Конспект уроку
Математика
3 клас
Тема. Письмове додавання трицифрових чисел без переходу через розряд. Прості задачі на додавання. Складання і розв’язування рівнянь.
Мета:
Формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із прийомом письмового додавання трицифрових чисел без переходу через розряд; учити складати та розв’язувати рівняння;удосконалювати вміння учнів розв’язувати прості задачі, які розв’язуються дією додавання та розширені задачі на зведення до одиниці; розвивати аналітичне мислення, техніку швидких обчислень, пам’ять, увагу;виховувати допитливість, інтерес до математи- ки.
Формування ключових компетентностей:
спілкування державною мовою (уміння усно та письмово висловлювати власну думку, тлумачити поняття та ін.);
уміння навчатися впродовж життя (уміння сприймати й аналізувати інформацію, визначати головне, формулювати, складати алгоритм навчальної діяльності та дотримуватися його, організовувати робоче місце, оцінювати результати роботи — своєї та однокласників);
соціальні та громадянські (здатність працювати в групі (команді) на результат, досягати компромісів,виховувати почуття відповідальності за успіх команди);
загальнокультурну грамотність (бережливе ставлення до підручника і охайність при письмі.)
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Форма проведення уроку: урок – казка
Обладнання: ІКТ, магнітна дошка,малюнок дверей, картки з числами, картки з виразами, таблиця зі схемою – опорою до задачі, підручник «Математика» 3 клас, М.Богданович.
Очікуваний результат:
Після цього уроку ви зможете:
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання
Проспівав дзвінок –
Починається урок.
З ласки,
Маминої казки,
З щирого старання,
Цікавого навчання
Клас готовий працювати? (так)
Додавати й віднімати, (так)
Числа й вирази рівняти, (так)
Вчасно руку піднімати, (так)
Щоб складну задачу розв’язати. (так)
2. Перевірка готовності до уроку
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку.
Книжку, зошит, ручку, олівці.
Приготувались?
Молодці!
Все у нас уже на місці,
залишилось тільки сісти!
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
І знову вона завітає до нас.
(Учень читає листа)
Давайте Цифрону ІІ допоможемо.
Принцесу визволим з полону,
Повернем її до додому!
ІІІ. Контроль, корекція та закріплення знань учнів.
630+250
820+110
270+420
510+270
160+430
350+320
260+420
- Чаклун Безлад хоче перевірити, чи вмієте ви писати каліграфічно.
- Діти, запишіть сусідів числа 457, 212, 688.
- Запишіть найменше трицифрове число(100)
- Запишіть найбільше трицифрове число(999).
- Впав замок і відкрилися перші двері. А це означає …Що? Ми справилися із завданням і писали дуже охайно і старанно.
3.Треті двері «Математичний диктант».(слайд5 )
- Запишіть число, в якому:
(Перевірка виконання завдання)
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Рольова гра «Я – вчитель»
( Учень в ролі вчителя пояснює іншим алгоритм розв’язування прикладу № 606 біля дошки за допомогою таблиці).
- Записуємо перший доданок 325. Другий доданок 413 записуємо під першим. Сотні записуємо під сотнями, десятки під десятками, одиниці під одиницями. Починаємо додавати з одиниць. До 5 одиниць додати 3 одиниці, буде 8 одиниць. Цифру 8 записуємо під одиницями. До 2 десятків додати 1 десяток, буде 3 десятки. Цифру 3 записуємо під десятками. До 3 сотень додати 4 сотні, буде 7 сотень. Цифру 7 записуємо під сотнями. Одержали суму 738.
2.Робота з підручником стор. 95.Опрацювання правила.
При додаванні трицифрових чисел одиниці додають до одиниць, десятки до десятків, сотні до сотень.(слайд 6)
- Як потрібно ставитися до підручника? Повторення правил користування підручником.
3. Четверті двері «Інтерактивна гра «Мікрофон » (слайд 10)
Коментоване розв’язування прикладів № 607.
- Перед нами відкрилися ще одні двері – четверті. Тому ми з вами молодці!
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. П’яті двері «Закріплення вивченого матеріалу. Робота в парах» (слайд 7)
- Запишіть приклади в стовпчик та обчисліть. Два учні працюють індивідуально.
543+251 342+127 231+647 354+245 538+321 579+357
( Перевірка:
Час прийшов для відпочинку,
Проведемо фізкультхвилинку.
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Дружно всі присіли, встали.
І руками помахали.
Три! Чотири! Нахилились.
Зі струмочка гарно вмились.
П’ять! Шість! Всі веселі.
Крутимось на каруселі.
А тепер всі руки в боки.
Як зайчата скоки-скоки!
Сім! Вісім! В потяг сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
VІ. Розвиток математичних знань.
- Скільки в нас відкрито дверей? Хто пам’ятає? (5 дверей)
1. Шості двері «Математика з другом».
Робота над задачею № 608 (1)
Алгоритм дій:(слайд 8)
- Прочитайте задачу . Про що в ній розповідається?
- Чи можемо одразу відповісти на запитання задачі?
- Запишіть розв’язок у зошити.
- Давайте звіримо ваші відповіді.( 758 корів.)
- Давайте подивимося, чи відкрилися наші двері? Так, відкрилися.. Який висновок ми можемо зробити?...
Це вже відкрилися шості двері.
2. Сьомі двері «Робота в групах».
- На цих дверях аж два замки. Нам потрібно впоратися із двома завданнями.
Робота над задачами. Диференційовані завдання.
І група розв’язує задачу № 608 (2) (884 кг)
ІІ група розв’язує задачу № 608 (3) (769 овець)
ІІІ група розв’язує задачу № 608 (4) (655 ц)
(Перевірка виконаної роботи)
3.Колективна робота над задачею № 609.
( Під час аналізу задачі вчитель заповнює таблицю на дошці)
Найменування товару |
Витрати на 1 пальто |
Кількість пальт |
Всього витратили |
Дитяче пальто |
? |
9 |
18 м |
Пальто для дорослого |
?, на 1 м більше |
6 |
? |
- Чи можемо одразу відповісти на запитання задачі?
- Про що потрібно дізнатися спочатку?
- Якщо ми будемо знати, скільки метрів тканини потрібно для одного дитячого пальта, чи зможемо дізнатися, скільки метрів тканини знадобиться для пошиття одного пальта для дорослого ?
- А якщо будемо знати, скільки метрів потрібно для пошиття одного пальта для дорослого, чи зможемо дізнатись, скільки потрібно тканини для пошиття шести пальт?
- Запишіть розв’язок задачі. Диференційовано.
Сильніші діти записують самостійно, а слабші діти під керівництвом вчителя.
1) 18 : 9 = 2 (м) – потрібно для пошиття 1-го дитячого пальта
2) 2 + 1 = 3 (м) – потрібно для пошиття 1-го пальта для дорослого
3) 3 • 6 = 18 (м) - тканини потрібно для пошиття пальт для дорослих.
Відповідь: 18 м тканини.
- А зараз настав час подивитися, чи відкрилися наші двері? Так. Це вже сьомі двері.
- А скільки ще дверей нам залишилося відкрити, щоб звільнити принцесу Цифрочку?(3)
4.Восьмі двері «Розв’язування рівнянь»
- Перед нами ще одні двері. Але я впевнена, що ми обов’язково їх подолаємо.
Інтерактивна гра « Мозковий штурм».
- Як називаються числа при додаванні?
- Як знайти невідомий доданок?
- Як називаються числа при відніманні?
- Як знайти невідомий від’ємник?
- Як знайти невідоме зменшуване?
Розв’язування рівнянь № 610 біля дошки.
- Відкрилися ще одні двері. Які?(8)
5.Дев’яті двері «Математика самостійно».
Розв’язування рівнянь № 611
Перевірка виконання.
6. Десяті двері «Порівняння іменованих чисел. Гра « Безлад» (слайд 9)
- Злий чаклун Безлад хоче нам перешкодити і не відпустити Цифрочку до нас. Тому влаштував вам перевірку. Якщо справитесь із завданням, то чаклун Безлад відпустить принцесу Цифрочку. Вставте потрібний знак, і чаклун Безлад зникне.
6м 6 дм ; 5м 50 см ; 2 дм 5см 2дм 50см ; 10 кг 1 ц ; 3гр 50 коп 305 коп.
- Ми впоралися з усіма перешкодами. Злий чаклун Безлад не зміг нас побороти і тому йому прийшлося відпустити принцесу Цифрочку з полону. І принцеса пропонує нам декілька цікавих завдань з математики.
7. Цікаві завдання з математики. (слайд 10)
- Ми з вами впоралися з усіма завданнями, виконали прохання короля Цифрона ІІ і врятували принцесу Цифрочку. І принцеса Цифрочка вирішила вам віддячити. Вона приготувала вам дуже цікаві завдання.
1. Назви слова, в яких є число 7.
Наприклад: зовсім,…. усім, , передовсім, , сім’ я, вісім.
2. Дятлові чобітки
Влітку дятел–швець спішив –
Чобітки на зиму шив
І складав їх у мішок
Для звіряток і пташок:
Совам -10 чобітків,
Ще 12 – для вовків,
14- для синичок.
Підкажіть, щоб я повірив:
Скільки дятел взув пташок і звірів?
3. Що їх об’єднує?
Яка цифра об’єднує райдугу, музику, дні тижня, чудеса світу?
4. Знайди число, яке загубилося.
Переставляючи між собою цифри 1,2,3, ми отримали трицифрові числа. Серед поданих варіантів бракує одного числа. Знайди його.
123 312 132 321 213 (231)
5. Розділи чобітки
Чотирьом котикам мама Киця купила чобітки, однак за розміром вони їм не підійшли. Тоді Киця запропонувала їх півникам. Скільки півників можуть взути ці чобітки?
VІI. Підведення підсумків уроку.
Інтерактивна гра «КУБУВАННЯ »
- От і закінчилась наша пригода. Ми перемогли злого Безлада, впоралися з усіма завданнями.
- Що допомогло нам це зробити? (слайд 11)
VIІI. Домашнє завдання
1) обчислити приклади № 613, стор.96, вивчити правило стор.95;
2)розв’язати задачу № 614.(слайд 12)