Підсумковий урок з теми " Будова клітини".

Про матеріал
Матеріали допоможуть учителю підготувати перевірку знань з теми " Будова клітини".
Перегляд файлу

 

 

 

 

Тема : Урок узагальнення і систематизації знань з теми «Клітина»

Мета: систематизувати та узагальнити знання про клітину як основну одиницю будови, розвитку та життєдіяльності живого організму, про взаємозв’язок будови і функцій органел клітини;

 

 продовжити формувати вміння порівнювати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;

 

 виховувати інтерес до наукових знань, культури спілкування

  

 

Тип уроку:  узагальнення і систематизація знань

 

Обладнання: таблиця «Будова клітини», картки-завдання, презентація та роздатковий матеріал

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап.

 

Я рада вітати вас у нашому класі. Сподіваюся на плідну працю. Хай сьогоднішній урок принесе нам задоволення від спільної роботи.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 

      Всі живі організми складаються з клітин. Клітина – це великий світ. Кожну клітину можна вважати маленькою фабрикою, де відбуваються різноманітні процеси: утворення речовин, перетворення, розпаду .Проникаючи в таємницю клітини, біологи ставлять її секрети на потребу людям. З секретами клітини  познайомилися і ми. Сьогодні на уроці спробуємо узагальнити та систематизувати наші знання.

 

ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.

 

  1. За допомогою вікторини пригадаємо історію вивчення клітини.

 

ВІКТОРИНА:

  1. Першим описав мікроскопічну будову бактерій, одноклітинних організмів, еритроцитів крові, сперматозоїдів тварин. (Антоні ван Левенчук).
  2. Хто вперше відкрив та увів поняття «клітина». (Роберт Гук).
  3. Уперше описав ядро в рослинних клітинах. (Роберт Браун).
  4. Відкрив ядро в яйцеклітині птахів. (Як Пуркіне).
  5. Сформував основні положення клітинної теорії. (Теодор Шванн).
  6. Відкрив явище фагоцитозу. (Ілля Мечников).
  7. Довів, що клітина виникає з клітини шляхом розмноження. (Рудольф Вірхов).
  1. За рівнем організації клітни діляться на дві групи: прокаріоти і еукаріоти.

 

  1. Щоб потрапити в клітину, треба проникнути через мембрану. Як це можна зробити?
  1.  За допомогою дифузії;
  2.                   За допомогою активного транспорту, пов’язаного з витратою енергії;
  3. За допомогою пасивного транспорту (білків-переносників, за рахунок зміни конфігурації внутрішніх білків).

3. Відгадати структури клітин.

 1. Кристи, матрикс, АТФ-соми…(Мітохондрії)

     2. Ламели, тилакоїди, грани…(Хлоропласти)

     3. Білки, РНК, дві субодиниці…(Рибосоми)

 4. Центріолі, центросфера…(Клітинний центр)

     5. Золь, гель, єдине ціле…(Цитоплазма)

      6.Канальці, пухипці, дозрівання білків…(ЕПР)

     7.ДНК, хромосоми, спадкова інформація (Ядро)

 

 

4. Визначити будову органел  ( одномембранні, двомембранні, немембранні).

1. Хто швидше виконає завдання на картках і наведе порядок

Завдання. Органели руху, клітинні включення, пластиди, вакуолі, гіалоплазма, лізосоми, цитоскелет, мітохондрії, двомембранні органели, комплекс Гольджі, одно мембранні органели, рибосоми, ендоплазматична сітка, не мембранні органели, білкові гранули, псевдоподії, гель, хлоропласти, джгутики, золь, хромопласти, війки, краплини жиру.

 

 

ЦИТОПЛАЗМА

Гіалоплазма

Мембранні органели

Немембранні органели

Включення

Золь

 

https://naurok.com.ua/uploads/files/63628/56632/60758_html/images/56632.002.pnghttps://naurok.com.ua/uploads/files/63628/56632/60758_html/images/56632.001.png 

 

Гель

1.Одномембранні органели;

лізосоми;

комплекс Гольджі;

ЕПС;

вакуолі.

2. Двомембранні органели;

мітохондрії;

пластиди:

а) хлоропласти;

б) хромопласти;

лейкопласти

1. Цитоскелет

2. Рибосоми

3. Клітинний центр

4. Органели руху:

а) війки;

б) псевдоподії;

в) джгутики

1. Білкові гранули

2. Краплі жиру

 

  1. Самостійна робота з картками. (знайти відповідність)

 

1. Мембрана

А. Відбувається синтез білка

2. Рибосоми

Б. Це органели руху, вони забезпечують захоплення їжі

3. Комплекс Гольджі

В. Бере участь в утворенні веретена поділу

  1. Лізосоми

Г. Беруть участь у фотосинтезі

  1. ЕПС

Д. Синтезують молекули органічної речовини АТФ

  1. Цитоплазма

Е. Нагромадження, сортування, оформлення речовин (склад поживних речовин)

  1. Мітохондрії

Є. Процес травлення та аутолізіс

  1. Хлоропласти

Ж. Відокремлює цитоплазму від іншої клітини

  1. Клітинний центр

З. Сприяє перенесенню і циркуляції поживних речовин у клітині

  1. Псевдоподії

І. Об’єднує всі органели, забезпечує їх взаємозв’язок

 

Відповіді: 1 – Ж; 2 – А; 3 – Е; 4 – Є; 5 – З; 6 – І; 7 – Д; 8 – Г; 9 – В; 10 – Б

 

 

  1. Визначити спільні та відмінні ознаки будови Рослинної та Тваринної клітин.
  2. За малюнком клітини визначити який тип і пояснити чому? ( рослинна, тваринна та бактеріальна клітини)
  3. Індивідуальна перевірка: кахут- https://create.kahoot.it/details/148065d8-fe82-43c2-8b65-2a6682ac751a

ІV. Підсумки уроку.  

ПРОБЛЕМНЕ ЗАПИТАННЯ:

Натуральні  соки  отримують  із  фруктів  і  овочів.  Де  саме  у  рослинній клітині міститься сік?
Чому соки не отримують Із тваринної сировини (наприклад, із м'яса)?

 

ВИСНОВОК:

 Клітина – складна система, яка має свою будову і виконує певні функції. Особливості будови пов`язані з функціями, які виконують клітини.

 

V. Домашнє завдання: Опрацювати §підручника, підгот. до сам. роб.

 

https://learningapps.org/6726394 клітина

https://learningapps.org/19614284 спільне відмінне

 

 

Основні відмінності між рослинною і тваринною клітинами пов'язані з їхнім способом живлення і умовами існування. Їх можна порівняти за кількома ключовими ознаками, що подано у таблиці нижче. 

Таблиця порівняння рослинної і тваринної клітин

Ознака 

Рослинна клітина

Тваринна клітина

Клітинна стінка

Присутня, розташована зовні від клітинної мембрани. Складається переважно з целюлози, надає клітині постійної форми та захисту.

Відсутня. Клітина обмежена тільки гнучкою клітинною мембраною, що дозволяє їй змінювати форму.

Пластиди

Присутні, зокрема хлоропласти, що містять зелений пігмент хлорофіл. Саме у хлоропластах відбувається фотосинтез.

Відсутні.

Вакуолі

Зазвичай одна велика центральна вакуоля, що займає значну частину об'єму клітини. Вона підтримує тургор (внутрішній тиск) і слугує для зберігання води, поживних речовин та відходів.

Маленькі, тимчасові, численні вакуолі або їх повна відсутність.

Живлення

Автотрофне — самі виробляють органічні речовини з неорганічних сполук, використовуючи сонячну енергію в процесі фотосинтезу.

Гетеротрофне — споживають готові органічні речовини.

Форма

Фіксована, зазвичай прямокутна або кубічна, завдяки наявності жорсткої клітинної стінки.

Різноманітна і часто неправильна, оскільки не має клітинної стінки.

Запасні речовини

Зазвичай крохмаль.

Зазвичай глікоген.

Лізосоми

Рідко зустрічаються або їх функцію виконують вакуолі.

Присутні, містять травні ферменти для внутрішньоклітинного перетравлення.

Клітинний центр

Відсутній у вищих рослин, але є у нижчих.

Зазвичай присутній, бере участь у поділі клітини.

Рух

Більшість клітин нерухомі.

Багато клітин здатні до руху (наприклад, амебоїдний рух, рух за допомогою джгутиків або війок).

Спільні риси

Попри численні відмінності, рослинні та тваринні клітини мають багато спільних рис як еукаріотичні клітини: 

  • Ядро: містить генетичний матеріал — ДНК.
  • Мітохондрії: відповідають за клітинне дихання і вироблення енергії.
  • Цитоплазма: внутрішнє середовище клітини з органелами.
  • Клітинна мембрана: напівпроникна оболонка.
  • Ендоплазматична сітка: бере участь у синтезі білків і ліпідів.
  • Апарат Гольджі: сортує, пакує і транспортує речовини.
  • Рибосоми: синтезують білки. 

 

docx
Додано
10 грудня 2025
Переглядів
257
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку