку, активність.

Обладнання: фізична карта Північної Америки, атлас, комп’ютерна презентація, епіграфи до уроку, мішечки мудрості, картки із завданнями для роботи, підручник, різнокольорові капелюшки, картки  для роботи із різнокольоровими капелюшками.

                                                          Хід уроку

І. Організаційно - мотиваційний момент.

Слайд №1

Вчитель
Доброго дня вам, діти, і гості нашого уроку.

Сьогоднішнє наше заняття ми розпочнемо із невеличкої притчі. Послухайте, будь ласка, її уважно.

   Бог зліпив людину із глини, проте в нього залишився невикористаний шматок.

  •          Що ще зліпити тобі? – запитав Бог.
  •          Зліпи мені щастя,- попросила людина.

Нічого не відповів Бог і тільки поклав людині в долоню шматочок глини, що залишився.

Як ви думаєте, що хотів Бог при цьому сказати людині?

 (Щастя кожна людина ліпить собі сама)

Ось так і ви, діти, самі для себе щоднини, щоуроку ліпите знання. І все залежить від вас самих. Тому побажаю вам сьогодні розуму, вміння мислити, творчості, толерантності, врівноваженості і дисциплінованості. А разом це вам дасть єдиний результат – знання. Зверніть, будь-ласка, увагу на перший епіграф до уроку.

 

                                                                          Чим найповніше джерело знань, тим

                                                                            глибша ріка життя.                    

                                                                                                                    Народне прислів’я

                                (Вчитель зачитує перший епіграф до уроку)

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

   Сьогодні у нас незвичайний урок, бо ми проведемо його у лабораторії професора Географії.

Ми завершили з вами подорожі по материку  Північна Америка. І повернулись у нашу школу, де нас чекає професор лабораторії. Уже багато уроків ми з вами працювали над цією темою, настав час систематизувати вивчене. А лабораторія на те й лабораторія, щоб у ній:

  •          досліджувати;
  •          проводити експерименти;
  •          творчо працювати.

                                                 (Чується стук у двері)

А ось, власне, і господар лабораторії. Вітайте його.

                                        (Заходить хлопчик-професор лабораторії)

Професор Географії

   Доброго дня, діти, радий вітати вас у моїй лабораторії. Приємно вражений вашим інтересом до того, чим займаюся я. Але в нас спільна мета –  отримати  ґрунтовні знання про материк  Північна Америка.

Вчитель

Пане професоре, допоможіть мені наповнити наші мішечки мудрості, визначивши завдання уроку.

Професор Географії

   Так, так, я прихопив їх із собою.

(Хлопчик – професор розвішує завдання уроку, заповнюючи мішечки мудрості. Вчитель коментує)

Завдання уроку:

1 мішечок –  узагальнити знання про Північну Америку:

2 мішечок – розвивати вміння аналізувати, систематично працювати і робити висновки;

3 мішечок – закріпити навички роботи з картою та географічною інформацією;

4 мішечок –  сприяти розвитку творчого і критичного мислення.

 

Отже, тема нашого уроку «Узагальнення і систематизація знань із теми Північна Америка.

 

Вчитель

Другий епіграф до уроку ще раз скаже нам мудру річ.

                                                                               … розум полягає не тільки в знанні,

                                                             але й умінні застосовувати  знання на практиці. 

                                                                               Аристотель, давньогрецький філософ 

                         (Вчитель зачитує другий епіграф до уроку)

ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу. 

   Для початку пригадаємо все, що знаємо про Північну Америку.  Ми сьогодні говоримо з вами про розум,  знання . А хочете побачити посмішку розуму? Вона відкриється вам тільки тоді, коли ви чітко спрацюєте за принципом «Я знаю». Не забувайте, кожне ваше речення має починатися саме так.

Вправа1. «Я знаю».

 (Учні повторюють матеріал)

Орієнтовні відповіді

   Я знаю, що Північна Америка – третій за площею материк планети..

   Я знаю, що Північна Америка повністю розташована у Північній і Західній півкулях.

    Я знаю, що більша частина материка перебуває в полярних і помірних широтах.

   Я знаю, що площа материка 24.2 млн км .

   Я знаю, що  від Євразії  Північна Америка відокремлена вузькою Берінговою протокою, а від Південної Америки - Панамським перешийком..

   Я знаю, що першовідкривачами Північної Америки були нормани.

   Я знаю, що Північну Америку омивають води трьох океанів: Північного Льодовитого, Тихого і Атлантичного.

   Я знаю, що берегова лінія материка сильно розчленована.

   Я знаю, що найближчими  материками-сусідами є Євразія і Південна Америка.

   Я знаю, що крайніми точками материка є: на півночі – мис Мерчісон; на півдні – мис Мар’ято; на заході – мис Принца Уельського; на сході – мис Сент Чарльз.

   Я знаю, що у рельєфі північної частини материка переважають рівнини, тому що територія лежить в давній  Північно-Американській платформі.

   Я знаю, що найвища гора  - Мак-Кінлі.

  Я знаю, що Гори Аппалачі невисокі гори, за віком – старі, а Кордильєри – високі молоді гори.

   Я знаю, що материк не знаходиться в екваторіальному кліматичному поясі.

   Я знаю, що річки Північної Америки належать до басейнів трьох океанів: Атлантичного, Тихого і Північного Льодовитого.

   Я знаю, що у Північній частині материка розташована велика кількість озер, що мають льодовиково-тектонічне походження.

   Я знаю, що природні зони Пн. Америки різноманітні.

   Я знаю, що найбільший острів світу – Грендландія розташований у Північній Америці.

   Я знаю, що перехідна зона між лісами та степами називається преріями.

   Я знаю, що найбільша за площею країна – Канада.

   Я знаю, що найрозвинутіша країна – США.

   Я знаю, що корінним Населення Пн .Америки є індіанці та ескімоси.

   Я знаю, що  Північна Америка – це материк географічних див і парадоксів.

 

   Молодці, діти. Не забули, ради чого ви працювали? Поверніться один до одного, посміхніться.

          (Діти   посміхаються)

Це і є посмішка розуму.

А ми переходимо до наступного етапу уроку.

   Діти, хто і що на вашу думку, крокує щодня з вами у країну мудрості?

          (Вчитель, ручка, олівець, карта, підручники: а саме довідники, енциклопедії)

   Справді, все допомагає вам здобути знання. Але хорошим джерелом знань  з географії є енциклопедія . Любите читати енциклопедії?

  На сьогоднішній урок    Надя  використала знання з енциклопедії, підготувала повідомлення  про Долину Смерті.

   Поясніть, чому цей об’єкт одержав саме таку назву. Для цього ви виконаєте наступне  завдання. Перед вами ряд ознак – це температура січня і липня, температура  грунту,  кількість опадів. Виберіть ті пелюстки-ознаки, які, на ваш,погляд, характерні для цього об’єкта.

         Слайд №2

                                    (Учениця зачитує повідомлення)

            Долина Смерті – є одним з найжаркіших місць на землі. Це розпечена сонцем піщана каліфорнійська пустеля, розміщена на висоті 86 м нижче рівня моря. Займає площу 8 тис. км.  Опади тут трапляються не кожного року. Їх кількість становить  менше ніж 100 мм,  а температура повітря влітку ніколи не опускається нижче +40 С. Дощові краплі випаровуються в повітрі, на руках загорається   волосся. Людина тут  втрачає за годину до 1 л води, що небезпечно для життя. З липня по жовтень мухи не літають, а повзають – боячись підпалити крила, ящірки перевертаються на спину, щоб охолодити обпечені ніжки. Температура грунту досягає +94 С. Цей край називають «Гарячою землею». Є одним з національних парків США.

 

                                        Гра «Ромашка».

