Урок української мови в 3 класі
Тема: Підсумковий урок за темою «Дієслово». Вимова і правопис слова «кипіти».
Мета: Узагальнити знання за темою «Дієслово»; формувати вміння визначати рід, час, число дієслів; розвивати мовлення учнів; вміння творчо мислити, висловлювати свою думку та обґрунтувати її; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення основних частин мови; прищеплювати вміння співпрацювати; виховувати пізнавальний інтерес до рідної мови.
Ключові компетентності:
уміння вчитися: учень співпрацює в парах, групі; орієнтується в темі уроку; виділяє ознаки частини мови; робить висновки; перевіряє результати праці;
інформаційно-комунікативна: готує та робить повідомлення з теми; осмислює та опрацьовує надану інформацію;
загальнокультурна: поважає думку кожного члена групи; вміє вислухати інших; зв’язно і в логічній послідовності висловлює власну думку, дотримуючись норм культури мовлення;
здоров’язбережувальна: дбайливо ставиться до свого здоров’я та оточуючих;
громадянська: співпрацює в групі, парах.
Обладнання: презентація; капелюхи за кольором; роздатковий матеріал; індивідуальні картки, тлумачні словники, доступ до мережі Інтернет.
Тип уроку: урок узагальнення знань
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Емоційне налаштування.
1. Вправа «Промінчик добра»
Погляньте один на одного, усміхніться. Нехай із промінчиків добра,
Що засяяли на ваших обличчях, розпочнеться наш урок. Сподіваюся, що ми докладемо зусиль, щоб урок був результативним, але треба подбати про власне здоров′я. Тому скористайтеся порадами:
● Навіть найрозумніший може помилитися.
● Не хвилюйтеся, якщо відповідь буде неправильною.
● Закликаю вас до співпраці.
2.Вправа «Вітання»
Продемонструйте рухами вітання.
Якби ви були сніжинкою, як би ви привіталися?
Якби ви були льодинкою, як би ви привіталися?
Якби ви були росою, як би ви привіталися?
Якби ви були краплинкою, як би ви привіталися?
Якби ви були річкою, як би ви привіталися?
Якби ви були морем, як би ви привіталися?
Якби ви були хмаринкою, як би ви привіталися?
3. Вправа «Долоньки»
● Покладіть долоньку на парту. Загніть пальчики ті діти, хто прийшов у школу з гарним настроєм.
● Загніть пальчик ті діти, які хочуть сьогодні дізнатися нове.
● Загніть пальчик ті діти, які люблять посміхатися.
● Загніть пальчик ті діти, які мають гарних друзів.
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку ?
4. Вправа «Формула уроку»
Складіть формулу нашого уроку.
У – увага
С – старанність
Л – лінь
П – працьовитість
Б - байдужість
І – інтерес
Х – хороший настрій
ІІ.Визначення теми та завдань уроку
1. Проблемне завдання
Розгадайте ребус і дізнаєтеся про яку частину мови ми сьогодні будемо говорити.
Це і є тема нашого уроку. Сьогодні ми повторимо і виконаємо вправи, які допоможуть вам узагальнити й систематизувати знання з теми «Дієслово». Ви вчитиметеся міркувати, використовувати свої знання на практиці, колективно працювати, допомагати товаришам. Тож розпочнемо нашу подорож до
країни Дієслів.
2. Каліграфічна хвилинка.
— Пригадайте, як пишуться велика й мала букви «де» (показує указкою на букви Д д у класному алфавіті). Пропишіть один рядок.
Проаналізуємо сполучення букв у слові «дієслово»:
сл — нижнє з'єднання;
ло — середнє з'єднання;
ов — верхнє з'єднання (коментар учнів).
— Пропишіть один рядок слова — назви теми, намагаючись писати безвідривно.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вправа «Так - Ні»
2. Гра «цеглинки ЛЕГО»
ІṼ. Повторення, закріплення і узагальнення знань.
1. Гра «Будь уважним»
Діти стають у коло. Вчитель називає дієслово з іменником. Якщо дієслово за смислом відповідає іменнику, учні повинні підняти руку, якщо ні – присісти.
Риба пливе, риба кричить, річка говорить, сонце світить, дощ іде, веселка сміється, струмок співає, малюнок плаче, сніговик тане, сніг падає, сніжинка шепоче, дерева говорять.
2. Робота в парах.
- Прочитай. Спиши, розкриваючи дужки, дієслова, що найбільш влучно характеризують прихід весни. Мотивуй свій вибір.
Аж ось весна (прийшла, завітала). Привітно посміхнулася вона сонцю, небу, лісу, степу. І ожили вони після зимової дрімоти, посвітлішали, повеселішали. Берізка сережками зашелестіла, тополя листячком затріпотіла, дзвіночки задзвеніли. А пташки (загомоніли, заметушилися, заспівали, радіючи сонцю й теплу. Скрізь спів, крики. Весна прийшла.
3. Гра «Допоможіть Незнайкові»
Незнайкові допоможіть.
Де тут дієслова – скажіть
Мити, чистити, копати,
Пив, кефір, буквар, читати,
Проковтнула, обирай,
Носить, возить, спати, край.
4. Робота з підручником.
Робота з словниковими словами.
Вправа 278. Розгадати ребус
Прочитати у тлумачному словнику значення слова кипіти.
Вправа 280
Прочитайте текст. У якому значенні вжито слово кипіти?Розкажіть, що ви знаєте про вареники.
Вправа 279
Прочитайте текст. Що цікавого ви дізналися?
Поясниіть, як потрібно писати орфограми у виділених словах.
Спишіть 3 речення. У дужках скорочено запишіть час дієслів.
5. Руханка.
www.youtube.com/watch?v=7jE56v4-QU0
6. Гра «Заміни дієсловом» .
Учитель читає чи пише словосполучення на дошці і пропонує учням замінити їх дієсловом-синонімом. За кожну правильну відповідь гравці отримують два очка.
Матеріал для гри.
Сушити собі голову - … (думати).
Закарбувати в пам’яті - … (запам’ятати).
Обливатися потом - … (працювати).
Бути на сьомому небі - … (радіти).
Пасти очима - … (стежити).
У печінках сидіти - … (набридати).
Класти зуби на полицю - …(голодувати)
7. Вправа «Листоноша» (усно).
У кожного учня на парті лежить листівка, на якій написане дієслово. На дошці 3 скриньки з написами «теперішній час», «майбутній час», «минулий час». Учні читають дієслово, ставлять питання, визначають час дієслів і вкидають у відповідну скриньку.
Слова для гри: дивиться, бігли, намалює, буде писати, читають, кричав, усміхається, перепише, збігає, танцювали.
8. Робота в парах Гра «З’єднай частинки цілого».
Робота з прислів’ями (робота в парах).
- Запишіть утворені прислів’я, підкресліть дієслова з не.
Вовка боятися - аби з печі не злазити
Ложкою озера - не вичерпати
Тяжко тому жити, у ліс не ходити
Хоч три дні не їсти, хто не хоче робити
9. Гра «З’єднай частинки цілого». Робота з прислів’ями (робота в парах).
- Запишіть утворені прислів’я,підкресліть дієслова з не.
Вовка боятися - аби з печі не злазити
Ложкою озера - не вичерпати
Тяжко тому жити, у ліс не ходити
Хоч три дні не їсти, хто не хоче робити
10. Списати прислів’я , розкриваючи дужки (самостійно)
(Не) смійся з другого, щоб тобі (не) було такого.
(Не) роби нікому того, що тобі не мило.
Ṽ. Підведення підсумків. Рефлексія.
1. Вправа «Цеглинки ЛЕГО»
Визначте за допомогою цеглинок ЛЕГО
Мій настрій..
Що цікавого я вивчив/вивчила сьогодні…
Що було важко?
Мені не сподобалося сьогодні…
Що я хотів би/ хотіла б ще вивчити,
Що мені було б цікаво?
2 Вправа « Розмова по телефону»
Розкажіть своїм близьким про найцікавіше на уроці. Розпочинайте словами : « Уявляєш, а ми сьогодні на уроці…»
3. Метод «Рюкзак»
Які знання і уміння, набуті на уроці, ви візьмете із собою для використання на інших уроках, для виконання домашнього завдання?
ṼІ.Самооцінювання
Вправа «Квітка засвоєння»
Оберіть пелюстки, які демонструють вашу роботу на уроці.
Зелений – все зрозуміло.
Синій – майже все зрозуміло.
Жовтий – зрозуміло частково.
Оранжевий – дещо зрозуміло.
Червоний- нічого не зрозуміло.
ṼІІ. Домашнє завдання
Виконати вправу 281