Тема: Рослини рідного краю.
Мета: ознайомити учнів з культурними і дикорослими рослинами та їх значенням для людини; вчити оцінювати приклади конкретної поведінки в природі; формувати вміння: а) групувати дикорослі і культурні рослини, пояснюючи сутність групування, наводити приклади кожної групи; б) аналізувати ілюстрації і добувати з них необхідну інформацію, робити висновки, доводити свою думку; в) працювати в групі і в парі; розвивати спостережливість та логічне мислення, мовлення, пам’ять; виховувати потребу пізнавати рослини, шанобливе ставлення до рослин, бажання їх оберігати.
Ключові компетентності:
навчально-організаційні: включається в роботу відразу після вказівки вчителя; співпрацює в групі;
загальномовленнєві: зосереджено слухає вчителя, відповідає на запитання за відомою моделлю; запитує про незрозуміле; з повагою звертається до вчителя, учнів;
загальнопізнавальні: виділяє в предметах певні ознаки.
Результати навчання
Учні наприкінці уроку вміють:
Форма уроку: урок засвоєння нових знань
Форма роботи: фронтальна, індивідуальна, групова.
Обладнання: підручник, робочий зошит, ІКТ (презентація), гербарій лікарських рослин, казковий герой Їжачок, грибочки, насіння зернових культур, цеглинки LEGO, кошики з плодово-ягідними та овочевими рослинами.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ранкова зустріч. Тема тижня «Світ рослин»
Сядьте, діти, всі рівненько
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться сам до себе.
Привітаймось: “Добрий день!”
Руку дай тому, хто зліва
Руку дай тому, хто справа.
Посміхнись тому, хто зліва
Посміхнись тому ,хто справа.
Ми - одна сім'я!
(І так до останнього учня).
-Діти, який чудовий у нас вийшов ліс.
- Назвіть листяні дерева?
- Назвіть хвойні дерева?
- Як називається ліс в якому ростуть тільки листяні дерева?
- Як називається ліс в якому ростуть тільки хвойні дерева?
-Як називається ліс в якому ростуть листяні і хвойні дерева?
- Чому треба берегти ліс?
2. Оголошення теми уроку.
- Діти, я пропоную вам із розсипаних букв скласти тему сьогоднішнього уроку.
О С Л И Р Н И (РОСЛИНИ)
3.Вивчення нового матеріалу
3.1. Бесіда-розповідь про різновиди рослин.(Демонстрація рослин на ІКТ під звуки лісу)
Ось погляньте на чарівне царство. Рослини оточують нас в житті й одночасно живуть своїм життям. Всі рослини поділяються на:
Рослини (слайд 1)
Дерева Кущі Трав’янисті Гриби
рослини
Дерева – дуб, береза,клен (слайд 2)
Кущі – калина, шипшина(слайд 3)
Трав’янисті рослини –(слайд 4)
Гриби –(слайд 5)
Рослини (слайд 6)
Дикорослі Культурні
Лікарські Зернові Плодово-ягідні
Лікарські –(слайд 7)
Зернові –(слайд 8)
Плодово-ягідні –(слайд 9)
3.2. Гра «Склади пазл». Робота в групах.
Діти, у вас на партах лежить розрізаний малюнок. Вам необхідно скласти його.
Їжачок поспішаючи до нас, розсипав грибочки. Але ці грибочки пропонують їжачку та нам виконати завдання. Допоможемо їжачку .
4. Узагальнення й систематизація отриманих знань.
4.1..Гра «Склади вежу» ( робота з Lego)
Зараз ми пограємо в гру «Склади вежу». Ми будемо відгадувати загадки. Якщо відгадка означає назву дерева беремо в Лего зелений колір, назву куща – жовтий колір, трав’янисту рослину – червоний колір.
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски,
Звуть тих подружок… (берізки).
Я на сонце дуже схожа-
Золотиста, ніжна, гожа.
Я щоранку розквітаю,
Промінцями всіх вітаю,
Відгадати вам не важко,
Що за квітка я ? (ромашка)
Смачна і соковита,
Рясна і плодовита,
На колір мов калина,
Впізнали? Це... (малина).
А зараз перевіряємо. Показали Мені складену вежу. Ми з вами молодці.
-А до якої із цих груп належить береза?
- А малина? А ромашка? Правильно.
-Підніміть жовту цеглинку та назвіть рослини з цим кольором.(Аналогічно з червоним, помаранчевим, синім кольором)
Ставимо грибочка до кошика.
4.2.Руханка
Наступний грибочок бешкетун і пропонує нам із вами відпочити.
Руханка «Грибочки»
Дружно в ліс ми всі пішли,
Скільки тут грибів знайшли!
В кошики ми їх збирали,
Доки повними не стали.
Ще й побігали там трішки.
Натомили свої ніжки.
Поверталися бадьорі,
А про це вже знали в школі.
Дякую вам за роботу та кладемо до кошика наступний грибок. Їх вже в корзинці скільки? Молодці.
4.3. Робота в групах. Вправа « Ділимо на групи рослини»
В кожної групи є овочеві та плодово-ягідні рослини. Ваше завдання розділити їх. Ставимо грибочка до кошика.
4.4.Гра « Чи знаю я лікарські рослини»
(На дошці на нитці вивішені засушені лікарські рослини).
-Діти, уважно погляньте на лікарські рослини.
-Які вам відомі?
-Що ви знаєте про їх лікувальні властивості?
- Ми виконали завдання тоді грибочка кладемо до кошика.
4.5.Робота з лупами. Дослідження « Впізнаємо насіння зернових культур».
Ми дослідили насіння зернових культур. Тепер добре будемо впізнавати та розрізняти насіння. Тоді сміливо можемо ставити грибочка до кошика.
4.6. Робота з манними планшетами.
- Намалюйте свою улюблену рослину.
5.Узагальнення й систематизація отриманих знань.
5.1.Гра « Поверніть рослини у свої домівки».
(На дошці вивішені написи ЛІС, ПОЛЕ, ГОРОД).
-А зараз наше завдання заселити рослини у домівки, де живуть рослини.
-Чудово! Ви гарно впоралися із завданням. І теж заселимо грибочка до кошика.
5.2. Бесіда про гриби
- Можливо ви знаєте, які грибочки порозсипав їжачок.
- Назвіть їх?
-Що ви знаєте про гриби?
-Які з них їстівні?
-А які отруйні?
- Яких грибів не можна збирати?
- Чому?
-Я задоволена вашою працею на уроці. Ви гарно працювали і зробили корисну справу- допомогли зібрати їжачкові розсипані грибочки і довели, що навчилися розрізняти рослини. Він щиро вдячний вам.
Діти ви знаєте в світі існує величезне різноманіття рослин, серед них і найдивовижніші рослини. Погляньте на них.(слайд10)
6.Підсумок уроку
Рефлексія
Якщо вам урок сподобався, то підніміть червону долоньку. А якщо ні-тоді білу.
-Якщо ви вважаєте, що працювали старанно і не припускалися помилок ,то піднімаєте цеглинку із зеленим кольором;
-Якщо працювали не на повну силу та допускали помилки , то жовтого кольору;
_Якщо ж припускалися багатьох помилок, то червоний колір