ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
(для учнів 6 класу)
Марія КОЛТКО,
вчитель української мови та літератури
|
Тема: |
Письмовий твір-опис картини на основі особистих вражень у художньому стилі на тему «Безмежний космічний простір» |
|
|
Мета: |
Узгодження взаємодії вчителів-предметників в забезпеченні якості освіти. навчальна: удосконалювати вміння учнів писати твори – описи; навчати дітей використовувати в мовленні образні вислови, порівняння, епітети; формувати навички зв’язного викладу думок, дотримання логіки висловлення. розвиваюча: розвивати творчі здібності учнів, уяву, фантазію; розширювати світогляд дітей, виховувати інтерес до української мови та літератури; формувати уявлення учнів про глобальність космічних досліджень та здобутків людства; розширювати лексичний запас учнів за темою «Космос». сприяти розвитку мовленнєвої компетентності учнів. виховна: виховувати інтерес до космічної тематики та повагу до досягнень людства в дослідженні Всесвіту. |
|
|
Тип уроку: |
мовленнєвий практикум; |
|
|
Матеріально-технічне забезпечення: |
||
|
|
ноутбук, мультимедійна дошка, проєктор. |
|
|
Дидактичне забезпечення: |
||
|
|
картини космосу, картки з планетами, картки для рефлексії, презентація, аудіо супровід до вправ. |
|
|
Використані джерела: |
||
|
|
1) Заболотний О.В. Українська мова: підруч. для 6 кл. закл. загальн. середн. освіти / О.В. Заболотний, В.В. Заболотний. — Київ: Літера, 2022. — 200 с. 2) Модель успішного випускника [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://drive.google.com/file/d/1l3uem-F03pGTS9EsWWMlL_wy6so6Zfkn/view; 3) Міжнародний день космонавтики вже на носі! Нумо відзначати! [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://vseosvita.ua/c/news/post/3491; 4) Всесвіт художника Є. Сарани [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://zakarpattya.net.ua/News/81049-Vsesvit-khudozhnyka-IEvhena-Sarany-FOTO. |
|
|
Складова успішного випускника: |
||
|
|
Громадянин. |
|
|
Орієнтир складової моделі успішного випускника: |
||
|
|
громадянська позиція (очікувані результати – здатність до спільного життя, до співпраці у громадянському суспільстві, здатність до відповідальності перед суспільством). |
|
|
Складова моделі успішного випускника: |
||
|
|
творча особистість. |
|
|
Орієнтир складової моделі успішного випускника: |
||
|
|
дивергентне мислення (очікувані результати – розвиток креативного та творчого мислення, уяви, фантазії). |
|
|
Педагогічний інструментарій для формування успішного випускника: |
||
|
|
особистісно-орієнтований, компетентнісний, діяльнісний підходи; технологія інтерактивного навчання, форма проведення: мовленнєвий практикум.
|
|
Перебіг уроку
І. Організація класу
1. Привітання.
2. Стартова загадка
«Я темний, але в мені світло. Я мовчазний, але сповнений голосів. Я нескінченний, але маю свої межі для тих, хто мріє. Що це?»
(Відповідь: Космос)
ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
Сьогодні ми навчимося описувати картини або фантастичні ілюстрації, уявляючи себе дослідниками Всесвіту та космосу.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бесіда з переглядом відео
https://www.youtube.com/watch?v=ZGMnVLdNb1k
2. Прийом «Уяви собі» приклеїти фрази на дошку
Як нам увиразнити такий текст? Згадайте літературу.
Учитель пропонує учням придумати порівняння або метафору до слова «космос», написати слова на планетах та причепити на дошку. Наприклад:
IV. Підготовча робота до написання твору
1. Бесіда
2. Робота з алгоритмом твору
Алгоритм написання твору-опису:
V. Робота з учнями
Сьогодні ми спробуємо описати картину одного з сучасних українських художників Євгена Сарану
Його батько був учителем малювання, тож саме він відкрив художній хист сина та навчив азам рисунку. Згодом юнак вступив в Ужгородське училище прикладного мистецтва, яке закінчив у 1968 році. Євген Сарана започаткував новий напрям в образотворчому мистецтві: Інгнеїзм – духовна сутність Всесвіту, що базувався на притаманному йому баченні світобудови: Всесвіт – Абстракція або "Всесвіт Сарани". В своїх психоделічних роботах митець створював нові Світи, художник стверджував: "Нова Ідея, відображена на полотні, буде матеріалізована Духовною сутністю Всесвіту ...Всесвіт – нескінченний, але й нескінченне його пізнання, в том числі завдяки образотворчому мистецтву".
Також майстер створив серію робіт на тему захисту та порятунку планети Земля, концепція яких закликає глядача замислитися над тим, що кризи та катастрофи людської цивілізації беруть свій початок в помилковому уявленні про Всесвіт і нерозумінні місця людини в ньому.
У квітні 2011 року Євген Сарана в Ужгороді на одній з центральних площ міста протягом світлового дня створив великоформатну картину, яка візуалізувала бачення художника Всесвіту та його будови.
Учитель демонструє обрану картину чи ілюстрацію про космос (наприклад, зображення зоряного неба, галактик, космічної станції або поверхні іншої планети).
![]()
Ось ви дізналися ще про одного незвичного митця України. А тепер заплющіть очі та уважно послухайте текст. Учитель під звуки космосу (спокійна музика) описує фантастичний космічний пейзаж :
https://www.youtube.com/watch?v=hI0ITOYDBrM
«На картині розгортається неймовірна панорама галактики. Між яскраво-червоними й синьо-зеленими туманностями простягається нескінченний зоряний шлях. Планета, немов величезна перлина, застигла в чорному безмежжі. Сяйво мільйонів зірок нагадує розсип дорогоцінного каміння. Дивлячись на цю красу, розумієш, яким загадковим і величним є Всесвіт».
Презентація:
Кожна група зачитує свій опис. Інші учні дають зворотний зв'язок:
V. Підсумок уроку. Рефлексія
Емоційна шкала "Зорепад"
Учитель пропонує учням оцінити свій настрій після уроку за шкалою:
Кожен учень вибирає свій символ і пояснює вибір кількома словами.
![]()

VI. Домашнє завдання
1.Придумати власний фантастичний космічний пейзаж і написати його опис (7-10 речень).
2. Звернутися до бібліотеки,знайти книги про Космос, вписати назву та автора книги,ти зміст (важлива умова: статті не повинні повторюватися!)