Тема: Природа навколо нас. Нежива й жива природа.
Мета: розширювати знання учнів про різноманітність природи; розвивати вміння групувати об´єкти неживої та живої природи, порівнювати об´єкти
(тіла) живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними;
розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань .
Обладнання уроку: предметні малюнки(аплікація на дошці), пазли, LEGO, ІКТ (презентація до уроку), акваріум з рибками.
Хід уроку
1.Організація класу
1.1. Ранкова зустріч (в колі стоячи)
1.1.1.Привітання
Всі почули ви дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
А тепер ви поверніться
Один одному всміхніться.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь « Добрий день!»
Працюватимем старанно ,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 1 класі
Діти -просто молодці.
1.2.Налаштування на тему тижня «Космос»
(звучать звуки космосу)
_Діти, як ви думаєте, що ж це за звуки?
- Та, звичайно, це звуки космосу.
Отже, сьогодні ми з вами продовжуємо говорити про космос
-А що таке космос? (планети, зірки, комети)
-Які ви запам´ятали планети? Скільки їх?
_А чим відрізняються планети?(Величиною, кольором, формою)
-На якій планеті ми живемо?
-Яка найбільша планета?
-Навколо чого рухаються планети?
-Скажіть, а як називаються професії людей, які вивчають космос?
(космонавти летять на ракеті, а астрономи вивчають зірки через телескоп)
-Назвіть хто першим полетів у космос? (Ю. Гагарін)
-А чи знаєте ви першого українського космонавта? (Леонід Каденюк)
1.2.Гра «Рух планет навколо сонця»
(Учні отримують в руки картинки планет , а один-сонце. Планети рухаються навколо сонця.)
1.3.Гра «Підготовка космонавтів»
-Для того, щоб полетіти в космос ,космонавти проходять фізичну підготовку.
Зараз я вам пропоную побути в ролі космонавтів і пройти через тренування. А саме: пройтися по лінії, пролізти через лабіринт. Отже, ми справжні космонавти.
2. Актуалізація опорних знань учнів
2.1.Робота з фотографіями
-Діти зазвичай ми уроки «Я досліджую світ» проводимо на природі. А сьогодні я пропоную вам поринути у світ природи в класі.
_ Погляньте на екран телевізора.
-Що ви бачите?(фото нашого села) (Показ презентації)
_ Назвіть, що вас оточує. (дерева, кущі, дорога, будинки , небо )
-Як можна назвати одним словом те, що ви бачите? (природа, довкілля)
-Як ви гадаєте, що з того , що вас оточує, належить до природи? (дерева, сонце і т.д)
Що-ні?(будинки, автомобілі)
2.2.Бесіда
Словничок
Тіла- це всі предмети, які нас оточують
-Що із зображеного ви щодня бачите дорогою до школи?
-Які з цих тіл належать до живої природи?
-А які з цих тіл належать до неживої природи?
3. Вивчення нового матеріалу
3.1 Демонстрація тіл живої та неживої природи
Сонце, зорі, повітря, вода, каміння- це тіла неживої природи.
Рослини, гриби, тварини, людина-це тіла живої природи.
(Демонстрація тіл природи – ілюстрації або плазма )
3.2.Робота з аплікацією на дошці
-А тепер пропоную вам завершити аплікацію на дошці.
Діти ця картина навколишнього світу не завершена до кінця. Я пропоную вам відгадати загадки та завершити її.
Рано-вранці прокидається, встає.
Розсипає скрізь проміннячко своє.
Огляда природоньку, зігріва,
А надвечір спатоньки знов ляга. (Сонце)
Сам на собі хатинку возить
( Равлик)
Руда і хвіст пухнастий має,
а не лисичка
( Білочка)
Я сьогодні на урок прийшла з своїми улюбленцями. Погляньте, хто це?
Так це-рибки. Підійдіть та розгляньте їх. Що ви спостерігаєте?
Тоді скажіть, мої улюбленці відносяться до живої чи неживої природи?
Доведіть , що рибки -це жива природа.
- Який можна зробити висновок?
-2.3.Робота з підручником
Тіла природи
Живої Неживої
дихають не дихають
ростуть не ростуть
живляться не живляться
розмножуються не розмножуються
помирають не помирають
- 2.4 Руханка « Грім-ураган-землетрус»
_Зверніть увагу грім, ураган, землетрус є явищами природи. Тоді скажіть до якої природи вони відносяться?
Чи можна визначити, що важливіше: нежива чи жива природа? (Взаємозв´язок показую на прикладі рибок в акваріумі.)
3.2.Робота з дослідницьким куточком
-Поверніть свої голівки до дослідницького куточка ? Підійдіть до дослідницького куточка і зверніть увагу на наше дослідження.
-Чи розпустили гілочки свої листочки(бруньки)? Яка гілочка розпустила листочки (бруньки) швидше? Чому? Яка пізніше? Візьміть лупу та поспостерігайте на якій стадії росту знаходиться гілочка яблуні?
За яких умов виростає наш город на підвіконні?
Висновок: Нежива і жива природа гармонійно співіснують. Їхній взаємозв´язок дає можливість людям, рослинам і тваринам співіснувати. Жива природа не може існувати без неживої.
4.Закріплення вивченого матеріалу
4.1. Робота в групах.
4.1.1 Створення пазлів
Завдання: скласти тіла живої та неживої природи
(Завдання виконують під звуки природи)
4.1.2.Робота з LEGO
Завдання: скласти з цеглинок тіло живої або неживої природи.
4.2 .Перегляд мультфільму « Пригоди лісових друзів. Охорона природи.»
Для того, щоб бути здоровим і ніколи не хворіти, ми всі повинні пам´ятати, що природа- наш кращий друг і найдосвідченіший лікар. Але і нам треба берегти її і щоденно піклуватися про її «здоров´я». Людина – частина живої природи, яка живе серед природи і бере з неї все необхідне для життя: повітря, воду, продукти харчування, корисні копалини.
5. Рефлексія.
-якщо ви вважаєте, що працювали старанно і не припускалися помилок ,то піднімаєте цеглинку із зеленим кольором;
-якщо працювали не на повну силу та допускали помилки , то жовтого кольору;
_якщо ж припускалися багатьох помилок, то червоний колір.