Тема. Письмо малої літери „ ї”
Мета. Вчити дітей писати рядкову літеру „ ї”, аналізувати її структуру, визначати знайомі і незнайомі елементи. Розвивати навички каліграфічного письма. Виховувати пізнавальний інтерес, охайність.
Обладнання. Таблиці, малюнки, скоромовка, загадки.
Хід уроку
І. Організація класу
Вітання
Нумо,діти,підведіться!
Всі приємно посміхніться.
В нашім класі багато гостей
Скажемо їм разом: "Добрий день!"
У мене сьогодні гарний настрій, адже сьогодні особливий день і я рада зустрічі з вами.
- Діти, чи важливий настрій для людини?
- Як можна покращити настрій?
Гра «Пальчики»
Уявіть собі, що ваш кулачок – це пелюстки квіточки, яка буде розкриватися з кожним твердженням, на яке ви погодитеся.
• У мене зараз гарний настрій.
• Сьогодні я раненько встала.
• Я хотів би більше цікавого навчитися.
• Мені подобається грати в різні пізнавальні ігри разом зі своїми однокласниками.
• Вдома я поділюся враженнями про набуті знання з батьками.
У кого розкрилася долонька-квіточка, прошепотіть їй ласкаве і тепле слово та одним подихом подаруйте її своєму товаришеві.
В коридорі стихли кроки,
В клас зібралась дітвора.
До наступного уроку
Мандрувати нам пора.
Всю перерву вас чекали
Ручки, зошити, книжки.
І тепер разом із вами
Попрацюють залюбки.
ІІ. Повторення вивченого
Ось вже і урок іде.
Стих малят веселий сміх.
Та не видно щось ніде
Літер: А, Б, В, Г, Д…
Це наш з вами перший крок:
Кличем букви на урок.
Тихо зошит відкриваєм
І рівнесенько сідаєм.
Покладем його похило,
Беремось мерщій за діло.
( Письмо вивчених літер на дошці і в зошитах, письмо складів: (ха та,зо рі, не бо, се ло, но ра)
Складання слів із записаних складів.
ІІІ. Робота над новим матеріалом
Дістаєм лего-цеглинки. (трамваї, їде, країна, їжак, поїзд, український, їжа, гаї)
А тепер подума кожен,
Що було в словах цих схоже?
13-та літера української абетки. Вона унікальна, позаяк «відсутня в інших алфавітах. Саме ця буква міститься у словах «Україна» й «Київ», які позначають важливі назви – нашої країни і столиці.
На окупованих російськими військами територіях України підпільний рух опору використовує літеру ї як символ спротиву загарбникам і символ надії, що ці землі будуть звільнені завдяки діям ЗСУ. Підпільники малюють ї на парканах і тротуарах, на пам’ятниках і стінах будівель у Маріуполі, на окупованих частинах Херсонської та інших областей, ризикуючи свободою і власним життям.
2.Знайомство з гостем .
Вже жайвір нам приніс весну,
Усе прокинулось від сну
І ось сьогодні на урок
Прийшов із лісу їжачок.
Приніс завдань для вас багато.
Найперше букви порівняти.
3. Порівняння писаної літери і та ї
Буква Ї така ж, як І,
Тільки крапок зверху дві.
4. Письмо літери на дошці вчителем з коментуванням
5. Письмо букви у зошитах
6. Далі, діти, як завжди,
Ми напишемо склади.
( Письмо складів).
7.Фізкультхвилинка
А тепер для відпочинку
Проведем фізкультхвилинку.
8. Малюнковий диктант
Для малюнкового диктанту
Вже підійшов уроку час.
Тож написать слова-малюнки
Наш гість із лісу просить вас.
( Київ, їжа, поїзд, трамваї)
( Діти пишуть слова).
9. Визначення позиції літери в записаних словах. Звуковий аналіз слова Київ .
Ми вмієм цінувать
Хвилинку кожну
І далі наш продовжуєм урок
Із слів розсипаних
Веселу скоромовку
Нам пропонує скласти їжачок
Скоромовка
Голками їжака їжак не зляка
10 . Запис скоромовки в зошит
11. У нашім класі, добре знаю,
Розумна вчиться дітвора.
І зараз на усіх чекає
Від їжачків цікава гра.
Гра «Тім і Том» (Розподіл слів з м’якими і твердими приголосними, запис слів з буквою ї)
Використовуємо синю і червону цеглинку)
12. Наступна вправа не нова:
Ми будемо сенкан складати.
Щоб вдало підібрать слова,
Потрібно вам поміркувати.
Їжак
Колючий, маленький
Повзе, їсть, скручується
На галявину вийшов їжачок.
13.А щоб далі працювати,
Треба нам цеглинки знов приготувати
- Яке слово зайве?
-Назвіть слово із 4 складів.
- У яких словах 2 склади?
- Складіть речення із 3 слів, використовуючи цеглинки.
13.А тепер цікава мить:
Букву будемо ліпить.
ІV. Підсумок
Знову ви цеглинки в руки
Швидко всі візьміть
І роботу на уроці чесно оцініть.
Ви всі старанно працювали,
Тож не дарма пройшов урок.
Подякувать вам щиро хоче
Наш гість – колючий їжачок