Тема: Письмове додавання двоцифрових чисел
Мета: ознайомити учнів з прийомами письмового додавання двоцифрових чисел; вдосконалювати вміння розв’язувати і порівнювати задачі, розв’язувати рівняння на
знаходження невідомого доданка, зменшуваного, від’ємника; розвивати мислення;
виховувати уважність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися письмово додавати двоцифрові числа та використовувати цей спосіб обчислення під час розв’язання задач.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота
— Розгляньте, як учень усно додав числа 37 і 59.
— Чому він двічі записував відповідь у таблицю?
2. Пояснення нового матеріалу
Двоцифрові числа можна додавати стовпчиком.
— Розгляньте як записано приклад 23 і 56 у підручнику праворуч.
Доданки записують так: десятки під десятками, одиниці під одиницями.
Додавання стовпчиком називають письмовим додаванням.
3. Первинне закріплення нового матеріалу
— Як треба записувати другий доданок при письмовому додаванні?
— З яких розрядних одиниць почали виконувати письмове додавання?
Висновок. При письмовому додаванні чисел одиниці додають до одиниць, десятки — до десятків.
— Обчисліть приклад, записуючи доданки стовпчиком. (Приклади записуються на дошці з коментуванням.)
— Міркуйте так:
— Перший доданок 35. Другий — 49. Записуємо другий доданок під першим так, щоб одиниці були записані під одиницями, десятки — під десятками. Додавання розпочинається з одиниць: 5 + 9 = 14. Це 1 дес. і 4 од. Цифру 4 записуємо під одиницями, а 1 дес. додаємо до десятків. До 3 дес. + 4 дес. = 7 дес. та ще 1 дес., буде 8 дес. Цифру 8 пишемо під десятками. Отримуємо суму 84.
4. Обчислення прикладів з коментуванням
Фізкультхвилинка
V. Роз виток математичних знань
1. Розв’язування задач на додавання (фронтально)
1) Аналіз задачі за питаннями вчителя, складання короткої умови задачі.
Розв’язання
37 + (37 + 15) = 89 (кн.)
2) Аналіз задачі за питаннями вчителя, складання короткої умови задачі.
Розв’язання
37 + (37 + 15) = 89 (кн.)
3) Аналіз задачі за питаннями вчителя, складання короткої умови задачі.
Розв’язання
а + (а + b) (кн.)
— Чим відрізняється перша задача від другої? третьої?
— Що спільного у цих задачах?
— Запишіть розв’язання задачі за допомогою букв.
— Підставте свої числа та розв’яжіть задачу самостійно.
2. Самостійна робота
Перевірка виконаної роботи.
3. Розв’язування рівнянь з коментуванням біля дошки
— Як знайти невідомий доданок?
— Як знайти невідоме зменшуване?
— Як знайти невідомий від’ємник?
4. Гра «Шифрувальник»
— Розшифруйте слово, виписавши букви в порядку зменшення значень виразів. (Сканер)
— Що ти знаєш про цей пристрій?
5. Робота над задачею
Аналіз задачі за питаннями вчителя, складання короткої умови задачі.
Розв’язання
1) 250 – 70 = 180 — друге число.
2) 250 + 180 = 430 — перше і друге число.
3) 670 – 430 = 240 — третє число.
Творча робота над задачею
— Усно складіть задачу за виразом 600 + (600 – 240), умова якої містить слова «на 240 менше».
VI. Підсумок уроку
— З чого ми починаємо письмове додавання?
— Знайдіть письмово суму чисел 27 і 54; 63 і 25; 48 і 37; 26 і 55; 39 і 45.
VII. Домашнє завдання