План-конспект уроку з української мови у 6 класі Тема: «Граматичний розбір іменника»

Перегляд файлу

Тема: Граматичний розбір іменника

Мета уроку: узагальнити знання учнів по темі іменник;навчити учнів правильно визначати граматичні категорії іменника;

                        розвивати  логічне мислення та зв”язне мовлення учнів;

                        виховувати інтерес до вивчення української  мови  та  пова-

                              гу до державної мови.

 

Тип уроку:  урок узагальнення та систематизація вивченого.

 

Обладнання: таблиця «Відміни дієслів», картки, тести, кросворд, під-

                                ручник.

 

Епіграф уроку:  

Який співець, поет, який письменник

Уперше слово вигадав – іменник?

(Д.Білоус)

 

 

Хід уроку

 

I. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.

    (Оголошення теми і мети уроку)

Слово вчителя.

Сьогодні  ми закінчуємо вивчення велетенської , могутньої, незрівнянної  за

можливістю поповнення новими словами  частина мови – іменник.

Епіграфом для цього уроку я обрала слова  Д.Білоуса, який є співцем україн-

ської  мови і так висловився про іменник:

Який співець, поет, який письменник

Уперше слово вигадав – іменник?

Хіба могла б мова існувати без іменників? Звичайно, ні! Бо все що і хто нас оточують є іменниками.

Метою  уроку ми поставили досконале  вивчення іменника, а також любов та повагу до української  мови  як державної, тому що за нами , дітьми, майбут-

нє. Ми маємо бути конкурентно спроможними у своїй державі. А для цього

треба добре знати  українську мову.

 Я оголосила вам мету уроку, а зараз прошу вас заплющити очі і  загадати собі що ви очікуєте від цього уроку, а в кінці ми дізнаємось чи справдились

ваші очікування. Так, загадали, сподіваюсь, що ми добре попрацюємо і досягнемо своєї мети.

На наш урок я запросила  Cніжинку, яка за гарні ваші відповіді, буде дарувати  вам сніжинки.

 

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Слово вчителя.

 

2. Бесіда з класом.

а) Яка частина мови називається іменником?

б) Які лексичні категорії має іменник?

в) Які граматичні категорії має іменник?

г) Що ви можете сказати про кличний відмінок?

 

3. Перевірка домашньої роботи.

Учні читають твір на тему «Настала зима», і називають іменники, які використали у творі.

 

4. Творча робота.

Я вам підготовила цікаву роботу для того, щоб закріпити наші знання за темою.

а) Робота з таблицею.

А тепер розглянемо таблицю , де є всі відміни іменника, і повторимо їх.

б) Творча робота.

Відкриваємо зошити, записуємо дату, класну роботу, тему уроку, творчий диктант.

Подані слова записати у 4 стовпчики (4 відміни іменника).

Мова, піч, немовля, клас, книга, учень, лоша, річ, дружба, молодь, козеня, друг, базіка, мати, дитя, ліс.

 

5.1. Робота з картками біля дошки.

а) Словникова робота. Перекладіть слова українською мовою.

Stilou, uşă, copac, trandafir.

б) Визначити число іменника.

Книга, ножиці, дні, зошити, масло, квітка.

в) Провідміняти іменник  мова.

5.2.  Робота з класом.

Учні читають вірші,казки, загадки про іменник, які знайшли самостійно.

 

6. Фізична хвилинка.

Ми берізки і кленці

В нас тоненькі стовбурці (встати)

Ми в стрункі стаєм рядки

Виправляєм гілочки (руки)

Ледь зіп”ялись з коренців

Дістаємо променці (руки вгору)

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь (стискаємо кулачки)

Хилять свіжі вітерці

Вліво – вправо стовбурці (нахили тулуба)

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед – назад (вправи для шиї).

 

IV. Робота над темою уроку.

1. Робота з картками.

Учитель показує учням листочки з записами:

            дружба                                     друг

             мова                                      Україна

             мама                                       країна

Яка різниця між цими іменниками?

Учитель після кожної відповіді записує на дошці:

1. Конкретне – абстрактне.

2. Власна – загальна назва.

3. Істота – неістота.

2. Повторення з учнями граматичних категорій іменника.

Які граматичні категорії має іменник?

Після кожної відповіді учнів учитель продовжує записувати  на дошці відповіді:

4. Рід.

5. Число.

6. Відміна.

7. Відмінок.

3. Розбір іменника за схемою.

Слово вчителя.

Отже, ми маємо 7 категорій іменника. Давайте спробуємо розібрати один іменник за схемою. Я пропоную вам скласти речення з іменником  мова , розібрати його за схемою.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з підручником.

Вправа 217. Прочитати послідовність розбору  іменника як частини мови. Порівняти з розбором, який зробили учні разом з учителем.

2. Тести.

3. Ігрова хвилинка. Робота в парах.

Кросворд.

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 1) Хто мовчки говорить, а навчає?

2) Звір, що жив у рукавичці, загубленій у лісі?

3) Установа для літнього відпочинку дітей?

4) Два ведмеді, два ведмеді … горох молотили.

5) Головний герой роману Д.Дефо.

6) Продукт, з яким ви робите бутерброд  до школи.

7) Ми живемо на планеті …

  Відповіді: 1. Книга. 2. Жабка. 3. Табір. 4. Горох. 5. Крузо. 6. Масло. 

7. Земля.  

 

VI. Підсумок уроку.

Діти, чи справдились ваші очікування від уроку?

Що вам сподобалося на уроці, а що ні?

VII. Оцінювання.

VIII. Домашня робота.

Вправа 218.

Для кращої оцінки – написати твір «Мова – душа народу».

 

 

docx
Додано
14 березня 2021
Переглядів
454
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку