План - конспект уроку на тему "Клас Земноводні. Загальна характеристика класу"

Про матеріал


Мета:

  • -освітня: ознайомити учнів з основними особливостями організації і процесів життєдіяльності земноводних, їх зовнішньою будовою, звернути увагу на більш досконалу внутрішню будову в порівнянні з рибами, розглянути скелети земноводних та риб;
  • -розвивальна: розвивати мислення, увагу, навички і вміння самостійно користуватися підручником і додатковою літературою ;
виховна: виховувати любов до природи
Перегляд файлу

Тема: Клас Земноводні. Загальна характеристика класу

 

Мета:

  •                   освітня: ознайомити учнів з основними особливостями організації і процесів життєдіяльності земноводних, їх зовнішньою будовою, звернути увагу на більш досконалу внутрішню будову в порівнянні з рибами, розглянути скелети земноводних та риб;
  •                   розвивальна: розвивати мислення, увагу, навички і вміння самостійно користуватися підручником і додатковою літературою  ;
  •                   виховна: виховувати любов до природи

Тип уроку: комбінований.

Засоби навчання: підручник з біології для 8-го класу С. В. Межжерін, Я. О.Межжеріна , робочі зошити, плакат з будовою систем органів земноводних та риб.

Методи і прийоми навчання: розповідь вчителя, робота з підручником, бесіда ,  тест опитування.

Опорні знання: , роздільностатевість,  відділи тіла, зовнішнє запліднення, непрямий розвиток

Хід уроку

І.Організаційний момент (1 хв.)

Вчитель: Добрий день, діти! Сідайте зручніше. Я рада вас бачити. Хто відсутній на уроці?

Учні: Учні вітаються з вчителем, готуються до уроку. Називають відсутніх.

ІІ. Активізація опорних знань (7 хв.)

Вчитель: Пригадаймо, яку тему ми вивчали на попередньому уроці? Перевіримо як ви засвоїли теоретичний матеріал із даної теми.

Тестова перевірка знань

 Одна правильна відповідь

1. Серце у риб.

А)Двокамерне,  б) трикамерне,  в)чотирикамерне.

2. Головний мозок риб складається зі скількох  відділів?

А) Двох, б) трьох, в) чотирьох, г) пяти.

3. Через серце риб проходить кров.

А) Артеріальна, б) венозна, в)  змішана.

Кілька правильних відповідей.

4. Хордовим тваринам притамані.

А) Нервова трубка, б) зяброві щілини,  в) хорда, г) вторина порожнина тіла.

Запитання підвищеного рівня складності.

5. Чим відрізняються кісткові вiд хрящових риб?

6. Чому земноводнi подiбнi до риб?

Питання для бесіди

  1. З чим пов’язана назва класу Земноводні?
  2. Що характерно для земноводних?
  3. Де проживають земноводні?
  4. Яке середовище існування земноводних?

III. Повідомлення теми та мети уроку (1 хв.)

Розповідь вчителя

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати представників класу Хордові, а саме Земноводних .

Тема уроку: Клас земноводні. Загальна характеристика класу

  • Мета уроку:  ознайомити учнів з основними особливостями організації і процесів життєдіяльності земноводних, їх зовнішньою будовою, звернути увагу на більш досконалу внутрішню будову в порівнянні з рибами, розглянути скелети земноводних та риб;

 

План

  1.               Загальна характеристика класу.
  2.               Зовнішня будова земноводних.
  3.               Внутрішня будова земноводних.

ІV. Вивчення нового матеріалу (25 хв.)

Розповідь учителя

Хрящові риби – це морські хребетні тварини із хрящовим скелетом.

  1. Загальна характеристика класу.

Амфібії – це холоднокровні хребетні з чотирма кінцівками (у деяких видів кінцівки редукуються). Більшість представників пристосовані дожиття на межі між водою й суходолом. Є виключно водні й переважно наземні форми, деревні й рийні види. Віддають перевагу  теплому клімату, у солоних водах не зустрічаються. За несприятливих умов можуть упадати в сплячку. Харчуються майже винятково тваринними організмами, лише личинки безхвостих амфібій живляться рослинами. Деякі види отруйні.

 

 

  1. Зовнішня будова земноводних

Розглянемо особливості будови хрящових риб на прикладі жаби озерної

  • Форма тіла й розміри:

Тіло земноводних сплюснене в спинно-черевному напрямку, має двобічну симетрію. Є дві пари кінцівок, що закінчуються пальцями. Тіло розділене на голову, тулуб, кінцівки та хвіст (у деяких земноводних редукований).

 

  • Покриви тіла:

Представлені гладенькою шкірою, що багата на слизові залози. У деяких видів є отруйні залози.

 

  1. Внутрішня будова земноводних .

 

Розповідь вчителя за таблицею і малюнком. Учні слухають  і записують таблицю в зошит за вчителем

     Таблиця « Внутрішня будова земноводних»

Системи органів

Характеристика

Опорно - рухова система

Скелет складається із 3 відділів: голова, тулуб, кінцівки. Хребет має 3 відділи – шийний ( 1), спинний (9), крижовий. У дорослих особин утворюється хвостова кістка

Травна система

Рот, стравохід, шлунок, кишечник, пряма кишка що закінчується клоакою. Є підшлункова залоза та жовчна протока

Кровоносна система

Серце трикамерне ( 2 передсердя , 1 шлуночок) , 2 кола кровообігу, кров змішана

Дихальна система

Органи дихання – легені. Велике значення набуває шкірне дихання ( за допомогою шкірних пор)

Нервова система

Добре розвинений передній мозок, що розділений на 2 півкулі, мозочок розвинений слабо

Розмноження і розвиток

Розвиток непрямий, з метаморфозами ( перетвореннями), розмноження відбувається у водному середовищі, притаманне зовнішнє запліднення

 

 

 

 

V. Узагальнення та закріплення нового матеріалу (3 хв.)

Питання для бесіди

1. Яка будова покривів земноводних?

2. Які особливості будови скелету та мускулатури земноводних?

3. Як дихають земноводні?

4. Назвіть відділи задньої кінцівки.

5. Що таке регенерація?

6. Охарактеризуйте кровоносну систему.

 

 

VІ. Виконання лабораторної роботи № 12 «Порівняння скелетів земноводних та риб» ( за підручником стор. 158  )

VІІ. Підсумок уроку (2 хв.)

Ми сьогодні добре попрацювали, тому найактивніші учні заслуговують на оцінки. (Виставлення оцінок з аргументацією).

VІІ. Інструктаж з домашнього завдання (2 хв.)

  1. Вивчити § 37, 38  ( стор. 146 - 152 )
  2.  Закінчити таблицю у зошиті
docx
Додано
11 грудня 2018
Переглядів
2654
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку