Українська мова
Тема: Закріплення вивченого матеріалу з теми «Числівник».
Мета: Закріпити отримані знання та вміння учнів з теми «Числівник»:
- виділяти числівники з мовного потоку;
- розділяти на кількісні і порядкові;
- правильно ставити запитання до числівників;
- вимовляти числівники згідно орфоепічних вимог, вивчених правил;
- використовувати отримані знання для грамотного запису числівників.
Розширювати словниковий запас, збагачуючи мовлення приказками, прислів’ями, фразеологізмами.
Вчити використовувати числівники у різних сферах життя.
Виховувати любов до рідної історії, патріотизм.
Обладнання: Чек-листи «Порядкові числівники», «Числа в словах», опорні
картки для складання речень, леґо, сигнальні картки,
демонстраційний матеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
1. Вправа «Ми – одна сім’я».
Усміхнуся сонечку : або - Доброго ранку, сонечко!
-Здрастуй, золоте! - Доброго ранку, небо!
Усміхнуся квіточці - Ставитись до кожного
Хай вона росте! Із добром нам треба.
Усміхнуся дощику: або Наше коло мов сім’я.
- Лийся, мов з відра! Друзі всі ми: і ти, і я.
Усміхнуся людям я, Дружно будемо учитись,
Зичу всім добра. Разом веселіш трудитись.
2. Гра «Так – так – так, ні – ні – ні».
- Разом будемо навчатись?
Діти: - Так.
-Хто в потребі, будемо допомагати?
Діти: - Так.
З інших будемо насміхатись?
Діти: - Ні. (і т. д.)
-Писати гарно будемо намагатись?
-А вчителя перебивати?
-Все згадаєм, що вивчали?
3. Вправа «Ланцюжок енергії».
(Діти стають в коло, в кожного права рука долонею вверх в долоні іншого. Кожен плескає сусіда по долоні, поки не замкнеться коло.)
ІІ. Актуалізація знань. (За кожне завдання +LEGO)
(Зачитую різні вислови, слова, діти вибирають тільки те, що асоціюється з числівником).
Хто?, що?, котрий?, котра, порядок, назва предмета, скільки?, дата, присудок, що робить?, який?, самостійна частина мови, прості, складні, складені, 3, 7, 11, дерево, возити.
(Читаю назви казок, діти плескають в долоні, почувши числівник).
«Івасик-Телесик», «Білосніжка і семеро гномів», «Бременські музики», «Три поради», «Кривенька качечка», «1001 далматинець», «Дванадцять місяців», «Русалонька», «Як обидва брати царями стали», «Дарунки з трьох зернин», «Тисяча і одна ніч», «Зачарована красуня», «Алі-Баба і сорок розбійників», «Три ведмеді».
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Скільки? Котрий?
Сім днів у тижні. П’ятий день – п’ятниця, сьомий – неділя. Десять няньок у дитини. У пеналі шість олівців і дві ручки. Перший урок – фізкультура, а другий – математика.
Сім п’ятий
десять сьомий
шість перший
дві другий
Скільки? Котрий?
Один -
Сто -
Сім -
Чотири -
Шість -
Три -
Двадцять два -
Шістнадцять -
Дев’ять -
Вісімнадцять -
Шістдесят три -
Одинадцять -
П’ять -
Дев’яносто один -
Тридцять сім -
Сорок -
( На дошці записано числівники: 33, 30, 9, 57,6.Потрібно змінити числівники в диктанті на ті ,що підходять за змістом.
У нашій родині п’ятеро осіб. Найстарший дідусь – йому шість років. Татові скоро буде дев’ять, а мамі – п’ятдесят сім. Моєму братику виповнилось тридцять років, а мені – тридцять три.
Чек – лист « Числа в словах».
Маємо бути готовими допомагати нашим воїнам, а для цього треба багато знати, особливо – історію.
Знайти і зачитати речення з числівниками.
2 (дівчинка); 11 (гриб);
14 (горобець); 16 (олівець).
Фізкультхвилинка «раз, два, три…».
Одна дитина задає питання – інша відповідає.
Як молодим був, - що на день по сім погод.
Потрібне - десять невчених дають, іще
й не хочуть брати.
За одного вченого - три дні спить, два – слабий,
а на сьомий – вихідний.
Трапляється такий год - то 30 вареників гнув, а тепер
хамелю–хамелю – і ледве
60 умелю.
Лінивий день гуляє, - як п’яте колесо у возі.
V. Підсумок.
Вправа на увагу.
Самооцінювання. (Малюють смайлика ,який відповідає рівню самооцінки:веселий,нейтральний,сумний)
Д/з: Чек-лист «Порядкові числівники».