Дата 20.09.19
Тема 9. Як я пізнаю навколишній світ
Мета: дати поняття про органи, за допомогою яких людина пізнає навколишній світ; розвивати зацікавленість процесом пізнання себе та своїх можливостей; виховувати дбайливе ставлення до органів чуття.
Перебіг уроку
І. Організаційна частина.
- Як настрій?
- Настрій – це те, що потрібно настроювати.
- Настроюємося на сонечко в душі, на посмішку в очах, на нові знання.
ІІ. Актуалізація опорних знань
– Яка зараз пора року?
– Назвіть осінні місяці.
– Який зараз місяць?
– Яке сьогодні небо?
– Яка погода переважала протягом тижня?
– Коли йшов дощ?
– Які стоять дерева?
– Яку роботу виконують люди восени?
– Що таке природа?
– Назвіть предмети, що належать до природи.
(Демонструю ілюстрацію. Учні називають, до якої природи належить цей предмет і пояснюють, чому.)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
– Який предмет лежить в коробці?
– Цей предмет важкий чи легкий?
– Якого він кольору?
– Чи має цей предмет запах?
– Він важкий?
– Великий? Маленький?
– Теплий чи холодний?
Ви не можете дати відповідь на мої запитання, тому що не знаєте, що за предмет лежить в коробці.
Дізнатися про ознаки цього предмета і дати відповідь на запитання нам допоможуть наші органи чуття – очі, вуха, ніс, язик і шкіра. Сьогодні ми дізнаємося, як з допомогою цих органів людина може пізнавати світ.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
– Погляньте на малюнок. Кого на ньому зображено? Якого вона кольору?
– Яка квітка зображена на малюнку? Чи має вона запах?
– Що зображено на малюнку? Який він на смак?
– Що робить пташка?
– Як називається тварина, яка зображена на малюнку? Яка вона на дотик?
Людина пізнає світ за допомогою органів зору, слуху, нюху, смаку дотику.
– Погляньте на таблицю. Який орган допомагає нам побачити предмети? Назвати якого вони кольору?
– Що допоможе нам відрізнити гавкання собаки і мукання корови?
– Який орган чуття допоможе нам відрізнити запах духів від інших?
– Які органи чуття допоможуть нам відчути тепло, холод?
– Яке значення мають для нас органи чуття?
Показую дітям яблуко.
– Який орган чуття допоміг вам впізнати предмет?
Очі – орган зору – допомагають нам побачити колір предмету, його розмір, далеко він знаходиться чи близько; читати книгу, дивитися телепередачі.
Учні заплющують очі. Вчитель дзвонить у дзвіночок.
– Який предмет у мене в руках?
– Як ви дізналися, якщо ваші очі були заплющені?
– Який орган нам допоміг?
Вуха – орган слуху – дають змогу почути всі звуки.
Учитель пропонує учням визначити, що знаходиться в трьох баночках, які стоять на столі (в першій – цукор, в другій – сіль, в третій – борошно).
– Який орган нам допоміг визначити, що знаходиться в баночках?
Язик – орган смаку – допомагає розрізняти смак їжі.
Двоє учнів стоять із зав’язаними очима спиною один до одного. Вчитель підносить до облич учнів предмет, щоб вони здогадалися, що це (апельсин, парфуми).
– За допомогою чого ви впізнали предмети?
Ніс – орган нюху – допомагає відчувати запахи.
Учитель пропонує учням назвати предмети, які залишилися у коробочці, із зав’язаними очима.
– Який орган нам допоміг назвати, що це за предмети?
Шкіра – орган дотику – допомагає відчути доторк, біль, тепло, холод.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Брат із братом
Через дорогу живуть,
А один одного не бачать. (Очі)
Ось гора, біля гори
Дві глибокі є нори.
В норах цих повітря бродить,
То заходить, то виходить. (Ніс)
Завжди в роті,
а не проковтнеш. (Язик)
Два скельця, три дужки
На ніс і на вушка. (Окуляри)
– Яке слово зайве? Чому?
– Чи всі органи чуття ми назвали?
Учні повинні з’єднати предмет з його ознакою.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
– Із чим ми познайомилися на уроці?
– Назвіть органи чуття.
– Як саме вони нам допомагають?
– Про що нове ви дізналися на сьогоднішньому уроці?