План-конспект уроку "Давньогрецькі міфи та релігія. Практичне заняття", для учнів 6 класу з Інтегрованого курсу. Історії України. Урок формування нових знань, практичного застосування знань, навичок і умінь.
Іванова К.О., вчитель історії, спеціаліст
КЗ «ЗОШ №44 м. Маріуполя»
Інтегрований курс. Всесвітня історія. Історія України, 6 клас 02.01.2017
УРОК 35
«Давньогрецька міфологія та релігія.
Практичне заняття»
Мета уроку:
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал, ілюстрації, мультимедійний проектор та комп’ютерна презентація, відео та аудіо матеріали, дошка
Основні терміни і поняття: філософія, міфологія, релігія.
Тип уроку: урок формування нових знань, практичного застосування знань, навичок і умінь.
Форма уроку: урок-практикум;
Методи та прийоми: дослідницький, ілюстративно - демонстративний, прийоми критичного мислення, метод асоціацій, порівняння.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• розповідати про релігійні вірування стародавніх греків;
• аналізувати язичеські релігії народів Стародавнього світу;
Структура уроку:
І. Організаційний момент (1 хвилина);
ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності (1 хвилина);
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь (7 хвилин);
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу (24 хвилини);
V. Фізкультхвилинка (2 хвилини);
VI. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу (8 хвилин);
VII. Підбиття підсумків уроку (1 хвилина);
VIII. Інструктаж з виконання домашнього завдання (1 хвилина)
Хід уроку:
Вітання учнів. Створення позитивної атмосфери на уроці. Перевірка готовності учнів до уроку.
II. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Вступне слово вчителя
Любі учні! Сьогодні в нас урок незвичайний. Ми нарешті дісталися теми, на яку ви всі так чекали. Але перш ніж її розпочати нам необхідно перевірити, усі лі знання ви узяли з собою, щоб продовжити подорож по Стародавній Греції.
(Учитель об’єднує учнів у групи й оголошує тему та очікувані результати уроку.)
III. Актуалізація опорних знань і вмінь
Дидактична гра «Так чи ні?»
(В зошиті записуються відповіді)
3. Геродот написав поеми Іліаду і Одисею (Ні)
4. В Іліаді йде розповідь про похід на м. Трою та її захват (Так)
5. За допомогою троянського коня ахейцям вдалося захватити Трою (Так)
6. Одіссей – цар о. Ітака (Так)
7. Вислів «Троянський кінь» означає дарунок на вдачу (Ні)
8. Ахілл – головний герой поеми Іліада (Так)
9. Період 11-9 вв. до н. е. називають «гомерівським» (Так)
10. Вислів «Ахіллесова п’ята» - вразити в найслабкіше місце (Так)
11. Велика грецька колонізація не розповсюджувалася на території Крима та Північного Причорномор’я (Ні)
12. Демос в Греції – простолюд, народ (Так)
(Учні обмінюються зошитами, оголошуються правильні відповіді, взаємоперевірка)
IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
План вивчення нового матеріалу (ознайомлення учнів з планом роботи)
1. Як стародавні греки пояснювали виникнення світу, уявляли світ богів, природні явища.
1) Родовід стародавніх греків
2) Світ стародавніх богів.
2. Герої Еллади.
1. Як стародавні греки пояснювали виникнення світу, уявляли світ богів, природні явища.
1) Родовід стародавніх греків
Розповідь вчителя
В грецькому міфі про створення світу йде мова про час, коли існувала прірва Хаос. В ній народився Ерос ( велика сила). Він привів Всесвіт до руху. Богиня землі – Гея народила Урана (небо) та Понта (море). Потім вона народила 12 титанів і головним серед них був Кронос (батько Зевса, Посейдона та Аїда). Його син Зевс - скинув титанів й став головним богом, царем та батьком богів та людей.
Робота з підручником
Використовуючи матеріал підручника, групи складають схему родоводу грецьких богів.
Зразок схеми
2) Світ стародавніх богів
Робота з таблицею
(З випереджального завдання учні дають характеристику кожному з богів та заповнюють таблицю. Учитель під час виступів учнів демонструє зображення богів.)