Долина Смерті 

                                             Температура  січня -14

                                             Температура липня +24

                                             Температура січня +8

                                             Температура липня +57
                                        Температура грунту +94

                                             Температура грунту +30

                                             Опади – 500-600 мм

                                             Опади – 100 мм

 

 

 

Як ви бачите, у нашій лабораторії чується дух дослідника, мислячого, розумного, творчого учня.   Наступна вправа називається «Здивую всіх» . Суть роботи:  у вас на партах лежать картки з географічними поняттями, які потрібно пояснити та показати їх на   карті..

  1. «Батько вод» або  «Велика вода»
  2. «В чому справа»
  3. «Льодовий мішок»
  4. «Розпечена сковорідка»
  5. Півострів,який , який «нас не розуміє»
  6. «Зелена земля»
  7. «Грім потоків»
  8. Велике Солоне Озеро.

Орієнтовні відповіді: 

«Батько вод» , «Велика вода» - це р. Міссісіпі; («велика вода» - так назвали її індіанці, що жили на берегах цієї річки, а письменник Майн Рід – назвав «батьком вод»)

«В чому справа» - це Алеутські острови, назва яких так перекладається;

«Льодовий мішок» - Гудзонова затока (  вона більшу частину року вкрита кригою)

«Розпечена сковорідка» - Мексиканська затока; (  води якої круглорічно теплі)

 Півострів, який «нас не розуміє» - Юкатан; ( назва виникла випадково, коли іспанський капітан  Ернандес Кордоба запитав про назву місцевості у індіанців)

«Зелена земля» - о.Грендландія, а насправді вкрита шаром льоду до 3400м; ( цю землю відкрив у 982 р. Ерік Рудий і назвав  мовою скандинавів)

«Грім потоків» - Ніагарський водоспад; ( саме так мовою місцевих індіанців перекладається назва).

                        Слайд №3

 Велике Солоне озеро знаходиться біля західного узбережжя Скелястих гір, має глибину до 15 м, вода солона, в 7-8 разів перевищує солоність океану – і така щільна, що людина може лежати на її поверхні без всякого руху. Це озеро без живих організмів. В його водах нема риби,  на піщаних берегах ростуть лише солянки.

   Діти. А яка середня солоність вод Світового океану?  (35 %).

Задача.

Визначити солоність даного озера.

   (35 х 8 = 280 % )

(Учні записують задачу в зошити)

   Як і планувалось, у нашій лабораторії – практичний експеримент. Проведемо  ми його у вигляді досліду.

 Пригадаємо,як ведуть себе тіла в солоній і прісній воді?

Визначити, де яке озеро?

(Дві склянки з водою: в одному солона вода, в другому прісна, два шматочки сирої картоплі)

Висновок: в солоній воді тіла знаходяться на її поверхні, а в прісній – на дні.

 

Справились із цим завданням. Працюємо далі.

Добре попрацювали. А для подальшої роботи ви об’єднаєтесь у групи і пари. Попутного вам вітру на шляху мудрості!

Склад груп наступний:

1 група – Дмитрук Таня, Склезь Іра, Раковець Артем, Оліферчук Артем.

2 група – Островська Марина, Литвин Таня, Швай Євген,, Борох Надя.

 

Вправа «Два на три»

Погляньте на дошку. Квадрат розділений   на 6 частин. У кожній з них певна тема. Ваше завдання  вибрати будь-яку із заданих тем  і дати відповідь на отримані запитання.

Рельєф

Озера

Річки

Тварини

Рослини

Клімат

Рельєф

1.Що таке рельєф?

2. Чому на території Північної Америки переважає рівнинний рельєф?

3.Порівняти рельєф Північної і Південної Америки, виділивши риси подібності і відмінності.

Клімат

1.Що називають кліматом?

2.В яких кліматичних поясах знаходиться материк?

3.Назвати чинники формування клімату Північної Америки.

Річки

1.Що таке річка?

2.До басейнів яких океанів належать річки Північної Америки?

3.Чим можна пояснити нерівномірність розподілу річкової сітки материка?

Озера

1.Що таке озеро?

2.Назвіть Великі озера Північної Америки.

3.Чим можна пояснити нерівномірність розподілу озерної сітки материка?

Рослини

1.Яка рослинність характерна для зони арктичних пустель?

2.Яку рослину зображено на державному гербі Мексики?

3.Дерево-символ Канади.

Тварини

1.Які тварини мешкають в зоні мішаних лісів?

2.Назвіть єдиний вид сумчастих на материку.

3.Чому Чому арктичні пустелі бідні на тваринний світ?

 

Хто в нас буде представляти І групу?

Визначте представника ІІ групи?

 

  Робота в групах  

 Слайд №4

Як уже відомо, природні зони  Пн. Америки представлені зоною арктичних пустель, зонами тундри і лісотундри, тайги, змішаних і широколистяних лісів, лісостепів і степів, пустель і напівпустель, тропічних лісів і саван.

Поспілкувавшись у групах:

І група -  дайте визначення поняття «тундра». Укажіть її істотні ознаки, заповнивши таблицю.  Слайд №5

ІІ група - дайте визначення поняття «тайга». Укажіть її істотні ознаки., заповнивши таблицю.Слайд №6

 

 І група

Тундра –це…

Географічне положення

Клімат

Грунти

Рослинність

Тваринний світ

Екологічні проблеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ІІ група

Тайга –це…

Географічне положення

Клімат

Грунти

Рослинність

Тваринний світ

Екологічні проблеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Хто в нас буде представляти І групу?

 Визначаємо представника ІІ групи?

 

Наступна  вправа  «Най, най, най…»

Назвіть географічні об’єкти Північної Америки, до яких можна додати префікс «най»

Назвіть характерні риси, що виділяють материк у світі?

( Учні виділяють характерні риси)

 

  1. Найбільший острів світу – о.Гренландія.
  2. Найбільший архіпелаг на планеті – Канадський арктичний архіпелаг.
  3. Найбільш прісноводне озеро Землі – Верхнє.
  4. Найдовша карстова у світі печера – Флінт Мамонтова в Аппалачах.
  5. Найдовший гірський ланцюг – Кордильєри.
  6. Найбільший Каньйон світу – утворила р.Колорадо.
  7. Найбільший гейзер – Гігант, у Національному парку Єллоустон.
  8. Найбільший у світі океанічний приплив – затока Фанді.
  9. Найкоротша у світі річка Роу  - Штат  Монтана, 80 м.
  10.  Найбільше серед дерев планети –секвойне дерево, ще його називають мамонтовим.
  11. Найстаріший парк планети – Єллоустонський
  12. Найкрасивіший водоспад планети - Ніагарський

 

А зараз ви працюватимете над вправою «Що зайве?» Кожній парі учнів  пропонується  обрати зайве слово серед представлених. І пояснити свій вибір.

1 пара. Верхнє, Гурон, Мічіган, Онтаріо, Маракайбо.

2 пара. Міссурі, Міссісіпі, Амазонка,Огайо, Макензі.

3 пара. Магнолія, агава, опунція, евкаліпт, карликова береза.

4 пара. Р.Амудсен, В.Берінг, Х.Колумб, Д Лівінгстон, Генрі Гудзон.

 

 

  Випереджувальне завдання мала на сьогоднішній урок  Островська Марина, яка готувала проект-презентацію  «Населення Північної Америки».

Отож давайте подивимось її.

                       (Презентація «Населення Північної Америки»)

 ІV. Підсумок уроку.

У лабораторії поволі стихають звуки атласів, що шарудять, ручок, що натхненно пишуть… Та розуму немає меж, бо знання – як океан – бездонні. Сьогодні ми узагальнили знання  про Пн. Америку, а підсумує вивчене у формі творчої роботи Таня Дмитрук, спробує  описати цей дивовижний материк – Північну Америку.

 

                                           Презентація

Північна Америка – незвичайний материк, далекий і одночасно близький, знайомий і незнайомий, приховує в собі багато таємниць. Географія Північної Америки не менш цікава, ніж географія інших континентів.На півночі цього материка горять полярні сяйва. Південніше розташована тайга.. Є тут і листяні ліси, складені переважно лише кленом. Повноводні річки течуть тут по рівнинах, що нагадують степи. Тут їх називають преріями. На цьому материку знаходяться найбільш прісноводні водойми, що називають Великими озерами, глибокі річкові долини, що носять назву – каньйони. Це дуже цікавий материк – тут ростуть велетенські секвої, чудові кактуси, агави, магнолії, опунції… Мешкають  бізони, вовки, американські лосі тарантули…. Про його освоєння складено багато легенд. Це країна Х.Колумба і золотошукачів. Північна Америка – материк географічних див і парадоксів.

 

Підсумуємо зроблене на уроці  за методом «Різнокольорові капелюшки».  У вас на партах лежать капелюшки різних кольорів. Кожен колір вимагає, щоб ви підвели підсумки роботи на сьогоднішньому уроці з певної точки зору. Ви маєте право скористатися картками-підказками, де є навідні запитання. Ця вправа вчить  вас думати різними способами, по-різному оцінювати ситуацію, критично мислити.

   (Діти підсумовують роботу на уроці)

Ті, у кого на партах білий капелюх, відокремлять із сьогоднішнього уроку загальні факти, відомості.

Ті, у кого жовтий, - простежать позитивні моменти уроку.

Ті, у кого червоний, - вкажуть, які почуття та емоції супроводжували упродовж уроку.

Ті, у кого синій, - проаналізують життєвий урок, який можна винести із заняття.

Ті, у кого чорний, - виявлять критику, негативне, що було у ході уроку.

Ті, у кого зелений ,-  спробують дати іншу назву Північній Америці.

                           Картки-підказки із навідними запитаннями

   Білий капелюх:

Яка тема уроку? Які знання, вміння ви отримали у ході уроку? Які методи роботи використовувалися?

   Жовтий капелюх:

Що на вашу думку, було найбільш позитивним у ході уроку? Що вам найбільше запам’яталося?

Червоний капелюх:

Який настрій супроводжував вас упродовж уроку? В якому настрої, на вашу думку, перебували  ваші однокласники та вчитель? На розвиток яких здібностей,  рис характеру  вплинув цей урок?

Синій капелюх:

Що корисного для навчання, для подальшого життя ви винесли з уроку? Де, в яких ситуаціях ви можете використовувати набутий досвід?

Чорний капелюх:

Що на уроці вам заважало працювати успішно, ефективно? Чи все вдалося, на вашу думку?

Зелений капелюх:

 Яку іншу назву ви дали б? Чим він незвичайний?

  Оцінювання

 VІ. Домашнє завдання.

  1. Повторити матеріал про Північну Америку.
  2. Скласти кросворд за вивченою темою.  (За бажанням)

 

                Рельєф

1.Що таке рельєф?

2. Чому на території Північної Америки переважає рівнинний рельєф?

3.Порівняти рельєф Північної і Південної Америки, виділивши риси подібності і відмінності.

 

_____________________________________

 

                       

                         Клімат

1.Що називають кліматом?

2.В яких кліматичних поясах знаходиться материк?

3.Назвати чинники формування клімату Північної Америки.

 

 

 

                                                        Річки

1.Що таке річка?

2.До басейнів яких океанів належать річки Північної Америки?

3.Чим можна пояснити нерівномірність розподілу річкової сітки материка?

 

_____________________________________

 

                          Озера

1.Що таке озеро?

2.Назвіть Великі озера Північної Америки.

3.Чим можна пояснити нерівномірність розподілу озерної сітки материка?

 

             

           Рослини

1.Яка рослинність характерна для зони арктичних пустель?

2.Яку рослину зображено на державному гербі Мексики?

3.Дерево-символ Канади.

 

 

 

 

__________________________________________________________________________

 

 

 

                                               Тварини

1.Які тварини мешкають в зоні мішаних лісів?

2.Назвіть єдиний вид сумчастих на материку.

3.Чому  арктичні пустелі бідні на тваринний світ?

 

 

 

1 пара

Верхнє, Гурон, Мічіган, Онтаріо, Маракайбо.

_____________________________________

 

2 пара

 Міссурі, Міссісіпі, Амазонка,Огайо, Макензі.

_____________________________________

 

3 пара

Магнолія, агава, опунція, евкаліпт, карликова береза.

_____________________________________

 

4 пара

 Р.Амудсен, В.Берінг, Х.Колумб,

Д Лівінгстон, Генрі Гудзон.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Характеристики кліматичних поясів

                                                            Арктичний пояс

     Охоплює крайнє північне узбережжя і більшу частину Канадського арктичного архіпелагу. В арктичному поясі цілорічно панують сухі та холодні арктичні повітряні маси і північно-східні полярні вітри. Зима довга і дуже холодна, середні температури повітря сягають  -40 С. Влітку зберігається холодна погода з температурами до +5 С, в серпні вже випадає сніг. Кількість опадів невелика – до 250 мм за рік, тому  там не буває великих снігових заметів. Сильні пориви вітру спричинюють метелицю. Арктичний клімат  дуже суворий саме внаслідок поєднання низьких температур із сильними вітрами.

 

                                          Субарктичний пояс

     Субарктичний пояс розташований південніше від арктичного. У субарктичному поясі повітряні маси змінюються за сезонами: взимку панують арктичні, влітку помірні. Тому зима так само холодна і тривала з температурами до -30 С. Літо прохолодне (до =10 С), але більш тривале, ніж в арктичному поясі. Кількість опадів збільшується до 350 мм за рік.

 

                                          Субтропічний пояс

     У субтропічному поясі розміщена південна частина материка. Взимку панують помірні повітряні маси, влітку – тропічні. Внаслідок значної протяжності поясу із заходу на схід в ньому, як і в помірному, спостерігаються значні кліматичні відмінності В сере5дземноморській області зима волога і порівняно тепла, літо тепле і сухе. У континентальній області і взимку і влітку панує сухе повітря, зимові температури перевищують 0 С, літні становлять +25 С. В області мусонного клімату влітку мусон, що дме з материка в бік океану, приносить на узбережжя сухе і холодне повітря з внутрішніх районів.

 

                                              Тропічний пояс

     Тропічний пояс охоплює велику частину континенту між Мексиканською затокою і Тихим Океаном, а також п-ів Флорида. У тропічному поясі клімат тихоокеанських і атлантичних узбереж також відрізняється. На заході сформувалась область пустельного клімату. Там спекотно і сухо, не зважаючи  на панування морського повітря. Це пояснюється впливом холодної Каліфорнійської Течії, яка охолоджує повітря і перешкоджає утворенню дощових хмар. На сході виникла область вологого клімату – спекотний і вологий внаслідок дії пасатів, які несуть дощі і влітку.

 

 

 

 

  

Тундра – в перекладі з фінської «безліса порожня поверхня». Займає північне узбережжя материка і прилеглі до нього острови ( північне узбережжя Північного Льодовитого океану і Гудзонової затоки, північну частину п-ова Лабрадор і Ньюфаундленду). Тундра лежить у субарктичному кліматичному поясі.  Коротке прохолодне літо, тривала зима і багаторічна мерзлота зумовлюють утворення тундрових грунтів, у яких рослинні рештки за низьких температур розкладаються повільно. У тундрі ростуть мохи і лишайники, багато вологолюбної травянистої  рослинності, а серед них чагарники і карликові дерева (карликова береза, верба).

Із тварин  характерні північний олень карібу, лемінг, вівцебик, миші, полівки, песці, біла полярна сова. Вівцебик вкритий густою і довгою темно-коричнево. Шерстю, що добре захищає його від холоду.

 

Тайга – на півночі помірного поясу, де зима сувора і тривала, а літо тепле і коротке панує тайга. Це хвойні ліси помірного поясу північної півкулі. Зона тайги простягається широкою смугою із заходу на схід. Грунти в тайзі мерзлотно-тайгові і підзолисті, малородючі. Тут росте ялина, ялиця, сосна, модрина, є й листяні породи – береза, осика, тополя. Особливо багатий видовий склад тайги на узбережжі Тихого океану.  Для неї характерні види дерев заввишки до 80-100 м -  це бальзамическая пихта. Є джерелом цінної смоли, яка називається канадським бальзамом.

Пн. Америка – батьківщина секвої, самого давнього представника рослинного світу. Мамонтове дерево – це вид секвої, досягає висоти 100-150 м і до 20 м в діаметрі.

У лісах мешкають хижі звірі – сірий ведмідь грізлі, канадський рись, вовк, лисиця, поширені олень, американський лось і цінні хутрові звірі – єнот, ондатра, бобер, норка.

 

 

                               


 

 

 

 

Північна Америка – незвичайний материк, далекий і одночасно близький, знайомий і незнайомий, приховує в собі багато таємниць. На півночі цього материка горять полярні сяйва. Південніше розташована тайга.. Є тут і листяні ліси, складені переважно лише кленом. Повноводні річки течуть тут по рівнинах, що нагадують степи. Тут їх називають преріями. На цьому материку знаходяться найбільш прісноводні водойми, що називають Великими озерами, глибокі річкові долини, що носять назву – каньйони. Це дуже цікавий материк – тут ростуть велетенські секвої, чудові кактуси, агави, магнолії, опунції… Мешкають Мешкають бізони, вовки, американські лосі тарантули…. Про його освоєння складено багато легенд. Це країна Х.Колумба і золотошукачів. Північна Америка – материк географічних див і парадоксів.

 

 

 

 

Велике Солоне озеро знаходиться біля західного узбережжя Скелястих гір, має глибину до 15 м, вода солона, в 7-8 разів перевищує солоність океану – і така щільна, що людина може лежати на її поверхні без всякого руху. Це озеро без живих організмів. В його водах нема риби,  на піщаних берегах ростуть лише солянки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Я знаю, що Північна Америка – третій за площею материк планети..

   Я знаю, що Північна Америка повністю розташована у Північній і Західній півкулях.

    Я знаю, що більша частина материка перебуває в полярних і помірних широтах.

   Я знаю, що площа материка 24.2 млн км .

   Я знаю, що  від Євразії  Північна Америка відокремлена вузькою Берінговою протокою, а від Південної Америки - Панамським перешийком..

   Я знаю, що першовідкривачами Північної Америки були нормани.

   Я знаю, що Північну Америку омивають води трьох океанів: Північного Льодовитого, Тихого і Атлантичного.

   Я знаю, що берегова лінія материка сильно розчленована.

   Я знаю, що найближчими  материками-сусідами є Євразія і Південна Америка.

   Я знаю, що крайніми точками материка є: на півночі – мис Мерчісон; на півдні – мис Мар’ято; на заході – мис Принца Уельського; на сході – мис Сент Чарльз.

   Я знаю, що у рельєфі північної частини материка переважають рівнини, тому що територія лежить в давній  Північно-Американській платформі.

   Я знаю, що найвища гора  - Мак-Кінлі.

  Я знаю, що Гори Аппалачі невисокі гори, за віком – старі, а Кордильєри – високі молоді гори.

   Я знаю, що материк не знаходиться в екваторіальному кліматичному поясі.

   Я знаю, що річки Північної Америки належать до басейнів трьох океанів: Атлантичного, Тихого і Північного Льодовитого.

   Я знаю, що у Північній частині материка розташована велика кількість озер, що мають льодовиково-тектонічне походження.

   Я знаю, що природні зони Пн. Америки різноманітні.

   Я знаю, що найбільший острів світу – Грендландія розташований у Північній Америці.

   Я знаю, що перехідна зона між лісами та степами називається преріями.

   Я знаю, що найбільша за площею країна – Канада.

   Я знаю, що найрозвинутіша країна – США.

   Я знаю, що корінним Населення Пн .Америки є індіанці та ескімоси.

   Я знаю, що  Північна Америка – це материк географічних див і парадоксів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Учениця зачитує повідомлення)

            Долина Смерті – є одним з найжаркіших місць на землі. Це розпечена сонцем піщана каліфорнійська пустеля, розміщена на висоті 86 м нижче рівня моря. Займає площу 8 тис. км.  Опади тут трапляються не кожного року. Їх кількість становить  менше ніж 100 мм,  а температура повітря влітку ніколи не опускається нижче +40 С. Дощові краплі випаровуються в повітрі, на руках загорається   волосся. Людина тут  втрачає за годину до 1 л води, що небезпечно для життя. З липня по жовтень мухи не літають, а повзають – боячись підпалити крила, ящірки перевертаються на спину, щоб охолодити обпечені ніжки. Температура грунту досягає +94 С. Цей край називають «Гарячою землею». Є одним з національних парків США.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.                    «Батько вод» або  «Велика вода»

 

 

 

_____________________________________________________________________

 

  1.                    «В чому справа»

 

 

 

_____________________________________________________________________

 

 

 

  1.                    «Льодовий мішок»

 

 

 

_____________________________________________________________________

 

 

 

  1.                    «Розпечена сковорідка»

 

 

 

____________________________________________________________________

 

 

 

  1.                    Півострів,який , який «нас не розуміє»

 

 

 

_____________________________________________________________________

 

 

  1.                    «Зелена земля»

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

  1.                    «Грім потоків»

 

 

 

 

 

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

  1.                    Велике Солоне Озеро.

 

 

 

 

 

           

 

План характеристики кліматичного поясу:   

  1. Назва;
  2. Географічне положення;
  3. Панівні повітряні маси;
  4. Кліматичні області;
  5. Ізотерми січня, t;
  6. Ізотерми липня, t;
  7. Кількість опадів.

 

 

 

 

 

 

 

 

План характеристики кліматичного поясу:   

  1. Назва;
  2. Географічне положення;
  3. Панівні повітряні маси;
  4. Кліматичні області;
  5. Ізотерми січня, t;
  6. Ізотерми липня, t;
  7. Кількість опадів.


                       Картки-підказки із навідними запитаннями

   Білий капелюх:

Яка тема уроку? Які знання, вміння ви отримали у ході уроку? Які методи роботи використовувалися?

   Жовтий капелюх:

Що на вашу думку, було найбільш позитивним у ході уроку? Що вам найбільше запам’яталося?

Червоний капелюх:

Який настрій супроводжував вас упродовж уроку? В якому настрої, на вашу думку, перебували  ваші однокласники та вчитель? На розвиток яких здібностей,  рис характеру  вплинув цей урок?

Синій капелюх:

Що корисного для навчання, для подальшого життя ви винесли з уроку? Де, в яких ситуаціях ви можете використовувати набутий досвід?

Чорний капелюх:

Що на уроці вам заважало працювати успішно, ефективно? Чи все вдалося, на вашу думку?

Зелений капелюх:

 Яку іншу назву ви дали б? Чим він незвичайний?

                      
                              Картки-підказки із навідними запитаннями

   Білий капелюх:

Яка тема уроку? Які знання, вміння ви отримали у ході уроку? Які методи роботи використовувалися?

   Жовтий капелюх:

Що на вашу думку, було найбільш позитивним у ході уроку? Що вам найбільше запам’яталося?

Червоний капелюх:

Який настрій супроводжував вас упродовж уроку? В якому настрої, на вашу думку, перебували  ваші однокласники та вчитель? На розвиток яких здібностей,  рис характеру  вплинув цей урок?

Синій капелюх:

Що корисного для навчання, для подальшого життя ви винесли з уроку? Де, в яких ситуаціях ви можете використовувати набутий досвід?

Чорний капелюх:

Що на уроці вам заважало працювати успішно, ефективно? Чи все вдалося, на вашу думку?

Зелений капелюх:

 Яку іншу назву ви дали б? Чим він незвичайний?

 

docx
Додано
17 грудня
Переглядів
14
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку