Управління освіти Мелітопольської міської ради
Запорізької області
Мелітопольський навчально- виховний комплекс № 16 Мелітопольської міської ради Запорізької області
Підсумковий урок у 2 – му класі за темою:
" Основні музичні жанри"
ігровий проект
Автор уроку:
ФіліпповаО.Г.
вчитель
музичного мистецтва
«старший учитель»
НВК № 16
тел: 0679200153
е-mail:Oksanamusician98@mail.ru
Мелітополь
Зміст
1. Вступ.
2.План - конспект уроку.
3.Висновки.
4. Додатки.
5.Список використаної літератури.
Вступ
Тема. Узагальнення знань учнів з теми "Основні музичні жанри". Підбиття
підсумків.
Мета.Формувати здатність до різних видів активної музично - творчої
діяльності; узагальнити та закріпити добуті знання про основні жанри
музики.
Основні завдання
навчальні: вчити користуватися набутими знаннями; формувати систему
опорних знань, умінь та способів музичної діяльності для подальшого
знайомства з музикою;
розвиваючі: розвивати логічне мислення; вчити співвідносити музичні
образи з живописними образами ;працювати над виробленням вокально -
хорових навичок;
виховні:виховувати інтерес, любов до класичної музики; виховувати
естетичний смак.
Тип уроку: узагальнюючий.
Ігровий проект"Основні музичні жанри"
Методичний паспорт
Автор: вчитель музичного мистецтва Філіппова О.Г., НВК №16, м.Мелітополь
Актуальність: наприкінці чверті з такого предмета, як музичне мистецтво, контрольні роботи не проводяться. Але знання, які учні отримали на цих уроках, мені дуже хотілося узагальнити, підбити підсумки. Учні початкових класів дуже люблять ігри,змагання. Тому я запропонувала наприкінці чверті провести урок - гру "Основні музичні жанри". Діти із задоволенням відгукнулись на мою пропозицію. Такий урок допоможе узагальнити, закріпити знання учнів через активну музично - творчу діяльність; навчить використовувати їх на практиці; підвищить цікавість до різних видів мистецтва; виховує естетичні смаки, інтерес і любов до класичної музики.
Навчальний предмет: музичне мистецтво.
Клас: 2 клас.
Цілі: формувати здатність до різних видів активної музично - творчої діяльності;
узагальнити і закріпити знання учнів про основні музичні жанри;
вчити проводити аналітичну роботу;
розвивати творчу активність;
розвивати кмітливість учнів;
розвивати інтелектуальну гнучкість.
Очікувані результати:
користуватися набутими знаннями;
робити висновки;
проводити аналітичну роботу;
розвивати навички працювати у команді;
підвищувати інтерес до музичного та інших видів мистецтва (театрального, образотворчого);
виховати потребу сприймати та виконувати високохудожні твори мистецтва.Вхідні знання та навички: навички читання, лексичні навички усного мовлення; елементарні знання та навички з музичного мистецтва.
Матеріально-технічне та методичне забезпечення: музичний центр, диски,
завдання на картках, ілюстрації .
Гумінська О.О. Уроки музики в загальноосвітній школі,м. Тернопіль,
" Навчальна книга - Богдан",102ст.
Додусенко Н.О., Нетужилова І.В. Проектна діяльність в початковій
школі, м.Харків, "Основа", 220ст.
Заступець В. Проектна діяльність // Початкова освіта,2011р.,№46.
Оцінювання знань та вмінь:
відбувається за допомогою спостереження за роботою учнів, виконання
завдань.
Кінцевий продукт: музичний плакат.
Опис проекту:робота над проектом дозволила учням у цікавій ігровій формі узагальнити свої знання. Діти сприймали музичні твори, виконували пісні, були закріплені музичні терміни та поняття,проведена музична вікторина. Кожен учень активно працював у своїй групі, продумував та давав відповіді, вчився працювати у колективі.
Презентація: показати та розповісти про плакат класному керівнику та батькам, сфотографувати його та розташувати на шкільному блозі.
План - конспект уроку
Хід уроку.
1.Організаційний момент.
2.Музичне вітання (на мелодію пісні "Я на сонечку лежу")
"Урок музики у нас запросив усіх у клас,
привітаймось дружно всі : "До,ре,мі,фа,соль,ля,сі".
3.Актуалізація опорних знань.
Учитель. Діти! Ми з вами протягом 3 чверті працювали над темою
"Основні музичні жанри". І ті знання, які ви отримали на цих уроках,мені
дуже хотілось би узагальнити та закріпити. Я знаю, що діти дуже люблять
ігри, змагання. Тому я пропоную сьогодні наш урок провести у формі гри,
яку ми назвемо "У гості до музичних жанрів". Ми з вами будемо грати ,
узагальнювати свої знання, а у кінці уроку ми разом зробимо музичний
плакат за темою "Основні музичні жанри".(На дошці розташований
незакінчений плакат,де є тільки назва). Додаток 1.
Гра буде складатися з декількох конкурсів і нам треба об'єднатися у чотири
команди . Будь ласка,об'єднайтесь...Але ж ви знаєте ,що команді потрібна
назва. Тому перший конкурс називається "Склади назву команди".
1конкурс. "Склади назву команди".
Переставте в кожному слові літери так, щоб можна було прочитати назву
своєї команди. Додаток 2. Отак, наші команди називаються: "Опера",
"Балет", "Симфонія", "Концерт".
2 конкурс."Збери ланцюжок"
Дітям пропонуються картки на яких вказані прізвище композитора, назви
творів, які належать до творчості композитора або не належать, вказані різні
музичні жанри. Треба зібрати ланцюжок який би відповідав творчості
даного композитора. Наприклад: П. Чайковський Балет "Лебедине озеро"
Додаток3.
3 конкурс. "Надувні кульки."
Треба згадати героя музичного твору і правильно розташувати кульку з
літерою у клітинці, для того щоб утворилося ім'я героя. Додаток4.
4 конкурс. "Одним словом"
Вчитель говорить визначення якогось музичного поняття не називаючи його.
А діти повинні назвати його одним словом. Питання для першої команди:
"Великий симфонічний твір для симфонічного оркестру називається
словом..." (симфонія).
Питання для другої команди: "Музична вистава в якій всі персонажі співають
називається словом..."(опера).
Питання для третьої команди: "Великий симфонічний твір для соліста та
симфонічного оркестру називається словом..."(концерт)
Питання для четвертої команди: "Музична вистава де всі герої танцюють, а
думки та почуття передаються за допомогою рухів називається
словом..."(балет)
Атепер, ми діти трошечки перепочинемо та порухаємося.
Фізкультхвилинка"Веселі звірята".
Наступний конкурс називається "Пісенний". Але перед співом –
розспівування.
Розспівування.
1. Вправи на дихання.
2.Спів на заданій висоті різних голосних (а,е,і,о,у) на округлення голосних.
3.Фонопедична вправа "Бурульки"(Такі вправи стимулюють м'язи, що
беруть участь у звукоутворенні , вони підготовчі тадопомагають у
звукоутворенні).Учитель:
Уявіть собі: ось ми зупинилися в чудовому зимовому лісі. На деревах
висять красиві бурульки. Дивіться, яки вони різні: одні - тоненькі, інші -
товсті, значить , і дзвеніти вони будуть по- різному. От як би вони
задзвеніли?
(діти клацають язиком, змінюючи форму рота). Звертається увага на зміну
клацаючого звука - більш високі та більш низькі клацання.( За методикою
учителя Є. Грині)
Увага!5 конкурс. Впізнати вивчену пісню за мелодією та заспівати перший
куплет.
Пісня для 1 команди - хор"Семеро козенят" М. Коваля.
Пісня для 2 команди - українська народна пісня "Гарний танець козачок".
Пісня для 3 команди - "Добрий ранок, матусю" О.Янушкевич.
Пісня для 4 команди - українська народна пісня "Весна" Л.Дичко.
6 конкурс "Музична вікторина". Дітям пропонується декілька ілюстрацій до
музичних творів. Звучить фрагмент твору , учні обирають ілюстрацію, яка
відповідає йому, та називають твір.Додаток 5.
Твір для 1 команди-опера "Лисичка , Котик і Півник" К.Стеценка.
Твір для 2 команди - балет "Попелюшка" С.Прокоф'єва.
Твір для 3 команди - балет "Лебедине озеро" П.Чайковського.
Твір для 4 команди - опера "Вовк і семеро козенят" М.Коваля.
Ну що ж, діти, наша гра завершилась. Ви з гідністю пройшли всі
випробування та заробили право розташувати назву своєї команди на
нашому музичному плакаті. Додаток 6.
Я вважаю, що сьогодні, нам з вами вдалось у цікавій , ігровій формі
узагальнити та закріпити знання з теми "Основні музичні жанри". Вони
допоможуть вам у подальшому вивченні музики, допоможуть краще
сприймати та розуміти музичні твори.
Висновки
Дана методична розробка відповідає матеріалу навчальної програми для
загальноосвітнього навчального закладу(програма "Музичне мистецтво" для
загальноосвітніх навчальних закладів, другий клас. Автори: Хлєбникова
Л.О., Дорогань Л.О., Івахно І.М., Кондратова Л.Г., Корнілова О.В., Лобова
О.В, Міщенко Н.І., видавничий дім "Освіта" 2012 рік, Київ).
Навчально - методична розробка відповідає структурі,обсягу та змісту
програми. Знання, уміння та навички базуються на раніше засвоєних та
придбаних. Достатньо повно розкриті основні поняття та терміни, що
стосуються теми, матеріал викладається послідовно та логічно, тема розкрита
повністю.
Результативність використання даної роботи очікується високою, завдяки
використанню сучасного методу ігрового проекту. Цій метод відповідає
віковим особливостям вихованців, тому що створює умови для творчого
саморозвитку та самореалізації учнів, формує необхідні життєві компетенції.
Додаток 1
Основні музичні жанри
?
Додаток 2 "Склади назву команди"
1. РЕПАО
2.ТЕАЛБ
3.МОІЯНФИС
4.ОЦЕРТКН
Додаток 3 "Збери ланцюжок"
1. П. Чайковський Балет Симфонія " Лебедине озеро " Опера
2. М. Коваль Балет "Вовк і семеро козенят" "Попелюшка" Опера
3. К.СтеценкоСимфонія "Лисичка, Коток та Півник" Опера "Кармен"
4. Ж. Бізе "Танець маленьких лебедів" Опера Концерт "Кармен"
Додаток 4 "Надувні кульки"
Е |
Л |
Ю |
П |
Ш |
А |
П |
О |
К |
п | о | п | е | л | ю | ш | к | а |
Р |
Е |
А |
О |
Р |
О |
Д |
Т |
т | о | р | е | а | д | о | р |
С |
Ч |
И |
А |
И |
К |
Л |
л | и | с | и | ч | к | а |
А |
З |
М |
К |
И |
А |
Л |
м | а | з | и | л | к | а |
Додаток 5 "Музична вікторина"
Додаток 6
Основні музичні жанри
Опера |
Симфонія |
Балет |
Концерт |
Список використаної літератури
Гумінська О.О. Уроки музики в загальноосвітній школі,м. Тернопіль,
" Навчальна книга - Богдан",102ст.
Додусенко Н.О., Нетужилова І.В. Проектна діяльність в початковій
школі,м.Харьків, "Основа", 220ст.
Заступець В. Проектна діяльність // Початкова освіта,2011р.,№46.
Опера |
Балет |
Концерт |
Симфонія |
Балет |
Управління освіти Мелітопольської міської ради
Запорізької області
Мелітопольський навчально- виховний комплекс № 16 Мелітопольської міської ради Запорізької області
Підсумковий урок у 2 – му класі за темою:
" Основні музичні жанри"
ігровий проект
Автор уроку:
ФіліпповаО.Г.
вчитель
музичного мистецтва
«старший учитель»
НВК № 16
тел: 0679200153
е-mail:Oksanamusician98@mail.ru
Мелітополь
Зміст
1. Вступ.
2.План - конспект уроку.
3.Висновки.
4. Додатки.
5.Список використаної літератури.
Вступ
Тема. Узагальнення знань учнів з теми "Основні музичні жанри". Підбиття
підсумків.
Мета.Формувати здатність до різних видів активної музично - творчої
діяльності; узагальнити та закріпити добуті знання про основні жанри
музики.
Основні завдання
навчальні: вчити користуватися набутими знаннями; формувати систему
опорних знань, умінь та способів музичної діяльності для подальшого
знайомства з музикою;
розвиваючі: розвивати логічне мислення; вчити співвідносити музичні
образи з живописними образами ;працювати над виробленням вокально -
хорових навичок;
виховні:виховувати інтерес, любов до класичної музики; виховувати
естетичний смак.
Тип уроку: узагальнюючий.
Ігровий проект"Основні музичні жанри"
Методичний паспорт
Автор: вчитель музичного мистецтва Філіппова О.Г., НВК №16, м.Мелітополь
Актуальність: наприкінці чверті з такого предмета, як музичне мистецтво, контрольні роботи не проводяться. Але знання, які учні отримали на цих уроках, мені дуже хотілося узагальнити, підбити підсумки. Учні початкових класів дуже люблять ігри,змагання. Тому я запропонувала наприкінці чверті провести урок - гру "Основні музичні жанри". Діти із задоволенням відгукнулись на мою пропозицію. Такий урок допоможе узагальнити, закріпити знання учнів через активну музично - творчу діяльність; навчить використовувати їх на практиці; підвищить цікавість до різних видів мистецтва; виховує естетичні смаки, інтерес і любов до класичної музики.
Навчальний предмет: музичне мистецтво.
Клас: 2 клас.
Цілі: формувати здатність до різних видів активної музично - творчої діяльності;
узагальнити і закріпити знання учнів про основні музичні жанри;
вчити проводити аналітичну роботу;
розвивати творчу активність;
розвивати кмітливість учнів;
розвивати інтелектуальну гнучкість.
Очікувані результати:
користуватися набутими знаннями;
робити висновки;
проводити аналітичну роботу;
розвивати навички працювати у команді;
підвищувати інтерес до музичного та інших видів мистецтва (театрального, образотворчого);
виховати потребу сприймати та виконувати високохудожні твори мистецтва.Вхідні знання та навички: навички читання, лексичні навички усного мовлення; елементарні знання та навички з музичного мистецтва.
Матеріально-технічне та методичне забезпечення: музичний центр, диски,
завдання на картках, ілюстрації .
Гумінська О.О. Уроки музики в загальноосвітній школі,м. Тернопіль,
" Навчальна книга - Богдан",102ст.
Додусенко Н.О., Нетужилова І.В. Проектна діяльність в початковій
школі, м.Харків, "Основа", 220ст.
Заступець В. Проектна діяльність // Початкова освіта,2011р.,№46.
Оцінювання знань та вмінь:
відбувається за допомогою спостереження за роботою учнів, виконання
завдань.
Кінцевий продукт: музичний плакат.
Опис проекту:робота над проектом дозволила учням у цікавій ігровій формі узагальнити свої знання. Діти сприймали музичні твори, виконували пісні, були закріплені музичні терміни та поняття,проведена музична вікторина. Кожен учень активно працював у своїй групі, продумував та давав відповіді, вчився працювати у колективі.
Презентація: показати та розповісти про плакат класному керівнику та батькам, сфотографувати його та розташувати на шкільному блозі.
План - конспект уроку
Хід уроку.
1.Організаційний момент.
2.Музичне вітання (на мелодію пісні "Я на сонечку лежу")
"Урок музики у нас запросив усіх у клас,
привітаймось дружно всі : "До,ре,мі,фа,соль,ля,сі".
3.Актуалізація опорних знань.
Учитель. Діти! Ми з вами протягом 3 чверті працювали над темою
"Основні музичні жанри". І ті знання, які ви отримали на цих уроках,мені
дуже хотілось би узагальнити та закріпити. Я знаю, що діти дуже люблять
ігри, змагання. Тому я пропоную сьогодні наш урок провести у формі гри,
яку ми назвемо "У гості до музичних жанрів". Ми з вами будемо грати ,
узагальнювати свої знання, а у кінці уроку ми разом зробимо музичний
плакат за темою "Основні музичні жанри".(На дошці розташований
незакінчений плакат,де є тільки назва). Додаток 1.
Гра буде складатися з декількох конкурсів і нам треба об'єднатися у чотири
команди . Будь ласка,об'єднайтесь...Але ж ви знаєте ,що команді потрібна
назва. Тому перший конкурс називається "Склади назву команди".
1конкурс. "Склади назву команди".
Переставте в кожному слові літери так, щоб можна було прочитати назву
своєї команди. Додаток 2. Отак, наші команди називаються: "Опера",
"Балет", "Симфонія", "Концерт".
2 конкурс."Збери ланцюжок"
Дітям пропонуються картки на яких вказані прізвище композитора, назви
творів, які належать до творчості композитора або не належать, вказані різні
музичні жанри. Треба зібрати ланцюжок який би відповідав творчості
даного композитора. Наприклад: П. Чайковський Балет "Лебедине озеро"
Додаток3.
3 конкурс. "Надувні кульки."
Треба згадати героя музичного твору і правильно розташувати кульку з
літерою у клітинці, для того щоб утворилося ім'я героя. Додаток4.
4 конкурс. "Одним словом"
Вчитель говорить визначення якогось музичного поняття не називаючи його.
А діти повинні назвати його одним словом. Питання для першої команди:
"Великий симфонічний твір для симфонічного оркестру називається
словом..." (симфонія).
Питання для другої команди: "Музична вистава в якій всі персонажі співають
називається словом..."(опера).
Питання для третьої команди: "Великий симфонічний твір для соліста та
симфонічного оркестру називається словом..."(концерт)
Питання для четвертої команди: "Музична вистава де всі герої танцюють, а
думки та почуття передаються за допомогою рухів називається
словом..."(балет)
Атепер, ми діти трошечки перепочинемо та порухаємося.
Фізкультхвилинка"Веселі звірята".
Наступний конкурс називається "Пісенний". Але перед співом –
розспівування.
Розспівування.
1. Вправи на дихання.
2.Спів на заданій висоті різних голосних (а,е,і,о,у) на округлення голосних.
3.Фонопедична вправа "Бурульки"(Такі вправи стимулюють м'язи, що
беруть участь у звукоутворенні , вони підготовчі тадопомагають у
звукоутворенні).Учитель:
Уявіть собі: ось ми зупинилися в чудовому зимовому лісі. На деревах
висять красиві бурульки. Дивіться, яки вони різні: одні - тоненькі, інші -
товсті, значить , і дзвеніти вони будуть по- різному. От як би вони
задзвеніли?
(діти клацають язиком, змінюючи форму рота). Звертається увага на зміну
клацаючого звука - більш високі та більш низькі клацання.( За методикою
учителя Є. Грині)
Увага!5 конкурс. Впізнати вивчену пісню за мелодією та заспівати перший
куплет.
Пісня для 1 команди - хор"Семеро козенят" М. Коваля.
Пісня для 2 команди - українська народна пісня "Гарний танець козачок".
Пісня для 3 команди - "Добрий ранок, матусю" О.Янушкевич.
Пісня для 4 команди - українська народна пісня "Весна" Л.Дичко.
6 конкурс "Музична вікторина". Дітям пропонується декілька ілюстрацій до
музичних творів. Звучить фрагмент твору , учні обирають ілюстрацію, яка
відповідає йому, та називають твір.Додаток 5.
Твір для 1 команди-опера "Лисичка , Котик і Півник" К.Стеценка.
Твір для 2 команди - балет "Попелюшка" С.Прокоф'єва.
Твір для 3 команди - балет "Лебедине озеро" П.Чайковського.
Твір для 4 команди - опера "Вовк і семеро козенят" М.Коваля.
Ну що ж, діти, наша гра завершилась. Ви з гідністю пройшли всі
випробування та заробили право розташувати назву своєї команди на
нашому музичному плакаті. Додаток 6.
Я вважаю, що сьогодні, нам з вами вдалось у цікавій , ігровій формі
узагальнити та закріпити знання з теми "Основні музичні жанри". Вони
допоможуть вам у подальшому вивченні музики, допоможуть краще
сприймати та розуміти музичні твори.
Висновки
Дана методична розробка відповідає матеріалу навчальної програми для
загальноосвітнього навчального закладу(програма "Музичне мистецтво" для
загальноосвітніх навчальних закладів, другий клас. Автори: Хлєбникова
Л.О., Дорогань Л.О., Івахно І.М., Кондратова Л.Г., Корнілова О.В., Лобова
О.В, Міщенко Н.І., видавничий дім "Освіта" 2012 рік, Київ).
Навчально - методична розробка відповідає структурі,обсягу та змісту
програми. Знання, уміння та навички базуються на раніше засвоєних та
придбаних. Достатньо повно розкриті основні поняття та терміни, що
стосуються теми, матеріал викладається послідовно та логічно, тема розкрита
повністю.
Результативність використання даної роботи очікується високою, завдяки
використанню сучасного методу ігрового проекту. Цій метод відповідає
віковим особливостям вихованців, тому що створює умови для творчого
саморозвитку та самореалізації учнів, формує необхідні життєві компетенції.
Додаток 1
Основні музичні жанри
?
Додаток 2 "Склади назву команди"
1. РЕПАО
2.ТЕАЛБ
3.МОІЯНФИС
4.ОЦЕРТКН
Додаток 3 "Збери ланцюжок"
1. П. Чайковський Балет Симфонія " Лебедине озеро " Опера
2. М. Коваль Балет "Вовк і семеро козенят" "Попелюшка" Опера
3. К.СтеценкоСимфонія "Лисичка, Коток та Півник" Опера "Кармен"
4. Ж. Бізе "Танець маленьких лебедів" Опера Концерт "Кармен"
Додаток 4 "Надувні кульки"
п |
о |
п |
е |
л |
ю |
ш |
к |
а |
т |
о |
р |
е |
а |
д |
о |
р |
л |
и |
с |
и |
ч |
к |
а |
М
м |
а |
з |
и |
л |
к |
а |
Додаток 5 "Музична вікторина"
Додаток 6
Основні музичні жанри
Список використаної літератури
Гумінська О.О. Уроки музики в загальноосвітній школі,м. Тернопіль,
" Навчальна книга - Богдан",102ст.
Додусенко Н.О., Нетужилова І.В. Проектна діяльність в початковій
школі,м.Харьків, "Основа", 220ст.
Заступець В. Проектна діяльність // Початкова освіта,2011р.,№46.
1