Зразок заповненої таблиці
Світ стародавніх богів
Бог |
Його функції.Основні характеристики |
Як зображувався (з якими предметами) |
3eвс |
Бог неба, грому і блискавок, що відає усім світом. Греки вважали, що Зевс дав їм закони і карає всіх порушників. Мати — Рея (дочка Урана і Геї), батько — Крон |
Блискавка, щит, двостороння сокира (лабрис), скіпетр, іноді орел |
Посейдон |
Морський цар. Бог вологи, стихійних сил природи, покровитель мореплавства. |
Тризуб |
Аїд |
Володар підземного царства мертвих |
Двозубі вила,шолом |
Аполлон |
Бог світла,зцілювання,покровитель мистецтва,поезії,музики |
Лук та золоті стріли |
Гефест |
Бог вогню та ковальства |
Ковальський молот |
Афродіта |
Богиня кохання і краси |
Голуб,яблуко |
Артеміда |
Богиня полювання |
Лук,сагайдак |
Афіна |
Богиня мудрості та війни |
Спис,щит |
Гермес |
Вісник богів,покровитель подорожніх,провідник душ померлих |
Плащ,крилатий шолом |
Деметра |
Богиня хлібних колосків,покровителька землеробства і родючості |
Сноп пшениці |
Діоніс |
Бог плодоносних сил землі,рослинності,виноградарства,виноробства |
Виноград, глечики з вином |
Феміда |
Богиня закону та правопорядку |
Меч, ваги |
Запитання і завдання
а) Яку цінну інформацію дають нам міфи? Чи було схожим життя олімпійських богів на життя греків?
б) Чи були міфи частиною життя греків? Чому греки вірили в існування олімпійських богів?
в) Чи є однакові божества у різних народів?
г) Зробіть висновок про значення міфології для вивчення історії,мистецтва та літератури.
Методом «Навчаючи-вчуся» формулюємо висновок: давні греки вірили,що боги,які живуть на Олімпі, допоможуть пролитися дощу на висохлу землю, захистять на полі битви, надихнуть у мистецтві.
Самостійна робота з підручником на стор. 128.
(Учні в групах самостійно працюють над зображеннями,, потім відповідають на питання.)
Розповідь вчителя
Не менш греки поважали героїв – полу богів, народжених від богів та смертних жінок, або навпаки. Герої допомагали людям, вчили їх новому, а також вбивали страшних чудовиськ. Найулюбленішим з грецьких полу богів був Геракл.
Повідомлення учнів
Учні виступають із повідомленнями про давньогрецьких міфічних героїв.
(Подвиги Геракла, Тесея, Персея)
Прокоментувати крилаті вислови, пов*язані з міфами:
--«Нитка Аріадни», «Прокрустове ложе», «Погляд Медузи».
Перегляд фрагменту мультфільма про міф «Прокрустово ложе»
Розповідь вчителя: Выражение «прокрустово ложе» означает желание подогнать что-либо под жесткие рамки или искусственную мерку, иногда жертвуя ради этого чем-нибудь существенным.
Самостійна робота з підручником на стор. 130.
(Учні в групах самостійно працюють над зображеннями,, потім відповідають на питання вчителя.)
V. Фізкультхвилинка
Учні виконують вправи
VI.Закріплення та систематизація вивченого матеріалу
Завдання
(Роздавальний матеріал на столах. Учні діляться на 2 групи. Групам пропонується сопоставити відповідність ( Бог – сила, Міф (Афоризм) – значення). Дати назву команді.
1 група |
2 група |
||
Аполлон |
Покровитель мистецтва |
Афіна |
Донька Зевса, богиня мудрості |
Аид |
Владика підземного царства |
Посейдон |
Повелитель морів, мореплавців |
Арес |
Бог війни |
Афродіта |
Донька Зевса, богиня красоти та кохання |
Персей |
Полубог, вбив Медузу Горгону |
Тесей |
Герой, вбив Мінотавра в Лабіринті |
Погляд медузи |
Холодний погляд, відштовхуюча людина |
Гера |
Богиня сімейного життя, супружної вірності |
Нитка Аріадни |
Вихід із важкого становища |
Нарцис |
Самозакохана людина |
Сізіфов труд |
Безплідна праця |
Ахілесова п’ята |
Слабке місце |
Поміж Сцилою та Харибтою |
Поміж двох вогнів |
Канути в Лету |
Бути забутим, забвение |
Авгієві конюшні |
Забруднене приміщення, безлад |
Олімпійський спокій |
Невозмутимость, впевненість в собі |
(Потім групи міняються та перевіряють роботу іншої групи)
VII. Підбиття підсумків уроку
В кожній групі обговорюються та виставляються оцінки всім членам групи.
Оголошуються оцінки. Загальні зауваження щодо роботи учнів на уроці.
VIII. Домашнє завдання
Опрацюйте відповідний матеріал підручника стор.126-130.
Скласти порівняльну таблицю грецьких богів та богів інших стародавніх цивілізацій.
Подивитися мультфільм 12 подвигів Геракла;