План-конспект уроку з англ. мови у 6 кл. за т. '' Food. Healthy Eating'' допоможе вчителю у проведенні уроку з даної теми. Урок містить різноманітні комунікативні вправи, які будуть цікаві учням.
Food. Healthy Eating
Мета: ввести та активізувати лексичний матеріал теми; тренувати учнів у вживанні ЛО; формувати навички монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання, ввести і практикувати вживання дієслів, які виражають почуття із прикметниками; розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу учнів; виховувати усвідомлення важливості правильного харчування
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, зошити, словники, картинки, картки.
Хід уроку.
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting .
T:Hello. Nice to see you.
Ps: Nice to see you too.
2.Aim. Повідомлення теми та мети.
Today we are going to speak about healthy eating. We’ll revise the vocabulary on the topic and learn some new words.
3. Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) Розучування вірша
Vegetables and fruit
For children are very good.
Eat vegetables and fruit
And they`ll do you very good.
Those who eat much fruit
Are in very good mood.
They are in very good mood,
Those who eat much fruit.
б) Бесіда
T: Аnswer my questions, please:
T:What kind of food do you eat?
What food makes you strong and gives you energy?
What food helps you to grow?
What food makes your bones and teeth strong?
Why must you eat vegetables and fruit?
Why are vitamins very important for you?
Do you eat the right food?
What food do you like to eat? What food don’t you like?
What food do you think is bad for you?
II.Основна частина.
Ознайомлення з новою лексикою: bitter, salty, sour, spicy, sweet, delicious
Учитель записує на дошці речення з виділеною новою лексикою, учні зачитують речення та самостійно здогадуються про значення слів або знаходять їх значення у словнику.
T: Today we’re going to learn new words. All of them are adjectives and they mean our taste.
Учні записують слова у словнички.
T. Which of the adjectives can you use with the following words:
bitter, salty, sour, spicy, sweet, delicious
fish, meat, juice, chips, apple, orange, banana, soup, cutlet, chicken, sausage, pear, ice-cream, coffee.
Учні по черзі складають словосполучення і записують на дошці.
T: Today you are going to learn the using of the verbs related to senses + adjectives.
Verbs related to the senses are: to feel, to hear, to smell, to look, to see, to taste, to sound.
They are followed by adjectives.
The cake smells delicious. This coffee tastes bitter.
Вчитель називає їжу, а учні повинні скласти речення, використовуючи слова taste, smell
T: sugar
P: Sugar tastes sweet.
T:ketchup
P: Ketchup tastes spicy
a) Let`s do exercise 9 page 59. Your task is to complete the dialogue with the words spicy, sweet, sour, salty, bitter.
Pairwork
Ann: Sure, pass me a ,please
Mum: Why would you like to add it to your dish?
Tom: I`d like to make it….
Mum: Sorry, my dear. I didn`t notice how much sugar I put in it.
Dad: Certainly!
Granny: It`s OK, it`s not… .
Pairwork.
Учні розігрують мікроситуації..
b) Завдання на картках.
Individually. Complete the sentences wit the verbs from the box.
feels smell looked sounds tastes |
5. Speaking skills. Розвиток мовленнєвих навичок.
Учні отримують картки і самостійно виконують завдання на них. По закінченні роботи вони по черзі повідомляють про свої результати тесту.
Answer the questions of the quiz and find out how healthy your diet is.
Healthy Eating Quiz
1. How many serving of fruit do you usually eat a day?
a) none b) between one or three c) four or more
a) not much b) I prefer tea or juice c) not less than 1,5 liters
Answer for nutrition section. If you answered mostly C`s, well done! You have a balanced diet full of nutrients. But if you answered mostly A`s and B`s you need to eat more healthy food. Eat more fruit and vegetables. Choose healthier snacks. Choose water as a drink. |
T: I`ve got a very funny rhyme for you. You`ll finish the lines like real poets. Are you poets? Let`s see.
I am Sam. I like… (jam)
I am Bruce. I like… (juice)
I am Sophie. I like… (coffee)
She is Betty. She likes… (spaghetti)
He is Lee. He likes… (tea)
T: How clever you are!
ІІІ. Заключна частина
Ex. 10 p. 59
Write a paragraph about the food you eat. Use questions below to help you.
Which food do you eat to be strong and energetic?
Which food helps you to grow?
Which food with a lot of vitamins do you eat?
Do you eat the right food?
2.Summarizing. Підбиття підсумків уроку.
Повторення нових ЛО, граматичного матеріалу.
What have we learnt today?
Saying goodbye.
T: The lesson is over. Goodbye!