План-конспект уроку на тему: "Порівняльний зворот, його стилістична роль у художньому мовленні. Виділення порівняльних зворотів комами." 8 клас

Про матеріал
План-конспект уроку на тему: "Порівняльний зворот, його стилістична роль у художньому мовленні. Виділення порівняльних зворотів комами." 8 клас
Перегляд файлу

Тема. Порівняльний зворот, його стилістична роль у художньому мовленні. Виділення порівняльних зворотів комами.

Мета. Ознайомити учнів із порівняльним зворотом, його виражальними можливостями; формувати уміння правильно ставити розділові знаки в реченнях з порівняльним зворотом; з’ясувати стилістичну роль порівняльних зворотів у мовленні; розвивати культуру усного і писемного мовлення; виховувати почуття любові до рідного краю, інтерес до творчості письменників.

Тип уроку. Комбінований.

Обладнання. Підручник, комп’ютер, проектор,  дидактичний матеріал, збірка текстів народних пісень,  фразеологічний словник

Перебіг уроку.

І. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Вчитель оголошує епіграф уроку

Як парость виноградної лози,  плекайте мову.

Учень читає епіграф уроку.

Вчитель:

– Як ви розумієте ці поетичні рядки?

– Який художній засіб зустрічаємо?

Відповіді учнів.

  1. Очікувані результати уроку.

– Що ви очікуєте від уроку?

Відповіді учнів.

Вчитель. Сподіваюсь, ми плідно попрацюємо сьогодні і знання, які  ви    здобудете, допоможуть вам краще пізнати рідну мову.

Налаштуватись на серйозну роботу допоможе нам аутотренінг.

Подивіться на плакат і прочитайте кожен для себе.

Я – творча особистість.

Я думаю, отже я живу.

Я вчуся аналізувати, співставляти.

Я вмію висловлювати свої думки.

Я хочу знати!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

   1.Вправа «Ланцюжок».

Вчитель. На сьогоднішньому уроці ми закінчуємо вивчення головних і другорядних членів речення. Щоб згадати вивчене, виконаємо вправу «Ланцюжок». Задаємо питання з вивченого розділу. Учень задає питання товаришеві, той відповідає і, в свою чергу, задає питання іншому і т. д.

  1. Робота біля дошки. Слайд №4

Сонце, примкнувши вії, уже спускалося на землю. (М. Стельмах)

Веселка, овіяна вітром, в моїх зацвітає очах (А. Малишко).

 

 

 

 

  1. Порівняйте речення. Слайд №5.

ІІІ.Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

  1.  Слово вчителя.Слайд № 6-11

ІV.  Закріплення знань, умінь і навичок

  1. Вправа «Відкрий замок, знайшовши ключ», слайд № 12

Випишіть підряд спочатку ті словосполучення, у яких коми не потрібні, потім ті, у яких треба виділити комами порівняльні звороти. Свій вибір обґрунтуйте.

Дощ  дрібний ,наче туман; осінь ,як завжди, була сльотава; полив дощ як із відра; овочі як овочі; верчусь як муха в окропі; ліс ,як стіна, темніє; юрба ,наче море, гуде; апельсин мов кулак; град як горох; двір огороджений , ніби фортеця; емаль лущиться ,мов шкаралупа; його шаную ,як найріднішого; анкета мов рядно.

Ключ. Із перших букв словосполучень прочитаєте початок вислову англійського письменника Джона Ґолсуорсі:

 «Повага до людей - це повага до самого себе»

  1. Слайд № 13 Вправа Асоціації. Фразеологічна хвилинка
  2. Слайд № 14. Творче моделювання
  3. Картки деяким учням

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

 

Слайд 15,16

 

9. Творча самостійна робота.

— Складіть і запишіть речення (текст) з поданими порівняльними зворотами.

Мов калина, як у воду, як сад, наче казка, як струмочок, наче царівна, мов квіти.

V. Підбиття підсумків уроку

VI. Домашнє завдання

1. Виписати з художніх текстів сім речень з порівняльними зворотами, з'ясувати їх стилістичну роль.

 

 

 

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

Вправа «Пошук-моделювання»

Замініть обставину способу дії порівняльними зворотами.

Зразок. Миттю промайнуло життя. — Життя промайнуло, наче одна мить.

1. І проліском  серце моє розквітне.

2. Попереду стояв стіною темний ліс.

3. І місяць по небу котиться підковою.

4.Час летів бистрокрилим птахом

 

 

 

docx
До підручника
Українська мова 8 клас (Ющук І.П.)
Додано
3 листопада 2021
Переглядів
991
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку