План конспект уроку "Shops and shopping"

Про матеріал
План-конспект уроку на тему: "Shops and shopping". Включає нові лексичні одиниці, розвиток навичок діалогічного мовлення та читання.
Перегляд файлу

План – конспект уроку з англійської мови у 7 класі

 

Тема:          

“ Shops and Shopping ”.

Підручник:

Карп’юк О.Д. Англійська мова: Підручник для 7 класу загально- освітніх навчальних закладів. – Тернопіль: Астон, 2005.

Цілі уроку:

 

Практична:

1. Активізувати лексичні одиниці за темою “ Shops and       Shopping”

2.Практикувати учнів у вживанні лексичних одиниць в

усному та писемному мовленні.                   

3.Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення.

4.Формувати вміння диференціювати інформацію під час 

аудіювання.

Освітня:      

1.Розширити уявлення учнів про культуру країни, мова   якої вивчається.

Розвиваюча:

1.Розвивати пізнавальний інтерес, пам'ять, увагу.

2. Розвивати комунікативні вміння учнів.

3.Розвивати вміння виражати свою думку.

Виховна:      

виховувати толерантне ставлення до традицій інших  країн.

Тип уроку:

Читання.

Обладнання уроку:

підручник, робочий зошит, аудіо запис, роздатковий матеріал, картки для самостійної роботи та роботи в групах, мультимедійна дошка.

Схематичний план уроку

Початок уроку.

1.

Організація класу. Бесіда з черговим.                                                        

1хв.

2.

Повідомлення цілей уроку.                                                                           

2хв.

3.

Фонетична зарядка.                                                                                       

2хв.

Основна частина уроку

4.

Виконання завдань.                                                                                       

5хв.

5.

Виконання передтекстових завдань

4хв.

6.

Читання тексту “In the Supermarket” .                                                         

5хв.

7.

Контроль розуміння тексту.                                                                         

5хв.

8.

Виконання завдань, перед переглядом відео.                                            

2хв.

9.

Відео “A guide about shopping areas in London

3хв.

10.

Контроль розуміння відео.                                                                         

4хв.

11.

Виконання завдань на закріплення лексики теми;

вивчення пісні “Money, money”                                                                      

4хв.

Кінець уроку

12.

Завдання додому. Пояснення завдання. Запис на дошці та в щоденниках.                                                                                                  

1хв.

13.

Підсумки роботи. Оцінювання.                                                                  

1хв.

14.

Завершення уроку.                                                                                       

1хв.

Хід уроку

Етап. Мета. Прийом.

Зміст роботи

Початок уроку

Етап 1.

Початок уроку.

Організація класу.

Бесіда з черговим.

Мета: Повідомлення

цілей уроку.

Перевірка домашнього завдання.

Прийом: Вступне слово вчителя. Бесіда з учнями.

Етап 2.

Фонетична зарядка.

Мета: Удосконалення вимови буквосполучень ch та sh.

Прийом: Розучування скоромовки.

Основна частина уроку

Етап 3.

Мета: формувати вміння диференціювати інформацію під час аудіювання.

Прийом: Активне слухання, дати відповідь на запитання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 4.

Мета: збагатити лексику теми і удосконалити вимову.

Прийом:

словникова  робота, відповіді на питання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 5.

Підготовка до читання тексту “Shops and shopping”;

виконання перед текстового завдання.

Мета:Створити в

учнів установки на сприймання і розуміння тексту.

Прийом: Активне слухання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 6.

Читання тексту “Shops and shopping ”.

Мета: Навчити учнів читати текст із загальним розумінням змісту.

Прийом: Читання вголос, переклад.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 7.

Контроль розуміння прочитаного тексту.

Мета: Перевірити розуміння учнями змісту тексту.

Прийом: Тренування у діалогічному мовленні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 8.

Мета:закріпити лексику теми.

Прийом: активне слухання.

Етап 9.

Мета:зацікавити учнів, перевірити фонові знання та знання лексики теми, удосконалити знання.

Прийом:

розучування пісні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кінець уроку

Етап 10.

Завдання додому. Пояснення завдання. Запис на дошці та в щоденниках.

 

Етап 11.

Підсумки роботи. Оцінювання.

 

 

Етап 12.

Завершення уроку.                                                                                      

T: Hello, girls and boys! Nice to meet you how are you feeling today? I hope you are fine and ready to work. Let’s start. Today’s lesson will be devoted to shops and shopping.

  1. Listen to the key words and repeat them, pay attention to the pronunciation.

Key Words: Clothes

Clothes: blouse, boots, coat,

dress, jacket, jeans, jumper,

skirt, shirt, shoes, shorts, socks,

T-shirt, top, trainers, trousers

Adjectives: long/short, baggy/

tight, dark/light, bright

Answer the question; What are your favourite clothes (to ask 3-5 pupils).

 

 

T: Now you can see a tongue twister on the blackboard. Write down it in your copy books. First of all I will read it then you have to repeat after me. So, let’s start. Chopstick shops stock chopsticks. OK, not bad. Now try again but faster.

 

 

 

 

 

 

 

T: Listen to the dialogues and your task is to understand what Adam, Zeki, Rachael and Tania has bought?

A)  Adam, Zeki, Rachel and Tania gо  shopping in Camden Marke Assistant: Can l help you?               

Rachel:   Yes, I'm looking for tops.

Assistant: What size are you?  

Rachel: Medium.

Assistant: What colour do you want?

Here are some nice ones. Rachel: Thanks.

Tania:    What about this one? Rachel:   No, it's too short.

Tania:    Oh, come on! Try it on. Rachel:   I’m not sure. How much is it?

Tania:    Eight pounds.

Rachel:   Oh, all right. Can I try this one on, please?  

Assistant: Sure. The changing room is over there.

B)  Rachel tries the top on.

Rachel:   Is it okay? What do you think? Is it long enough?

Tania:     It's fine, Rachel. It really suits you. Honestly.

Rachel:   All right. I'd like this one, please.

The girls meet the boys later.

Rachel:   Hi there. We got a couple of tops. What did you get?

Adam:    Zeki got a computer game and I bought the new

Dido album.

Tania: Dido!?

Zeki: Yeah, Adam's in love with Dido.

Adam: No, I'm not!

Zeki: She's old enough to be your granny.

Adam: Very funny!

Rachel: Oh, stop it you two! Let's go home.

 

( answers: Rachael & Tania – a couple of tops

                 Zeki: - a computer game

                 Adam – the new Dido album)

T:  Each modern city or even town is a shoppers’ paradise with plenty of large department stores as well as thousands of smaller shops. Let’s name the types of shops.

T:You are shown the cards. Look carefully at the cards and guess what type of shop is this.

78.jpg

17.jpg10425b26c24a3324cd88e6e504ba7f0f.jpg

 

Answers: This is a …

                  I can see …

 

T: Now you’ll  get  cards and your task is to match the pairs.

 

 

  1.     boutique
  1.      lilies
  1.     antique shop
  1.     jeans
  1.     butcher’s
  1.      plane ticket
  1.     jeweler’s
  1.     bar of chocolate
  1.     flower stall
  1.      a packet of painkillers
  1.     bakery
  1.       old clocks
  1.     confectioner’s
  1.     a loaf of bread
  1.     supermarket
  1.     gold ring
  1.     chemist’s

    10) travel agent’s

  1.       sugar
  2.       lamb chops

1 – b                      6 – g

2 – f                       7 – d

3 – j                        8 – I

4 – h                       9 – e

5 – a                     10 – c

T: Where can we buy food?

Possible answers:         -   a  market

  •          a  butcher’s
  •          a  grocery
  •          a  bakery
  •          a greengrocer

 

T: Now, let’s read the text.

Not long ago people used to go to various shops for different foods and household items. These shops are: the bakers, the butcher's, the greengrocer's, the fish-monger's, the daily, the confectionery, etc. Nowadays another kind of shop has appeared — the supermarket.

A supermarket is a very big shop with different depart­ments. People can buy both food and other necessary goods there. You can see lots of different goods there: cans of beans, peas, meat, juke, beer, coke; jars of jam or pickles; bottles of water and soft drinks; boxes of cereal and chocolate; packs of flour, various kinds of sausages, cheese, dairies, fish; loaves of bread, buns, cakes, rolls; bars of chocolate; bunches of bananas, carrots, grapes; kilogram’s of apples, oranges, cucumbers and tomatoes and many other things.

When customers enter a supermarket, they get a trol­ley to carry the things they will choose to buy. There are aisles with shelves of products and goods. Buyers go along the aisles pushing their trolleys and choosing things they need. You can ask a shop-assistant if you don't know where things you need are.

When you have put bunches, tins, cans, bottles and boxes of food into the trolley, you take them to the checkout point, a check-desk, and pay for your purchases to the cashier who gives you a receipt [ri'si:t]. You can buy all you need as quickly as possible. Often food and other goods in the supermarket are cheaper than those in a small shop or in a green market.

T: Your task is to compare a supermarket and a small shop, now, let’s try to retell the text.

T: We are going to listen to the dialogues you’ve prepared at home. And after listening be ready to tell in what shop the conversation takes place.

  1. - Do you want a hat?

- Les, I do.

- What size? What colour?

- My size is 40.Grey, please.

- Here you are.

- Thank you.

-  You are welcome.

     2.  - One loaf of brown bread, please.

         - Here you are.

         - How much is it?.

         - 1 hryvnia and 80 copecks.

         - Here are 2 hryvnias.

         -  Here is your change, 20 copecks.

         -  Thank you.

     3. - Can I help you?

- Yes, please. I would like some cheese.

- How much?.

- Half a kilo will do.

- 1 hryvnia and 80 copecks.

- Here are 2 hryvnias.

-  Here you  are. Anything else?

-  No, thanks.

-  You are welcome.

T: Thank you. Your dialogues were very interesting. So, we revised one more time different types of shops and now your task is to watch and to listen a guide about shopping areas in London.

 

T: After watching the video, can you tell me what are the most popular shopping areas in London? What shop would you like to visit?

T: I think it’s a good time for you to relax and sing a song.

Money is very important in shopping, because shopping is really impossible without money so let’s sing a song “Money, money” together with the famous group “ABBA”.

 

I work all night, I work all day, to pay the bills

I have to pay

Ain't it sad And still there never seems

to be a single penny left for me

That's too bad

In my dreams! have a plan

If I got me a wealthy man

I wouldn't have to work at all, I'd fool around

and have a ball...

Money, money, money

Must be funny

In the rich man's world

Money, money, money

Always sunny

In the rich man's world

Aha-ahaaa

All the things I could do If I had a little money It's a rich man's world

A man like that is hard to find but 1 can't get him

off my mind

Ain't it sad

And if he happens to be free I bet he wouldn't fancy me That's too bad

So I must leave, I'll have to go

To Las Vegas or Monaco

And win a fortune in a game, my life will never

be the same...

Money, money, money

Must be funny

In the rich man's world

Money, money, money

Always sunny

In the rich man's world

Aha-ahaaa

All the things I could do

If I had a little money

It's a rich man's world

Money, money, money

Must be funny

In the rich man's world

Money, money, money

Always sunny

In the rich man's world

Aha-ahaaa

All the things I could do If I had a little money It's a rich man's world It's a rich man's world

 

T: Please open your day-books and write down your home task. Your homework is to make a story about your dream shop.

 

 

 

 

 

T: Today we have done a great job: we learned a new tongue twister, read and translated a very interesting text, did many exercises. You were very active today. Your marks for today’s lesson are…

 

T: Thank you for your work. See you tomorrow.

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
18 березня
Переглядів
58
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку