Мета:
-допомогти учням усвідомити унікальність підліткового співтовариства і культури на відміну від співтовариства і культури дорослих;
-сприяти особистому самопізнанню та розвитку критичного і відповідального ставлення до свого способу життя;
-сприяти виховуванню уміння орієнтуватися на справжні життєві цінності та свідомого дотримання етичних норм поведінки
УРОК 3
Тема: Поняття субкультури та основні молодіжні субкультури. Роль школи та однолітків у соціалізації людини
Мета:
ХІД УРОКУ
Епіграф:
Спільнота розвиватиметься лише тоді,
коли її члени контролюватимуть
спілкування між собою.
Франц Фенол
Перевірка домашнього завдання
Презентувати Родовідне дерево своєї сім’ї
Мотивація навчальної діяльності
- Кого, на вашу думку, можна вважати молодим?
- Що означає «громадянське повноліття»?
Проблеми, що хвилюють ваших однолітків |
|
|
|
Вивчення нового матеріалу
Учнівське самоврядування є прототипом самоврядування суспільства. Задля реалізації власних прагнень, учні об’єднуються та створюють органи самоврядування, що передбачено Законом України «Про освіту».
Робота з асоціативними схемами
Виходячи з функцій була створена
МОДЕЛЬ УЧНІВСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ НАШОГО ЛІЦЕЮ
Бесіда
1. Що належить до матеріальної культури?
2. Що належить до духовної культури?
Перегляд відеоролику «Субкультури»
Субкультура — це певний стиль, спосіб життя і мислення окремих соціальних груп всередині суспільства.
Робота з асоціативними схемами
СХЕМА 1
СХЕМА 2
Байкери |
Репери |
Готи |
Скінхеди |
Панки |
|||
↑ |
↑ |
↑ |
↑ |
↑ |
|||
Основні види молодіжної субкультури |
|||||||
↓ |
↓ |
↓ |
↓ |
||||
Растамани |
Фріки |
Граффітери |
Рольовики |
||||
Перегляд відеоролику «Молодіжні субкультури – погляд з середини»
Робота з таблицею
ХАРАКТЕРИСТИКА РІЗНИХ ГРУП МОЛОДІЖНОЇ СУБКУЛЬТУРИ
Вид |
Характеристика |
Проблеми |
Репери та хіп-хопери |
Людина-репер не лише займається спортом (що вже є плюс), вона виявляє себе творчо. А прояв таланту завжди сприяє зростанню особистості. Це величезний плюс. |
Серед представників угруповання «Ганста» культивується агресивний стиль поведінки. Вони прагнуть володіти вогнепальною зброєю, оскільки вважають, що світ жорстокий і лише вони самі здатні себе захистити. Вони не визнають нікого і ніщо, вищих за себе |
Готи |
Зазвичай ці молоді люди шукають натхнення, а значить, вони творчі особи. Захоплення даною субкультурою — це спосіб накопичити енергію. А їх вигляд заперечує порожнечу нічного гламуру |
Занепокоєння викликають сатаністи. їхня ідеологія — це епатаж і бунт проти церковно-традиціоналістської системи. Представники цього спрямування здатні осквернити церковні предмети, вдатися до кривавих жертвопринесень та інших дій, які супроводжують культ поклоніння сатані |
Скінхеди |
Головне гасло скінхедів — «Тільки сильні можуть жити». Отже, потрібно бути сильним, і не тільки тілом, але й духом |
Мінусів набагато більше. Свою ідею вони сприймають надто буквально. Скінхеди здатні до безглуздої агресії щодо інших людей. Вони здатні убити «чужого» |
Панки |
Плюси виділити неможливо |
Там, де з'являються панки, — бійки, пограбування, насильство з метою наруги над особистістю |
Растамани |
Досить спокійна культура і нешкідлива для суспільства. Як кажуть: «Чим би дитина не тішилася...» |
По суті, їх заняття — це неробство, така людина навряд чи здатна чогось досягти у соціальному житті |
Фріки |
Не виявляють негативного ставлення ні до чого |
Власне їх свобода є їхнім головним мінусом: вона дає їм все, але безпосередньо на них неможливо вплинути ззовні. Тобто поки що це нешкідливо і весело, але хто знає, у що це трансформується згодом... |
Граффітери |
Походить від італ. «графіті», що спочатку означало «надряпаний» |
|
Рольовики |
Лише інтелектуально розвинені люди стають рольовиками. Вони освічені, начитані, інтелігентні і миролюбні |
Є небезпека «загратися» за тим або іншим сценарієм і вже не вийти з ролі. За таких обставин людина просто «випадає» із суспільства |
Підсумок уроку
|
Причини відходу молоді в андергаунд |
|
|
|
Рефлексія На уроці я...
— дізнався...
— зрозумів...
— я змінив своє ставлення до...
Домашнє завдання
Обов’язкове: Опрацювати за підручником Людина і світ (рівень стандарту, академічний рівень, профільний рівень) / Т.В.Бакка, Л.В. Марголіна, Т.В.Мелещенко: тема 2 (§7-8)
Креативне: Підготуйте слайд-шоу кумедних фото домашніх тварин, зовнішність яких віднесла їх до якогось із видів субкультури
ДОДАТКИ