Урок : Письмо малої букви ж, складів і слів з нею.
Мета:
учити писати малу букву ж; розвивати спритність пальчиків і чіткість мовлення під час вправи «Жабки»; вправляти в письмі підготовчих елементів; звернути увагу на паралельність елементів малої букви ж; порівняти її з рукописними буквами с, х, виявити спільні елементи, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії,розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, групі; виховувати охайність, уважність,вправляти у правильному розміщенні олівця учнів, які пишуть правою/лівою рукою; розвивати окомір, увагу, дрібні м’язи руки та м’язову пам’ять дітей, увагу, логічне мислення,удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Обладнання та наочність: підручники, мультимедійна презентація, проектор, конструктор LEGO.
Програмне забезпечення: мультимедійний проектор чи інтерактивна дошка.
Хід уроку
І. Організаційно-мотиваційний етап
Продзвенів уже дзвінок,
починається урок.
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку.
Книжку, зошит, ручку, олівці.
Приготувались?
Молодці!
Гімнастика для очей.
— Сядьте, дітки, всі рівненько. Дамо вашим оченятам трохи відпочити. Погляньте на екран та повторюйте за персонажем.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Повторення вивченого.
— Утворити пари друкованих і рукописних літер.
Робота над загадками.
Хоч не олень — роги має,
І не птиця, а літає.
Чорний-чорний, а не крук,
Це малий, моторний... (жук).
Скачуть на болоті
Зелененькі лапки,
Кумкають завзято
Веселенькі... (жабки). В синьому небі голосок -
Ніби крихітний дзвінок. (Жайворонок)
❖ Визначте, скільки в слові- відгадці складів ?
❖ Назвіть дзвінкі звуки у цьому слові.
Гніздо своє він у полі в'є,
Де тягнуться рослини.
Його і пісні, і політ
Увійшли у вірші. (Жайворонок)
❖ Що нового ви дізналися про жайворонка з цієї загадки?
❖ Розділіть слово-відгадку на склади.
Хоче - прямо полетить,
Хоче - в повітрі висить,
Каменем падає з висот
І співає, співає, співає. (Жайворонок)
Солодких яблук аромат
Заманив ту птицю в сад.
Пір'я світяться вогнем,
І світло в ночі, як вдень. (Жар-птиця)
❖ В яких творах ви бачили казкову птицю?
❖ Зверніть увагу на дефисное написання слова - відгадки.
Сходи сталева
На землі лежить,
А по ній залізний
Чудо-кінь біжить. (Залізниця)
❖ З чим порівнюється залізниця?
❖ Плодами, якого дерева є жолуді?
В цей гладкий коробок
Бронзового кольору
Захований маленький дубок
Майбутнього літа. (Жолудь)
❖ Скільки звуків і букв у слові-відгадці?
❖ Яку роль виконує м'який знак у цьому слові?
В золотий клубочок
Сховався дубочок. (Жолудь)
.
Бігають у лісі і в полі,
Плавають у річці і в морі,
Можуть стрибати і літати
Та друзями можуть стати.
Ну, а у великому місті
Зоопарк - їх головний будинок. (Тварини)
❖ Які тварини живуть в зоопарку?
Він високий і плямистий
З довгою-довгою шиєю.
Об'їдає листя,
Але з великих дерев. (Жирафа)
❖ Яка особливість цієї тварини?
Цей звір якийсь дивний:
Шия - як стріла біля крана. (Жирафа)
❖ З чим порівнюється шия жирафа?
❖ Скільки складів у слові-отгадке?
Він не леопард,
А весь у плямах;
Він не журавель,
А з довгою шиєю;
Він не кізка,
А з ріжками. (Жирафа)
❖ Який зовнішній вигляд жирафа?
Рвати квіти легко і просто
Дітям маленького зросту,
Але тому, хто так високий,
Нелегко зірвати квітку. (Жирафа)
❖ Чому жирафу не легко зривати квіти?
❖ Підберіть парні приголосні до приголосних звуків у слові-відгадці.
Як у леопарда шкура:
Ті ж плями, той же колір,
Незвичайна постать,
Шиї вище - просто немає. (Жирафа)
❖ Змініть слово-відгадку так, щоб було більше складів.
Мама в'яже довгий шарф,
Тому що син .... (Жираф)
Жу-жу-жу-жу,
Я сиджу на гілці,
Я сиджу на гілці,
І звук «ж» я торочу. (Жук)
❖ Скільки складів у слові-відгадці?
❖ Яку приголосну в цьому слові треба перевіряти?
Шість ніг без копит,
Летить - дзижчить,
Впаде - землю риє. (Жук)
Не жужжу, коли сиджу,
Не жужжу, коли ходжу,
Якщо в повітрі кружусь,
Тут вже вдосталь нажужжусь. (Жук)
Летить - дзижчить,
Сяде - мовчить. (Жук)
❖
Чорним, а не ворон,
Рогатий, а не бик,
Шість ніг без копит;
Летить - виє,
Сяде - мовчить. (Жук)
❖ Що нового ви дізналися про жука з цієї загадки?
Листя падають з осик,
Мчить в небі гострий клин. (Журавлі)
❖ Про яке гострому клині йдеться у загадці?
Стали брати на ходулі,
Шукають корму по дорозі.
На бігу, на ходу -
Їм з ходулі не зійти. (Журавлі)
❖ Розділіть слово-відгадку на склади.
❖ Визначте кількість букв і звуків цього слова.
Підготовчі вправи.
— Хто зображений на малюнку зошита? (Жук, жаба.)
— Наведіть пунктирні лінії.
— Побудуйте звукову схему слів.
Учні працюють у зошитах.
Метод «Біном фантазії»
— Складіть усно речення, у якому б уживалися ці два слова. (Жабка плаває у річці, а жук сидить на листку. Жабка і жук сидять на бережку.)
Робота з конструктором LEGO.
— Побудуйте схему речення, використовуючи цеглинки LEGO.
Пальчикова гімнастика. Вправа «Жабки» (зошит, с. 15).
(1 — пальці випрямити і з'єднати між собою так, щоб великий палець утворював кут із вказівним.)
Під зеленим осокором,
Де зеленая трава,
Заспівали жабки хором:
— Кумки-кумки, ква-ква-ква.
(2 — ритмічно роз'єднувати і з'єднувати великий палець із вказівним, ніби жабки співають, широко відкриваючи і закриваючи ротики.)
— Ми, веселі жабенята,
Стре-ке-ке, стре-ке-ке!
Любим плавати й співати,
Стре-ке-ке, стре-ке-ке!
На сьогоднішньому уроці ми:
— навчимося писати малу літеру ж та поєднувати її з іншими літерами. Напишемо слова. Розглянемо і порівняємо друковану та рукописну літери ж.
IІІ. Вивчення нового матеріалу
Підготовчі вправи до написання літери «же» (с. 16).
— Зіставимо малу букву ж — друковану і рукописну.
— Що у них спільного?
— А що — відмінного?
— Обведіть літеру «же» по пунктирах.
Написання малої літери «ж».
— Сьогодні ми навчимося писати малу літеру ж.
Рядкова буква ж складається з правого півовала, прямої похилої палички зі з'єднувальними лініями і лівого півовала.
— У яких буквах пишеться елемент цієї літери? (с, х.)
— Починаємо писати правий півовал (як у букві «х»), потім, не відриваючи руки, робимо рух у зворотному напрямку, з нижнього заокруглення ведемо праворуч угору до верхньої рядкової лінії, пишемо пряму похилу паличку і знову ведемо праворуч угору й під верхньою рядковою лінією заокруглюємо праворуч. Не відриваючи руки, робимо рух у зворотному напрямку (заокруглюємо ліворуч) й описуємо лівий півовал.
— Напишіть елементи в повітрі: і-раз-і, і-два-і, і-три-і Робота в зошиті.
— Виконайте вправу в зошиті. Обведіть спочатку зразки, а потім допишіть рядок.
— Діти, зараз ми навчимося писати букву «же» у поєднанні з іншими буквами.
— Виконайте вправу в зошиті.
Вправа для очей
— Ваші оченята хочуть трохи відпочити. Тому слідкуйте за рухами ховрашка на екрані.
Робота в зошиті.
— Напишіть слова «жук», «вуж», «жаба», «морж».
Написання речення «Вже зима».
— Назвіть ознаки зими, які ви знаєте? (Мороз, опади у вигляді снігу, ожеледиця, голі дерева, сіре небо).
Списування з друкованого тексту.
— Прочитайте речення. (Узимку жук спить. А жаба?)
— Дайте відповідь на поставлене питання. (Жаба теж спить.)
— Запишіть речення до зошита рукописними літерами.
Діти виконують завдання в зошитах.
Фізкультхвилинка
— Зараз трохи відпочинемо. Погляньте на екран та повторюйте за персонажем.
Букви стали по порядку,
Всі зібрались на зарядку.
Руки вгору підняли,
До сонечка потягли.
В різні боки розвели,
Й полетіли, попливли.
Потім їх вперед зімкнули,
І в долоні всі сплеснули.
Як закінчили плескать,
Стали долі опускать,
Ніжками затупотіли
А за парти тихо сіли.
ІV. Усвідомлення набутих знань й формування вмінь та навичок
Диктант.
— Запишіть букви та склади, які я буду називати. (жах, хижак, лопата, Тарас, Марта, куб, хмарина, міра, уда, книжка)
Творче завдання.
— Запиши назви тварин, які «дружать» із буквою «же».(Жук, жаба, журавель)
Спишіть скоромовку.
— Запишіть скоромовку з буквою «же». (Жатка жваво жито жне.)
V. Рефлексія уроку. Рефлексія «Мій настрій». Обери смайлика, який відповідає твоєму настрою в кінці уроку.