Математика 4 клас. Письмове додавання й віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь та задач

Про матеріал

Конспект уроку математики 4 клас за підручником Листопад Н.П.

Тема уроку: Письмове додавання й віднімання багатоцифрових чисел. Розв'язування рівнянь та задач

Мета: розвивати математичну компетентність, цифрову грамотність, вміння додавати й віднімати багатоцифрові числа; розв'язування рівнянь із застосувуанням письмових обчислень; вдосконалювати обчислювальні навички.

Перегляд файлу

Тема. Письмове додавання й віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь та задач

Мета: розвивати вміння додавати й віднімати багатоцифрові числа; розв'язування рівнянь із застосувуанням письмовихобчислень; вдосконалювати обчислювальні навички.

Обладнання: картки індивідуального контролю, презентація уроку.

Вид уроку: урок – подорож

Хід уроку

1. Організаційний момент

Математика у нас,

Ми запрошуємо в клас!

Раді бачити всіх сьогодні вас!

Будемо добре працювати,

Щоб вас, друзі, здивувати.

Нам учитель буде в цьому допомагати.

 

2.Актуалізація знань учнів

Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок –подорож. Але чим ми будемо подорожувати, дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Через море – океан,
В сильний шторм чи ураган
Впевнено вперед прямує,
А на ньому люд мандрує (Коробель)

- Так ,ви праві, ми будемо подорожувати кораблем, але у мене до вас ще одна загадка. Ми дізнаємось, де ми будемо подорожувати кораблем .

- Як називається весь водний простір землі, що оточує материки і острови ? (Океан)

Подорожуючи  математичним океаном, ми дістанемось різних островів. І ось на нашому шляху перший острів «Ігровий»

Урок математики "Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел"

Ми маємо скласти девіз ,і під цим девізом продовжувати подорож.

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.002.png

Ми продовжуємо подорож і наш корабель наблизився до наступного  остова «Домашній».

1. Перевірка домашнього завдання.

Молодці ! Виконали домашнє завдання правильно. Рухаємось далі. На борту кожного корабля є свій бортовий журнал. У нього записують свої спостереження й результати дослідження.

Ваші зошити будуть нашим бортовим журналом, а підручник –  путівником. Тож відкривайте свої журнали і запишемо число, коли ми вирушили в подорож.

Ми пригадали, що таке океан, а чи знаєте ви, який океан найглибший?

- Найглибшим вважається Тихий Океан, середня глибина його сягає 3980м.

Ми приблизились до острову «Усного рахунку»

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.005.png

3. Повідомленнятеми й мети уроку

Подорожуючи «Математичним океаном», нас чекають острови нових знань. Тема нашого уроку «Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь»

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.006.png

Протягом подорожі ми будемо розвивати ваші вміння додавати і віднімати багатоцифрові числа, розв’язувати рівняння.

Наш корабель наближається до острова «Обчислень».

1. Розв’язування прикладів (запис на дошці) 

   

       

Пояснення. Записуємо одиниці під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями, тисячі під тисячами. Додавати починаємо з одиниць. До 2 од. додати 9 од., буде 11 од.— це 1 дес. та 1 од. Одну одиницюзаписуємо, а десяток запам’ятовуємо і т. д. 

Аналогічна робота проводиться над прикладами на віднімання. 

Учні роблять висновок: письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконують так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел. 

2. Первинне закріплення

Наша подорож продовжується і на горизонті острів  «Невідомих компонентів».

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.011.png

Тільки правильно відповівши на ці запитання ми зможемо виконати завдання, які чекають нас на наступному острові.

  1. При додаванні числа називаються доданками.
    2.При відніманні перше число-зменшуване, друге число –від’ємник.
    3.Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок. 
    4.Щоб знайти зменшуване, треба до різниці додати від'ємник. 

Ми потрапили до острову «Рівнянь».

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.012.png

Перший варіант розв’язує перше рівняння, другий варіант – друге. Потім по закінченню обміняєтеся зошитами і перевірите один в одного правильність виконання.

Ми потрапили до острову «Оздоровчий».

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.013.png

Нахились уперед, нахились назад.
І направо, і наліво,

Щоб нічого не боліло.

Один, два, три, чотири – набираємося сили,

Нахились, повернись

І до друга посміхнись.

Руки вгору піднесіть.
Пальці швидко полічіть:
Ліворуч – 5, праворуч – 5,
Скільки разом? Як сказать?

Руки вгору піднесіть
І почнемо всі лічить.
Скільки пальців на руці
Хором скажемо усі.

4. Розвиток математичних знань. 

1. Розв’язування рівнянь (з коментуванням) 

- Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок. 

х + 34 013 = 764 354 

х = 764 354 – 34 013 

х = 730 341 

730 341 + 34 013 = 764 354 

   

- Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до від’ємника додати різницю. 

х – 20 244 = 45 645 

х = 20 244 + 45 645 

х = 65 889 

65 889 – 20 244 = 45645 

2. Робота над задачами 

Сьома зупинка – станція «Винахідливість»

Королева підготувала для вас цікаві задачі.

Завдання 392 

Учні, уважно прочитайте зміст задачі.

  1. Вивчення умови задачі

Короткий запис( на дошці)

 

Було— ? 

Вивезли — 7250 кг 

Залишилося — ?, на 3240 кг менше 

 

  • Про що йдеться в умові задачі? ( про картоплю)
  • Що сказано про картоплю? (що вивезли 7250 кг з овочесховища і залишилося на 3240 кг менше)
  • Що нам потрібно знайти? Сформулюйте запитання(скільки було кг картоплі) 

 

      2.   Аналіз задачі:

  • Чи можемо ми зразу дати відповідь на запитання задачі? (ні)
  • Чому? (бо ми не знаємо скільки залишилося картоплі)
  • Чи можемо ми дізнатися? ( так) Якоюдією ми можемо знайти скільки кілограмів картоплі зберігалося в овочесховищі? (віднімання)

      -     Який вираз ви склали? ( 7250 – 3240=4010)

      -     Тепер ми можемо дати відповідь на запитання задачі? (так)  Якою дією? (додавання)

      -      Що потрібно додати? ( кількість картоплі, яку вивезли до кількості, що залишилася)

     3. Складання плану розв’язку задачі.

1) Скільки кг картоплі залишилося на овочесховищі?

2) Скільки кг картоплі зберігалося в овочесховищі?

Розв’язання

1) 7250 – 3240 = 4010 (кг)

2) 7250 + 4010 = 11 260 (кг); 

7250 + (7250 – 3240) = 11 260 (кг)

Відповідь: було 11 260 кг картоплі в овочесховищі.

5. Підсумок уроку

- Океаном мандрували, багато нового пізнали.

- Тож як ми виконуємо письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел?

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.017.png

- Ось і закінчилась наша подорож «Математичним океаном»

- В подорожі були ви активні

На цьому наш урок завершений, до побачення!

6. Домашнє завдання :

Обчислити:

Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
НУШ
Додано
9 жовтня 2022
Переглядів
1552
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку