Вчитель математики при Богданівському НВК Торішня Валентина Миколаївна
Тема: Симетрія відносно прямої
Мета: Ознайомити учнів з найпростішими властивостями симетрії відносно прямої;
домогтись вміння будувати найпростіші фігури, симетричні даним відносно даних прямих та знаходити фігури, що мають осі симетрії;
формувати уявлення про симетрію в рослинному та тваринному світі, в архітектурі, літературі;
сприяти більш глибокому осмисленню геометричного світу як світу гармонії, краси і симетрії;
тип уроку: комбінований
Обладнання: Опорний лист до теми “Перетворення”.
Папка з матеріалами до теми “Симетрія”.. Кольорова крейда. Пробірки з водою. Таблички із словами: СІК, ЧАЙ. Інтерактивна дошка , мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
– Як ви чуєте?
– Чи подобається вам наука геометрія? Чому?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ви виготовляли закладки з орнаментом з центрально-симетричних фігур.
Знайка дуже хоче бути старшим, і теж зробив закладку (слайд. 3). Давайте перевіримо його роботу.

(закладка Знайки з помилкою: одна з фігур, що прикрашають закладку, не є центрально-симетричною)
Я теж вказала йому на помилку. Він спочатку зніяковів, а потім похвалився, що зате знає цікавинку-фокус (слайд 4) і запропонував мені подивитись на слова СІК і ЧАЙ через скляну пробірку, заповнену водою. Подивіться і ви.
(Ознайомлення з проблемою)
ІІІ. Повідомлення теми, мети і плану уроку
Щоб дати правильну відповідь на це питання, ми з вами сьогодні привідкриємо цікавий і непізнаний світ математики, ознайомившись ще з одним чудовим перетворенням – осьовою симетрією. Дізнаємось, де в реальному житті ми зустрічаємось з такими перетвореннями, навчимось будувати найпростіші симетричні фігури. Ця тема широка й цікава, за один урок ми всього не з'ясуємо. Продовжимо її вивчення на наступних уроках, адже знання цього матеріалу, так як і центральної симетрії, потрібні архітекторам, дизайнерам, конструкторам, художникам.
Отже, тема уроку “Симетрія відносно прямої”.
Діти колективно читають, чого мають досягти в результаті уроку. (слайд 5)
Сьогодні на уроці:
ІV. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування
V. Робота над новим матеріалом
Побудувати точку (відрізок, трикутник), симетричну даній відносно даної прямої (перегинанням аркушу по прямій і проколюванням відповідних точок).
Проблема: як побудувати на дошці, яку перегнути не можна, точку, симетричну даній відносно даної прямої.
![]()
(Спонукаю дітей до її вирішення на основі аналізу результатів практичної роботи та досліду з свічками, який проводили на вступному уроці в тему “Рух”). Дати означення точок, симетричних відносно прямої та перетворення симетрії відносно прямої. (слайд 11)
1) Усні вправи (слайд 12)
![]()
2) Побудувати відрізок, симетричний даному відрізку АВ відносно прямої b. (слайд 13)
3) (усно) Який з відрізків симетричний відрізку АВ відносно прямої l (Мал. 2);
відрізку СD відносно прямої а (Мал. 3).
Показ презентації.
VІ. Лабораторно-практична робота (слайд 19)
Обладнання: набір фігур та букв і набірна картка з 6 кишеньками: для фігур з однією, з двома, з трьома, з чотирма і безліччю осей та для фігур, що не мають жодної осі симетрії.
(Робота в парах)
Визначити кількість осей фігур шляхом їх перегинання.
(Робота дітей відзначається оціночно-словесними картками).
3)Як називаються такі фігури?
VІI. Повернення до проблеми. (слайд 20)
Хто може пояснити, чому в слові ЧАЙ букви перевернуті, а в слові СІК ні?
VІІІ. Відгадайте загадку (слайд 21)
Який є, таким покаже,
І без слів усе розкаже.
(фото відображення у ставку дерев, що ростуть на його березі)

Завдання: Дано дзеркальне відображення 4-х цифр. Яка наступна фігура?






![]()
Варіанти відповідей:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()


ІІХ. Закріплення й осмислення навчального матеріалу
Виконання вправ (слайд 23- 24)
ІХ. Підсумок уроку
Продовжіть фразу:
Х. Домашнє завдання
1.Нависти приклади симетрії у фізиці, біології, природі, мистецтві, техніці та літературі. Де ще зустрічається симетрія?
2. § 12 п 12.2 № 428, 430, 438. Повторити § 1 п 1.2
ХI. Симетрія в реальному житті: в природі, у будівництві.
(слайд 26-37 )
1