ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ ГУРТКА «ДИЗАЙН І ТЕХНОЛОГІЇ»
ЗА ОРІЄНТИРОМ «ФАХІВЕЦЬ»
З ЕЛЕМЕНТАМИ ПРОФОРІЄНТАЦІЇ
«ПРОФЕСІЇЇ ТИПУ ЛЮДИНА – ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ».
СТВОРЕННЯ ІСТОТ З ПЛАСТИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ
(для здобувачів освіти перших класів)
Наталії ШАРИК,
керівника гуртка «Дизайн і технології»
Тема: |
Скульптор і види скульптур |
|
Мета:
|
|
|
Завдання: |
навчити дітей виготовляти об’ємні вироби з пластиліну; ознайомити з видами скульптур і з визначенням слів «Скульптор» і «Скульптура»; прививати повагу до праці людей; сприяти розвитку уміння працювати з іншими на результат, працювати в команді |
|
Тип заняття: |
||
|
засвоєння нових знань, умінь і навичок |
|
Форма заняття: |
||
|
групова |
|
Теоретична робота: |
||
|
перегляд презентацій «Визначення» і «Скульптура» |
|
Обладнання: |
пластикові дошки для ліплення, пластилін, стеки |
|
Практична робота: |
||
|
виготовлення об’ємного виробу «Вовк» з пластиліну |
|
Матеріально-технічне забезпечення заняття: |
||
|
комп’ютер, медіа-проєктор, дошка |
|
План проведення: |
||
|
1. Повідомлення теми і мети. 3. Перегляд презентацій «Визначення» і «Скульптура», обговорення ілюстрацій. 4. Руханка «Опа-опа-чікі-чікі». 5. Виготовлення вовка з пластиліну. |
|
Навчальна програма: |
||
|
Програми курсів за вибором для загальноосвітніх навчальних закладів. Варіативна складова Типових навчальних планів. 1–4 класи. Книга 5 / упоряд. А. Лотоцька, Г. Древаль. – Тернопіль : мандрівець. – 304 с (Схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах комісією з педагогіки та методики початкового навчання Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (лист ІМЗО від 02.07.2019 р. № 22.1/12-Г-528). |
|
Використані джерела інформації: |
||
|
|
|
|
Перебіг заняття: |
|
|
І. Вступна частина |
|
Вітання: |
Добрий день! (Діти заходять і вітаються. Сідають за робочі місця) |
|
Керівник гуртка: |
- Діти, сьогодні ви дізнаєтесь про професію – скульптор та які бувають види скульптур. І, обов’язково, виготовите тематичну поробку. |
|
|
Починаємо. (Перегляд презентації) |
|
|
ІІ. Основна частина |
|
Керівник гуртка: |
- Діти, а ви знаєте хто такий скульптор і що таке скульптура? (Відповіді дітей) |
|
Керівник гуртка: |
Скульптор - це майстер по створенню об'ємних художніх образів з гіпсу, бетону, металу, дереву, каменю та інших матеріалів. |
|
Керівник гуртка |
Скульпту́ра - вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об'ємну, тривимірну форму і виконуються із твердих чи пластичних матеріалів. Скульптура зображує головним чином людину, рідше тварин, її головні жанри - портрет, історичні, побутові, символічні, алегоричні зображення, анімалістичний жанр. |
|
Керівник гуртка: |
Тепер дізнаємося більше про скульптури. Які ж вони бувають? |
|
Слайд 1: |
«Скульптура» (Демонстрація презентації, обговорення ілюстрацій після кожного слайду) |
|
Слайд 2: |
Мала пластика - скульптура малого розміру. |
|
Слайд 3: |
Станкова - скульптура середнього розміру, яка має самостійне значення. |
|
Слайд 4: |
Монументальна – скульптура пов’язана з архітектурною будівлею, природним середовищем (пам’ятники, паркова скульптура). |
|
Слайд 5: |
Техніки виконання скульптури: можна висікати з твердого матеріалу - з льоду. |
|
Слайд 6: |
Можна ліпити з м’якого матеріалу - з піску. |
|
Слайд 7: |
З пластиліну. |
|
Слайд 8: |
З глини. |
|
Слайд 9: |
Можна виготовляти з металу. |
|
Слайд 10: |
Можна виливати з гіпсу. |
|
Слайд 11: |
Можна вирізати з дерева. |
|
Слайд 12: |
Скульптура буває круглою, її можна обійти навколо. |
|
Слайд 13: |
Скульптура може розміщатися на площині – це рельєф. |
|
Слайд 14: |
Барельєф - зображення невисоко підіймається над тлом. |
|
Слайд 15: |
Горельєф - зображення дуже сильно видається і стає майже круглою скульптурою. |
|
Керівник гуртка: |
І останній вид - Контррельєф. Це заглиблений рельєф. |
|
Керівник гуртка: |
Ви побачили багато різних скульптур і дізналися багато нового. Пропоную трохи відпочити і порухатись. |
|
Фізкультхвилинка |
(Діти встають і повторюють рухи) |
|
|
ІІІ. Практична частина |
|
Керівник гуртка: |
Розім’ялися? (Відповіді дітей) Тепер можемо переходити до практичної частини і побути скульпторами. |
|
|
Зараз з пластиліну виготовимо малу скульптуру у вигляді вовка. (Діти отримують роздатковий матеріал для практичної роботи) |
|
Керівник гуртка: |
Беремо пластилін чорного і білого кольору, змішуємо, щоб отримати сірий колір. Але можна використовувати окремо чорний, вовки бувають чорного кольору, також білий. Дуже рідко, але вовки бувають і білими. (Керівник демонструє, як змішати кольори, діти повторюють) |
|
Керівник гуртка: |
Ділимо на 3 частини. (Діти ділять пластилін) |
|
Керівник гуртка: |
Беремо одну частину сірого пластиліну і скачуємо кульку. (Діти виготовляють голову вовка) |
|
Керівник гуртка: |
З однієї сторони видовжуємо край – мордочку. (Діти виготовляють мордочку) |
|
Керівник гуртка: |
Відрізаємо стеком сірий шматочок, ділимо його навпіл. Скачуємо 2 овали і надаємо їм форму трикутника. (Діти виготовляють вушка) |
|
Керівник гуртка: |
Беремо більшу частину від сірого, скачуємо «ковбаскою». Один край трохи піднімаємо – це буде шия, по середині натискаємо не сильно пальчиком. Щоб утворилася невелика заглибинка – спинка. (Діти виготовляють тулуб вовка) |
|
Керівник гуртка: |
Залишки сірого ділимо на 5 рівних частин. Кожну скачуємо у «ковбаску». З 4 робимо лапи. А з 5 – хвіст (пальчиками розплющили «ковбаску», стеком зробили «зубчики» і зігнули півмісяцем). (Діти виготовляють лапи і хвіст) |
|
Керівник гуртка: |
Беремо шматочок білого пластиліну. Скачуємо 2 кульки – більшу і меншу. З більшої робимо «комірець» на грудку вовку. А з меншого – щічки вовку, притискаємо до мордочки з обох сторін. (Діти виготовляють і приєднують частинки) |
|
Керівник гуртка: |
З чорного пластиліну скачуємо 3 маленькі кулькі. 1 приєднуємо до краю мордочки – це носик. 2 – до мордочки - очі. (Діти виготовляють ніс та очі) |
|
Керівник гуртка: |
Тепер до тулуба приєднуємо голову, лапи і хвіст. Вовк готовий! (Діти збирають цілого вовка) |
|
|
Заключна частина ІV. Завдання |
|
Керівник гуртка: |
У вас ціла зграя чудових вовків. Молодці! (Діти показують свої роботи) |
|
|
V. Рекомендації |
|
Керівник гуртка: |
Скориставшись інтернет-ресурсами можна виготовити різних тваринок. Спробуєте дома з батьками? (Відповіді дітей) |
|
|
VІ. Висновки |
|
Керівник гуртка: |
Сьогодні ви дізналися хто такий скульптор, про різноманітні види скульптур. Про різноманітні тверді матеріали, з яких їх виготовляють. А ще власноруч створили таких чудових і не кусючих вовків. Дякую за чудову роботу в колективі! А наше заняття добігає кінця. Прибираємо свої робочі місця, інструменти кладемо на місце. Дякую за увагу! До наступного заняття! |
Додаток 1
Інструкційна карта до практичної роботи
«Вовк»
Потрібні матеріали для роботи:
|
|
Беремо пластилін чорного і білого кольору, змішуємо, щоб отримати сірий колір |
|
Беремо частину сірого пластиліну і скачуємо кульку. З одної сторони видовжуємо край – мордочку
|
|
Відрізаємо стеком сірий шматочок, ділимо його навпіл. Скачуємо 2 овали |
|
Надаємо їм форму трикутника - вушка |
|
Беремо більшу частину від сірого, скачуємо «ковбаскою». Один край трохи піднімаємо – це буде шия, по середині натискаємо не сильно пальчиком. Щоб утворилася невелика заглибинка – спинка
|
|
Залишки сірого ділимо на 5 рівних частин. Кожну скачуємо у «ковбаску». |
|
З 4 робимо лапи – трохи загнути нижню частину |
|
З 5 – хвіст (пальчиками розплющили «ковбаску», стеком зробили «зубчики» і зігнули півмісяцем) |
|
Беремо шматочок білого пластиліну, «комірець» на грудку вовку
|
|
З чорного пластиліну скачуємо 3 маленькі кулькі. 1 приєднуємо до краю мордочки – це носик. 2 – до мордочки - очі |
|
Тепер до тулуба приєднуємо голову і хвіст
|
|
Лапи
|
|
І хвіст. Вовк готовий!
|
|
1