Підсумковий урок з української мови "Прикметник"

Про матеріал
Цей матеріал допоможе узагальнити знання учнів при вивченні теми "Прикметник", формувати вміння толерантно співпрацювати у групах.
Перегляд файлу

Тема:  Підсумковий урок з теми «Прикметник»

Мета: узагальнити знання учнів, здобуті при вивченні теми «Прикметник», учити  застосовувати  теоретичні знання на практиці;

          розвивати мовлення учнів та інтерес до вивчення української мови;

          виховувати  вміння толерантно співпрацювати  у групах.

Обладнання: картки з назвами команд «Знавці», «Розумники», «Знайки», «Чомусики», квітка «Комплімент», іграшковий  мікрофон, картки із завданнями, кольорові трикутники.

Тип уроку: урок узагальнення знань, вмінь, навичок

 

Девіз уроку:

Буду я навчатись мови золотої

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

 

Хід уроку:

І. Організація класу

    Ось дзвінок вже пролунав,

    Працювати час настав.

    На уроці не лініться

    І знаннями поділіться.

    Психологічний настрій уроку.

    Розминка «Піднеси настрій».

Діти стоять у колі, взявшись за руки. Кожен по черзі розповідає про свій настрій – який він сьогодні? Чому? Якщо у когось  у класі настрій сумний, невеселий, всі діти «піднімають» настрій товаришеві з допомогою поз, жестів, міміки, лагідних слів, звуків, віршів чи пісень, передаючи квітку з компліментом.

    Учні об’єднуються в команди за кольором і займають свої робочі місця.

П. Повідомлення теми, завдань уроку

          Людина, пізнаючи світ, знайомиться з новими предметами. Але людський розум прагне якомога більше дізнатися про той чи інший предмет, об’єкт. Тому кожен предмет супроводжує питання який він є? А це означає, що вічним супутником нашого життя є прикметник.

          Сьогодні у нас останній урок з теми «Прикметник», ми пригадаємо все те, що вивчили про цю частину мови. Чи готові команди?

Ш. Узагальнення знань, умінь, навичок

      1. Розминка. «Мозковий штурм»

- На що вказує прикметник?

- На які питання відповідає?

- З якою частиною мови найчастіше зв’язаний у реченні?

- За чим змінюється прикметник?

- Якого роду бувають прикметники?

- Визначте рід прикметника:

       швидка допомога,  веселе дитя, мужній воїн, зелені ялинки.

- Чому не можна визначити рід в останньому словосполученні?

- В якому числі вживаються прикметники?

- Визначте число:

        дужі хлопці, молода дівчина.

  • Отже, прикметник – це …

(За кожну правильну відповідь команда отримує по 1 балу)

        2. Вправа «Мікрофон»

     За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова. Використання прикметників у мовленні робить його образним, емоційним, експресивним. Зараз наведіть, будь ласка, приклади цієї частини мови:

  • команда «Знавці» за смаком (солоний, кислий, гіркий, пекучий, терпкий, …);
  • команда «Знайки» за матеріалом (дерев’яний, металевий, залізний, шкіряний, резиновий, пластмасовий, …);
  • команда «Розумники» за призначенням (письмовий, обідній, дитячий, канцелярський, слюсарний, столярний, …);
  • команда «Чомусики» за виявом почуттів (сердитий, похмурий, радісний, веселий, смутний, лагідний).

(Кількість балів залежить від кількості дібраних прикметників)

      3. Каліграфічна хвилинка

      4. Конкурс «Хто більше?»

     У багатьох мовах світу прикметників немає взагалі. Їхні функції часто виконують іменники. Ця властивість притаманна  амхарській мові – основній мові Ефіопії. А в мовах Східної та Південно-Східної Азії (китайська, в’єтнамська) прикметник неможливо відрізнити від дієслова. Дослідники стверджують, що їхньою мовою простіше сказати «листя зеленіє», ніж «зелене листя».

      Це частина мови,

      Без неї нам не обійтись,

      Ти вслухайсь в слово пречудове,

      Йому, як другові всміхнись.

      Земля – ласкава, люба, рідна,

      А сонце – щире, золоте,

      А небо – лагідне, погідне,

      Життя – прекрасне і ясне.  

      То ж, зараз, завдання.  Дібрати якомога більше прикметників до іменника «мова».

(Кількість балів залежить від кількості дібраних прикметників)

     5. Конкурс «Подумай. Пригадай.»

     - Які кольорові моря планети знаєте? Запишіть.

     - Як напишете назви морів?

     - Яке з названих морів омиває береги нашої країни?

(За всі названі «кольорові моря» команда отримує 5 балів)

        Хвилинка-цікавинка

      Жовте море у деяких місцях здається жовтим, але не всюди, а тільки там, де в нього впадає річка Хуанхе. Вона наносить у море багато мулу, через що вода у цих місцях каламутно-жовта.

     Червоне море буває таким тоді, коли на його поверхню спливають бурувато-червоні водорості.

     Чорним море названо з декількох причин: по-перше, за темний відтінок глибин, по-друге, за його характер: воно було більш суворим у порівнянні з тими південними морями, які були відомі стародавнім мореплавцям.

     Є різні твердження стосовно того, чому Біле море так названо. Одні вбачають причину у тому, що більшу половину року це море покрито льодом і снігом. Інші переконують, що колір води біліший, бо живе в ньому велика кількість мікроскопічних  живих організмів, які розсіюють, але не розкладають сонячне світло.

     6. Робота з картками

     - Чи задумувалися ви навіщо існують прикметники у мовленні?

Удосконалити текст, щоб зрозуміло було про яку пору року йдеться мова. Визначити рід, число, відмінок прикметників.

Одного________ ранку Івась пішов на прогулянку. Світило ________ сонце. Стиха шуміли ________ дерева. Верба схилила свої ________ коси до ________ води.

(За правильну відповідь команда отримує 8 балів)

    7. Конкурс «Народна мудрість»

     - Властивість прикметників здавна підмітив народ і, зазвичай, використовує їх у загадках, прислів’ях, приказках. Згадайте прислів’я у яких є прикметники.

(Кількість балів залежить від кількості згаданих прислів’їв)

    8. Виконання тестових завдань

                                    І варіант

1. Вибери правильне твердження.

     У називному відмінку однини прикметники жіночого роду мають закінчення:

     а) –а, -я;                          б) –ий, -ій;               в) –е, -є.

2. Як утворився прикметник прохолодний?

     а) за допомогою суфікса;   б) префікса;    в) префікса та суфікса.

3. Запиши прикметник літній у давальному відмінку.

     ________________________________________________________

4. Визнач відмінок прикметника в даному реченні.

    Навесні вбирається калина в смарагдове намисто.

5. Яким членом речення зазвичай виступає прикметник?

    _________________________________________________________

6. Запиши 3 словосполучення, в яких прикметники вжито у переносному   значенні.

     _________________________________________________________

7. Склади і запиши речення, у якому прикметник осінній стоїть у Р.в. однини.

    __________________________________________________________

8. Добери прикметники до іменника кошеня.

    __________________________________________________________

                                          

                                      П варіант

1. Як утворився прикметник красивий?

     а) за допомогою префікса;   б) суфікса;    в) префікса та суфікса.

2. Обведи зайве слово. Запиши з ним словосполучення.

    Прегарний, прекрасний, чудовий, красивий, делікатний.

    _________________________________________________________

3. Познач суфікс, за допомогою якого можна утворити прикметники від поданих іменників: село, Суми, гора, Буковина

    а) – ськ;             б) – зьк;         в) – цьк

4. Познач прикметник, у якому перед закінченням у Р.в. пишеться м’який знак:

     а) чесний;          б) міцна;        в) синє

5. Склади і запиши речення, у якому прикметник молодша стоїть у давальному відмінку однини.

    _________________________________________________________

6. Вибери правильне твердження.

    Кольоровий сон, залізна воля, золоте серце, солодкі мрії, холодний погляд.

   а) дані прикметники вжиті у прямому значенні;

   б) перші три прикметники вжиті у переносному значенні;

   в) всі прикметники вжиті у переносному значенні.

7.  Визнач відмінок прикметника в даному реченні.

    У синій глибині віддзеркалює віття сокорини.

8.   Добери прикметники до іменника яблуко.

(Максимальна кількість - 12 балів)

ІУ. Підсумок уроку

  1. Вправа «Інтерв’ю за три кроки»

Завдання: провести інтерв’ю за запитаннями:

  • Чого Ви сьогодні навчилися на уроці?
  • Про що Ви хотіли б дізнатися більше?
  • Які, можливо, запитання у Вас виникли з даної теми?
  • Що сьогодні на уроці  для Вас було важко?
  • Як ви будете використовувати те, що вивчили?
  1. Підведення підсумків змагань.
  2. Виставлення оцінок.

У. Домашнє завдання

     -   дати відповіді на запитання на с. 8;

   - *написати міні-твір «Мамині руки», використовуючи прикметники,

       красиві образні вислови;

     -   виконати вправу 10.

 

 

doc
Додано
5 листопада 2019
Переглядів
1347
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку