Письмовий докладний переказ тексту публіцистичного стилю з творчим завданням

Про матеріал
Основна мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів про особливості публіцистичного стилю мовлення, удосконалювати вміння й навички учнів письмово докладно переказувати текст, доповнюючи його своїми міркуваннями.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема. Письмовий докладний переказ тексту публіцистичного стилю з творчим завданням. Основна мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів про особливості публіцистичного стилю мовлення, удосконалювати вміння й навички учнів письмово докладно переказувати текст, доповнюючи його своїми міркуваннями.

Номер слайду 2

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»— Текст — це ...— Текст має такі ознаки, як...— Мені відомі такі стилі мовлення, як...— Визначають такі типи мовлення, як...— Публіцистичний стиль характеризується такими ознаками...— Тексти публіцистичного стилю слугують для того, щоб...

Номер слайду 3

Завдання детального переказу – відтворити якнайповніше зміст вихідного тексту. Цей вид переказу здійснює детальну, розгорнуту, послідовну, близьку до тексту передачу змісту почутого, прочитаного чи побаченого з якнайповнішим використанням лексичних і стилістичних засобів.

Номер слайду 4

Пам'ятка. Як готувати докладний переказ тексту з творчим завданням1. Прочитати (або прослухати) текст.2. Визначити стиль, тип, жанр мовлення, тему та основну думку висловлювання.3. З'ясувати значення незнайомих слів.4. Висловити власну думку про прочитаний (прослуханий) текст з погляду його змісту, форми, задуму і мовного оформлення.5. Визначити тезу творчого завдання й дібрати художні засоби, які б її розкривали.6. Поміркувати над змістом і послідовністю висловлювання творчого задуму.7. Скласти самостійно складний план тексту, включаючи власне творче доповнення.8. Написати докладний переказ тексту, підпорядковуючи висловлювання темі й основній думці, дотримуючись композиції, мовних і стильових особливостей, а також авторського задуму. 

Номер слайду 5

Публіцистичний стиль –  один з найбільш дієвих і широковживаних. Найважливіша його функція – активний вплив на читача або слухача, переконання у правильності висловлених думок, агітація. Тексти у публіцистичному стилі передають інформацію з метою пропаганди певних ідей серед широких верств населення. Публіцистичний стиль тяжіє до наукового та художнього стилів. Завдання публіцистики не лише в тому, щоб викладати факти, а й давати їм оцінку. Основна форма викладу – монолог. Сучасний публіцистичний стиль – це мова преси, радіо, телебачення, ораторське мовлення. Мовні засоби:1. Лексичні – суспільно-політична лексика, урочист іфрази, політичні гасла та заклики, засоби сатири і гумору.2. Синтаксичні – спонукальні та окличні речення, поширені прості речення, звертання, риторичні звертання. 

Номер слайду 6

Роздуми про життя. Людина — це унікальна істота, яка є не просто творінням вищого розуму, не просто відображенням Божої мудрості, могутності, творчого потенціалу. Людина, з погляду християнства, є особою, яка має власний розум, власну волю, власні почуття. Людина безсмертна не лише в релігійному розумінні, але й у своїх ділах. Усе, що кожен з нас зробить, матиме свій слід у майбутньому. Найзагальніше покликання кожної людини — жити. І житии гідно. Часто ми відволікаємося на дрібні і скороминущі речі, а це принижує людину, робить її життя примітивним і нецікавим. Крім основного призначення, кожен має особисте покликання. Бог кожного з нас любить і наділяє тим чи іншим талантом, якоюсь характерною властивістю, яку людина може розвинути або змарнувати. Навіть якщо ми не відчуваємо в собі здібностей. Тому треба навчитись прощати, жити в спільноті: потішати самотніх, давати потребуючим. Ми маємо творити добро і боротись зі злом. І якщо деколи відступаємо від цього, то завжди можемо виправитись, бо знаємо, що Бог нас очікує з любов’ю і прощенням  (315 сл.).

Номер слайду 7

Словникова робота. Чеснота — це позитивна моральна якість людини. Потенціал — це можливості, наявні сили; засоби, що можуть бути використані. Шляхетний — який відзначається високими моральними якостями; який дістав добре виховання (синоніми: благородний, великодушний, праведний). Спільнота — це об’єднання людей, згуртованих спільними умовами життя, метою, інтересами.

Номер слайду 8

Орієнтовний план. Людина — унікальна істота. Людина безсмертна у своїх ділах. Особисте покликання кожного. Необхідність розвитку талантів. Уміння поводитись у буденних ситуаціях. Допомагає бути шляхетною. Ми — діти Божі.

Номер слайду 9

Творче завдання: Продовжити переказ роздумами про те, у чому, на вашу думку, сенс людського життя.

Номер слайду 10

Запитання для самоконтролю:1. Який вид роботи називається переказом?2. Чим докладний переказ відрізняється від стислого?3. Що треба пам’ятати при роботі з текстом?4. За якими ознаками визначають стилі мовлення?5. Назвіть особливості публіцистичного стилю мовлення. 

Номер слайду 11

Рефлексія. Бесіда.— Якою була для вас робота над текстом: легкою чи важкою?— Коли виникало більше труднощів: під час написання докладного переказу чи виконання творчого завдання?— Чи задоволені ви своєю роботою?

Номер слайду 12

Домашнє завдання Скласти сенкан до словосполучення «Сенс життя» Повторити тему «Розділові знаки у ССР”

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Кіріндясова Олена Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Чигілейчик Жанна Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
23 лютого 2021
Переглядів
53237
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку