План-конспект уроку
з літературного читання
Тема: Роман Завадович «Маруся Богуславка»
Мета:
Навчальна:
формувати предметні компетентності:
удосконалювати навички правильного, свідомого читання;
збагачувати активний і пасивний словниковий запас учнів;
удосконалювати мовленнєві навички, сприяти розвитку вмінь визначати і аргументувати оцінне ставлення до прочитаного, аналізувати та робити висновки;
формувати уміння працювати з різноманітною інформацією, застосовувати здобуті знання в нестандартних ситуаціях.
Розвивальна:
розвивати ключові компетентності:
соціальну – сприяти розвитку соціально-комунікативних навичок учнів, інтелектуальних і творчих здібностей, сприяти вмінню спілкуватися в колективі, удосконалювати мовлення учнів, розвивати навички висловлювати власні думки чітко та послідовно;
логічну – розвивати пізнавальну активність, творчу уяву дітей. Розвивати образне мислення, увагу;
самоосвіти та саморозвитку – сприяти розвитку навичок самостійно працювати з різними джерелами інформації; розвивати пошукову діяльність школярів;
здоров'язберігаючу – формування правильної постави під час роботи з підручником, збереження зору учнів.
Виховна:
виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю, до свого народу; почуття національної гордості за наших славних волелюбних предків;
виховувати шанобливе ставлення і прищеплювати повагу до історичного минулого;
бажання якомога більше дізнатися про історичне минуле України.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: підручник (О.Н. Хорошковська Українська мова художнє слово читання).
Методи, прийоми і форми роботи:
методи: словесний, наглядний, практичний, робота з книгою;
прийоми: «мікрофон», незакінчене речення;
форми: індивідуальні, фронтальна, робота в парах, робота в групах.
ХІД УРОКУ
І. Етап організації. Мотивація навчальної діяльності.
1. Привітання.
Всі сідаймо тихо діти,
Домовляймось: не шуміти.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
Україна – рідний край
Рідний край, Україна, Батьківщина. Які це прості і разом з тим прекрасні слова. Велика, священна і прекрасна любов до Батьківщина жила, живе і буде жити в усіх чесних і щирих серцях українців.
4. Метод «Гронування».
захищати |
ІІ. Повідомлення теми уроку: «Роман Завадович. Маруся Богуславка»
- За всю історію нашої України, було дуже багато чоловіків, хлопців та дівчат- патріотів, які, люблячи свою країну, боронили її та віддавали життя за неї.
- Ось і сьогодні ми з вами трішки доторкнемося до минулого України і попрацюємо над легендою Р. Завадовича «Маруся Богуславка»
- А, можливо, ви знаєте, хто вона є така?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
2. Метод «Передбачення», гра «Клубочок».
- Як гадаєте, яка ж історія нам сьогодні відкриється?
Це період боротьби українського народу з турками ХV ст.
2. Словникова робота. (фронтально) на слайдах
Турки-яничари – військо у султанській Туреччині, яке відзначалося особливою жорстокістю.
Паша – високий титул в Османській імперії.
Бусурмани – іновірці, не християни, турецькі завойовники.
Попівна – донька церковнослужителя
Бранка – дівчина в полоні
Мечеть – церква мусульман
Богуслав – місто.
3. Презентація слайдів про Богуслав
2. Робота в парах – словникова робота
Завдання – з'єднати стрілочками українські слова з аналогічними російськими.
Пильнувати – следить
Вежа – башня
Понурий – хмурый
Плекати - лелеять
IV. Первинне ознайомлення з текстом.
1.Комбіноване читання легенди вчителем та дітьми.
- А тепер будемо читати і подивимось, на скільки вам вдалося спрогнозувати зміст цієї легенди.
V. Фізкультхвилинка. (мультимедія)
VІ. Повторне читання тексту.
1.Вибіркове читання. Гра «Дослідники».
- Знайдіть і прочитайте місце у тексті, де сказано, що носила Маруся у серці?
- Знайдіть рядки, які відповідають ілюстрації.
2. