Цифрові технологіі (School life 8кл Несвіт)
Плани конспекти до уроків 8 класу А.М.Несвіт
Lesson 1-2 My studies at School (Presentation)
Lesson 3-4 Going to School in Ukraine
Lesson 5 Preschool, primary and secondary education in Ukraine
Lesson 6 School subjects
Lesson 7-8 Schools in Great Britain
Lesson 9 After Classes
Lesson 10-11. School in the News
Lesson 12. Planning the School Newspaper
Lesson 13 Grammar Revision
План-конспект уроку з англійської мови
8 клас
UNIT 2.SCHOOL LIFE
УРОК 1-2
Тема. My Studies at School
Мета:
conditional sentences;
Обладнання:Англійська мова (8-й рік навчання) = English (year 8): підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Алла Несвіт. – Київ : Генеза, 2016. – 248 с. : іл., ISBN 978-966-11-0716-7.;мультимедійна презентація, комп’ютер, мультимедійний проектор.
Тип уроку: формування вмінь та навичок
ХІД УРОКУ
I. Організаціякласу. Привітання (слайд 1,2 презентації)
“Goodmorning, class!”
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
One, two, three look at me …
III. Основна частина уроку.
a) Ex. 1, р. 34 — Work in pairs. Discuss the questions (слайд 3).
· What school do you study at?
· Are there any school rules that you have to follow?
· What do you like about going to school?
· What don’t you like to about going to school?
· What would you like to change in your school (room)?
· Is your school a nice place to study?
b) Ex. 2, p. 34 — Read and say what Ann likes about going to school (слайд 5):
· as soon as — to get good knowledge
· highly qualified — sympathetic
· enrich our knowledge — to get on with
· to cope with — life skills
· to combine work and leisure
c) Ex. 3, p. 35 — Read and tick the statements T or F (слайд 6,7,8).
d) Some additional expressions to be learnt at home.
· She is at the top of the class.
· He has not his match.
· He can sum up like winking.
· She is the brainiest girl I have ever met.
· Your boy is a credit to your family.
· This pupil hungers for knowledge.
· Success went to his head.
e) Ex. 4, p. 35 — Fill in am, is, isn’t, are, aren’t, do / don’t. Name the tenses of the verbs, then explain their usage. Listen (p. 249) and check your answers(слайд 6)
IV. Закріплення знань
Кросворд слайд №21,22,23
V. Підсумкиуроку.
Учительпідбиваєпідсумкиурокуйоцінюєроботуучнів.
VI. Домашнєзавдання.
Ех. 8, р. 37
1