Присудок. Способи його вираження. Види присудків.

Про матеріал
Присудок. Способи його вираження. Види присудків. для класів з поглибленим вивченням
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Присудок. Способи його вираження. Види присудків.

Номер слайду 2

Мета уроку поглибити знання учнів про види присудків; про способи вираження простих і складених дієслівних присудків; розвивати навички виразного читання, удосконалювати вміння учнів знаходити в реченні та пояснювати способи вираження простих і складених дієслівних присудків; сприяти вихованню патріотичних почуттів, любові до свого краю.

Номер слайду 3

Бліц-опитування Головні члени речення – це… Підмет – це… За способом вираження підмет поділяють на… Простий підмет… Складений підмет… Способи вираження простого підмета… Способи вираження складеного підмета…

Номер слайду 4

Виконати тестові завдання 1. Складений підмет вжито в реченні А Бабине літо чекатиму з нетерпінням. Б Вабить знов мене Чумацький Шлях. В Три явори посадила сестра при дорозі. Г Між дорогою і полем піднялися бур’яни. 2. Складений підмет вжито в реченні А «Тореадори з Васюківки» прочитано на одному подиху. Б Вологий дим кошлатими клубками котився по землі. В Бабине літо висіло на вітах, як прядиво. Г Вітер з гаєм розмовляє, шепче з осокою. 3. Складений підмет вжито в реченні А Золоті плями на стіні заселяють кімнату радістю. Б Місяць із сонцем ніжну бесіду веде про свої зірки. В Оранжево-фіолетові хмари відгрібають зі сходу ніч. Г Знову в серці дивовижно щастя з мрією сплелись.

Номер слайду 5

Присудок - головний член речення, що виражає дію, стан або змінну ознаку діяча, і відповідає на питання що робить предмет? що з ним робиться? який він є? що він таке? хто він такий?

Номер слайду 6

Присудок та способи його вираження Простий (виражений одним словом) Ми любимо свій рідний край. Складений ( допоміжна + головна частини) дієслівний: Діти повинні жити щасливо. іменний: Я буду вірним Україні.

Номер слайду 7

Простий дієприслівний присудок може виражатися: дієсловом у формі будь – якого способу, часу, особи: Я мрію про щасливе життя. неозначеною формою дієслова: А нам перемагать і жить! вигуковою формою дієслова: А журавлі все курли-курли. фразеологізмами: Він швидко накивав п'ятами.

Номер слайду 8

Складений іменний присудок (Дієслово зв'язка + іменна частина) Дієслово - зв'язка Іменна частина Приклад Дієслово бути (був, є, буде) та дієслова з послабленим лексичним значенням: робитися, вважатися, ставати тощо. іменник Людина стає людиною тільки серед людей. прикметник З усіх утрат утрата часу найтяжча. числівник Вітчизна в нас одна. займенник Я не така, щоб зрадити людину. дієприкметник Добром і любов'ю думка моя наповнена.

Номер слайду 9

Складений дієслівний присудок (допоміжна + основна частина) Основна частина Допоміжна частина Приклад неозначена форма дієслова (інфінітив) допоміжні дієслова Прагну життя прожити совісно. прикметники та дієприкметники Він ладен стати на захист своєї Батьківщини. присудкові прислівники Без знань не можна вступити до вузу. стійкі сполучення слів Ніхто не в силі нам заважати.

Номер слайду 10

Виконайте тестові завдання. 1. Присудок виділено в реченні А Бажання творити живе в мені давно. Б Творити — це давати життя чомусь новому. В Ми поїдемо в Карпати творити чудо на полотнах. Г Кожний творить щось своє, робить ніби мале якесь діло. 2. Присудок виділено в реченні А Малювати — моє захоплення, моя любов. Б Туристи сіли перепочити на кілька хвилин. В Заповіт любити дає своїй дитині кожна мати. Г Усе життя я чекатиму від тебе, мила, доброї звістки. 3. Присудок виділено в реченні А Завдання стежити дали невчасно. Б Дбаймо про чистоту свого мовлення! В Мої друзі поїхали до моря відпочити. Г Любити — велике мистецтво й пожертва

Номер слайду 11

Знайдіть у кожному реченні присудок, визначте його тип і спосіб вираження . Не можуть душу зігрівати ті, хто не палають, не горять (В. Симоненко). 2. Не може при добрі той жить, хто хоче злу й добру служить (І. Франко). 3. Пісню змагання уперту, дзвінку я хочу відбити у кожнім рядку (Д. Павличко). 4. Ми звикли друзів зустрічати на повну глибочінь сердець (Л. Дмитерко). 5. Хочеш їсти калачі — не сиди на печі. (Нар. тв.).

Номер слайду 12

Вправа 2, с. 90 (усно)

Номер слайду 13

Домашнє завдання Тестові завдання І. У якому з поданих речень підмет виражений нерозкладним словосполученням (складений підмет)? Дружба народів – це злагода й мир. Двоє учнів вдало пройшли естафету. Тарас Шевченко мріяв про незалежність України. ІІ. У якому реченні простий присудок виражений фразеологізмом? На уроках він завжди активний. Я буду жити, бо жива мета. Сергій накивав п'ятами з уроку.

Номер слайду 14

Тестові завдання (продовження) ІІІ. З'ясуйте у якому реченні простий підмет виражений прикметником? Майбутнє буде щасливим. Ось піднялося нарешті сонце. Невиконане залишилось невиконаним. ІV. У якому реченні наявний підмет і присудок? Хотілося б бути людиною. Осінній Київ. Земля дарує нам свої щедроти.

Номер слайду 15

Тестові завдання (продовження) V. У якому реченні підмет виражений числівником? Один серед чужих. Обом було легко на душі. Ми маємо дві пропозиції. VІ. У якому реченні підмет виражений прислівником? Сьогодні я такий щасливий. “Завтра” буде незабутнім. Вчора він був не в гуморі.

Номер слайду 16

Тестові завдання (продовження) VІІ. Знайдіть речення, в якому інфінітив входить до складу складного дієслівного присудка. Письменники прагнули звеличити людину. Дівчата присіли спочити. Вони думають про майбутнє. VІІІ. Знайдіть речення із складеним іменним присудком. Кожна людина талановита. Жду тебе, моя доле. Вмій керувати своїми емоціями.

Номер слайду 17

9. Із вправи 8 с. 93 випишіть граматичні основи, надпишіть над кожним присудком його вид. Завдання 1-8 (1 бал) Завдання 9 (4 бали) - Вивчити правила с. 85-91

ppt
Додано
6 листопада 2021
Переглядів
8982
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку