Теребовлянська ЗОШ I-III ступенів №2
з української мови на тему:
«Мандрівка мовною країною. Узагальнюючий урок з розділу: Слово. Значення слова.».
Підготувала :
вчитель початкових класів
Бурбела Оксана Ярославівна
2023рік
Тема. « Мандрівка Мовною країною». Узагальнюючий урок з розділу «Слово.
Значення слова.
Мета: закріпити знання учнів про пряме і переносне значення слів,
багатозначність слова, синоніми і антоніми удосконалювати
користування фразеологізмами; збагачувати словниковий запас,
розвивати творче мислення та мовлення учнів; виховувати інтерес
до слова та любов до української мови.
Дидактичні засоби навчання: мультимедійні засоби, індивідуальні картки,
записи на дошці , цеглинки Лего, презентація,
мікрофон, карта подорожі,ребуси, кросворд.
Хід уроку:
Привітайтеся всі з нашими гостями.
А тепер виходимо біля дошки для того, щоб налаштуватися на наш урок.
А урок сьогодні буде незвичним.
Тож всі разом скажемо девіз нашого уроку: « Слово до слова- складається мова».
А тепер нам потрібно репортер. Хто буде репортер , та братиме інтерв’ю в учнів.
Запитання: - Що таке мова? Якою мовою спілкуємося ми? З чого складається мова? Які очікування у вас від уроку?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Мова - наче море. Іноді буває спокійне та лагідне, а іноді штормить та б бурлить.-Діти, які моря омивають територію нашої держави? Чорне море та Азовське мморе. 31 жовтня ми відзначали Міжнародний день Чорного моря.
Сьогодні наше мовне море ми будемо долати за допомогою корабля під назвою
«« Знання». На нашому шляху будуть зустрічатися різні перешкоди, лише коли мматимемо гарні знання , то зможемо подолати всі перешкоди і допливти до причалу
« Успіх».
Ми будемо мандрувати Мовною країною та закріпимо знання по темі: « Слово. ЗЗначення слова.»
1.Записуємо число, класна робота. Хвилинка каліграфіі « Корабель», вправа « «Сенкан».
ХХвилинка релаксації. Послухаємо , яке наше море сьогодні. ( Відео «Шторм моря». )
ТТак штормить наше мовне море. Але ми зможемо подолати цей шторм.
Увага на екран.
РРозгадуючи кросворд я перевірю знання правил, які ми вивчали.
Розгадування кросворда (використання мультимедійних засобів)(усно)
Молодці, відгадали! Тож давайте, діти, разом прочитаємо, як називається країна, де ддружно живуть усі слова (Лексика). Ось і море стало спокійне та лагідне. Тож и ввирушаймо на нашому кораблі «Знання» у путь.
III Узагальнююче повторення.
І. Порт « Надія»
Для того щоб щасливо вирушити у мандрівку з порту потрібно виконати наступне завдання.
Потрібно записати в дві колонки однозначні та багатозначні слова , та з одним на вибір скласти речення.
Молодці , тож рухаємося далі.
II. Увага! Наближаємося до блокпоста « Синонімічний» . Нас зустрічає відомий герой сьогодення пес Патрон. Завдання від нашого друга. Побудувати « Асоціативний кущ « Пес Патрон» та дібрати до слова відважний та друг слова –синоніми. ( Колективна робота. ). Записуємо ці слова у зошиті.
Ви втомилися гімнастика для очей з Патроном.
III.Острів « Анто»
А на ньому живе Русалка. Вона хоче перевірити , чи навчилися ви підбирати слова протилежні за значенням. Зараз ми виконаємо невеличку самостійну роботу.Послухайте текст. Про яку пору року в ньому йдеться?
Прийшла осінь. Дні стали коротшими, а ночі довшими. Сонечко опустилося
нижче до землі. Море штормить та бурлить . Стало холодніше.
В Наше завдання: за допомогою антонімів переробити текст так, щоб мова в ньому
Йшла про іншу пору року і записати його в зошит. Доберіть заголовок.
( Прийшла весна. Дні стали довшими, а ночі коротшими. Сонечко піднялося вище
над землею. Море спокійне та лагідне. Стало тепло).
– Що сталося з текстом? Яка роль антонімів у реченнях? (Вони змінили не лише
зміст речень, а всього тексту).Яка пора року до вподоби нашій Русалочці.?
IV.Бухта « Відпочинок». Руханка « Море».
V.Наближаємося до Моря ребусів. Та пригадаємо з вами тему застарілі та нові слова. Молодці.
VI. Ми подолали довгий шлях і залишилося пройти зовсім мало.
Зупинка « Айсберг Фразеологізмів»
Підручник с. 45, вправа 5 (робота в групах), ( робота зі словником та мобільними пристроями).
VII.Допливли ми до причалу «Успіх»
2. Тестування
А) виряджають
Б) пригощають
В) поважають
2. Фразеологізм, що означає «відставати»:
А) гнути спину
Б) тримати язик за зубами
В) пасти задніх
3. Знайдіть застаріле слово:
А) учень
Б) козак
В) телефон
4. Знайдіть приказку з антонімами:
А) Багач не відає, чим бідний обідає.
Б) Рідна мова - не полова.
В) Горобців боятися - проса не сіяти.
5. Знайдіть слова-синоніми:
А) правда – кривда
Б) вологий – мокрий
В) блідий – зелений
Самоперевірка. Оцінювання.
Відповіді: 1 А; 2 В; 3 Б; 4 А; 5 Б
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Діти, чи досягли ми бажаного результату? Цеглинки « Лего», Крап.успіху.
- Чи справдилися наші сподівання?
Чим більше людина використовує антонімів, синонімів, багатозначних слів, , тим мова наша стає милозвучнішою, багатограннішою, мелодійнішою, адже недарма її називають солов'їною.
VІ. Домашнє завдання
Купони звільнення від домашнього завдання.