Апостолівська ЗОШ І- ІІІ ступенів №4
Українська мова
Урок розвитку зв’язного мовлення
ПОБУДОВА РЕЧЕНЬ
Вчитель
початкових класів
Лукачинець Валентина Федорівна
м. Апостолово
2018
Тема. Побудова речень.
Мета: вчити дітей відновлювати деформовані речення; корегувати вміння правильно будувати речення, дотримуючись відповідного порядку слів у ньому; формувати уявлення про зміни у природі, що відбуваються восени; розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи рідного краю.
Обладнання: ілюстрації до теми «Осінь», осіннє листя, зображення Осені; картки слів; музичний супровід.
Хід уроку
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно і плідно працювати!
Запитання:
– Ми будемо користуватися усним і писемним мовленням.
Написання числа – 19 жовтня
Без пензлика, без олівця,
розфарбувала деревця.
Вітер листя зносить,
бо надходить осінь.
Послухайте легенду про Осінь.
Спустіли поля,
Мокне земля,
Дощ накрапає.
Коли це буває.
Такі явища в природі бувають восени.
( Вересень – цвіте верес. Жовтень – жовтіє листя на деревах. Листопад – листя опадає).
То землею ходить місяць жовтень.
Осінь розфарбувала кленове листя
Але клен розкішний ще не спить
Ясно золотом горить,
І прийшов він на урок
Зворушити діточок.
(Легенький вітер ворушить листочки, восени вітер часто посилюється і стає іноді дуже сильним і листочки падають на землю).
Вітер в лісі ш – ш – ш.
А вітрище у– у – у.
Листя падає шурх – шурх – шурх.
Дощ пішов кап – кап – кап.
Відлітають птахи шух – шух – шух.
Настала осінь інь – інь – інь.
Назвати слова – ознаки.
мокра різнокольорова чарівна
похмура барвиста
ОСІНЬ
тепла холодна дощова щедра
5. Фізхвилинка.
- Напевно кожному з вас подобається, коли падають листя. І всі вони кружляють у таночку. Ось і ми спробуємо під осінню мелодію стати листочками.
IV. Повідомлення теми уроку.
Ось таке буває і в українській мові. Слова заблукають, розлетяться. Нам треба рятувати текст – поставити слова в реченнях на свої місця.
V. Складання деформованих речень.
1) Читання початку розповіді (2 речення)
2) Читання третього рядка
- Це речення чи окремі слова?
- Яке слово написане з великої букви?Чому?
- Складіть речення зі слів третього рядка
(У саду було тихо)
3) Читання слів четвертого рядка. Складання речення колективно на дошці.
( Вітер гойдав голі віти)
4) Колективне складання речення п’ятого рядка
(Під деревами лежало сухе листя)
5) Колективне складання і запис речення
( Раптом Наталя побачила велике яблуко)
6) Самостійний запис двох останніх речень
(Дівчинка зраділа. Адже це шматочок літа)
VI. Перевірка написанного.
VII. Підсумок.
Підніміть руку, хто навчився будувати речення? Чому Наталя вирішила, що яблуко було шматочком літа?