М. Єфименко: «Граючи – навчати, граючи – виховувати».Урок-гра із застосуванням ТЗН. Метою якого є
- формувати поняття про звукове значення букви «ем»;
- продовжувати вправляння у звуковому аналізі слів;
- розвивати фонематичний слух;
- формувати (виробляти) аналітико-синтетичні вміння роботи зі звуком;
- розвивати зв`язне мовлення учнів;
- збагачувати словниковий запас учнів;
- пробуджувати почуття любові до рідного слова, української культури.
Тема. Зення звукового значення букви «ем». Звуковий аналіз слів. Складання речень за макріплалюнками. Прислів`я.
Мета:
- формувати поняття про звукове значення букви «ем»;
- продовжувати вправляння у звуковому аналізі слів;
- розвивати фонематичний слух;
- формувати (виробляти) аналітико-синтетичні вміння роботи зі звуком;
- розвивати зв`язне мовлення учнів;
- збагачувати словниковий запас учнів;
- пробуджувати почуття любові до рідного слова, української культури.
Обладнання: бейджі, букварі(Захарійчук, Науменко), телевізор, презентація.
Перебіг уроку
1. Організація класу
1.1 Привітання
1.2 Перевірка готовності до уроку
- Щоб розпочати урок, ми повинні приготувати для роботи певні речі. А які саме, ви зрозумієте. Я буду показувати вам зображення шкільного приладдя, ви будете називати його й показувати у себе на парті.
(підручник, зошит, пенал)
1.3 Перевірка постави
- Сядьте всі рівно, свої спини притуліть до спинок стільців, ноги поставте на підлогу, підборіддя припідніміть, а руки складіть.
2. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів й опорних знань
2.1 Мотивація навчальної праці дітей
- Сьогодні до нас на урок завітав казковий герой, а який саме, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
- Живу лише влітку,
Шовкові крильця маю.
Із квіточку на квітку
В садочку я літаю
Метелик
- Правильно, це – метелик. Він буде гостем на нашому уроці. Будьте уважні, метелик дуже тендітний, і його крильця тріпочуть від найменшої помилки. Я метеликові пояснила, що першокласники розумні, старанні й уже багато чого навчилися.
2.2 Виокремлення звука [м] зі скоромовки
- Ми з метеликом приготували для вас завдання
- Послухайте віршик і скажете, який звук у ньому трапляється найчастіше
Міла митися не вміла.
Міла мило з рук не змила.
- Як називається такий віршик?
- Правильно – скоромовка.
- Який звук у скоромовці трапляється найчастіше?
- Правильно. У скоромовці частіше трапляється [м], [м`]
- Правильно, буквою «ем»
- Який це звук?
- Дзвінкий чи глухий?
- А ще метелик додає, що він не просто дзвінкий, а цей звук твориться без шуму, тільки голосом.
2.3 Гра «Придумай слова»
- Пограймо в гру «Придумай слова». Ваше завдання придумати слова, у яких були б звуки [м], [м`]
- Молодці, діти! Ви старалися назвати слова, що починається зі звука [м], [м`]
3.3 Звуковий аналіз слів: миша, мавпа, сумка. Побудова звукових моделей
- Метелик невгамовний, він приніс такі ілюстрації. Увага на екран!
- Хто це?
- Вимовте це слово ще раз. Скільки складів у слові «МИША»?
- Перевірте.
- Назвіть перший звук [м]. Який він?
- Хто це?
- Вимовте це слово ще раз. Скільки складів у слові «мавпа»?
- Перевірте.
- Назвіть перший звук.
- На якому місці стоїть цей звук?
- Який він?
- Хто це?
- Вимовте це слово ще раз. Скільки складів у слові «сумка»?
- Перевірте.
- На якому місці стоїть - [м]?
- Отже, не думайте, що слова тільки починаються [м].
3. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
3.1 Робота за букварем
- Розгорніть буквар на сторінці 5,7 – 57
Проходжу по ряду, дивлюсь
- Що зображено на екрані?
- Віднайдіть схему цього слова
- Скільки голосних у цьому слові?
- Скільки приголосних у цьому слові?
- Кого ви бачите на малюнку справа?
- Що віднайшли друзі?
- До якого слова ця схема?
- Розглянемо малюнок посередині зліва
- Кого ви бачите?
- Що в лапах у зайченяти?
- Скільки складів у слові «морква»?
- Із чого лисичка п`є молоко?
- І знову тремтять крильця метелика.
3.2 Фізкультхвилинка
3.3 Читання слів у стовпчиках за букварем
3.5 Читання учителем
3.6 Читання учнями
3.7 Читання вроздріб
- Будьте уважні!
3.8 Опрацювання казки Галини Малик «Казка про кошеня»
3.9 Первинне читання казки вчителем
- Я прочитаю казку, ви стежте пальчиком. Уважно слухайте та дайте відповідь на запитання: Чому кошеня зголодніло?
3.10 Перевірка первинного сприймання
- Чому кошеня зголодніло?
- Хто хотів нагодувати зголодніле кошеня?
- Чому кошеня залишилося голодним?
- Хто врятував зголодніле кошеня?
3.11 Читання підкреслених слів
- Віднайдіть у казці підкреслені слова
3.12 Творче завдання
- Складіть речення з цими словами
- Складіть схеми до них
3.13 Робота з прислів`ям
- Метелик побачив, що сорока Білобока скрекоче та скрекоче. Хоче, щоб ви вивчили прислів`я.
3.14 Читання учителем
- Як ви розумієте це прислів`я?
3.15 Вивчення прислів`я
3.16 Перевірка вивченого (запитую 6 осіб)
4. Підсумок уроку
- Діти, метелик такий запобігливий, і я відчуваю, що йому сподобалося з вами працювати, то він пропонує вам пограти в гру «Піймай слова» зі звуком
[м], [м`]
(Мавпа, мама, тато, сумка, мило, крамниця, миша, море, день, машина, молоко, печиво, масло, морква, апельсин, яма, тиждень, мандарин, гаманець)
- Молодці, діти! Ми з метеликом вдоволені вашою роботою. Підведіться. Урок закінчено, готуйтесь до наступного уроку.
Додатки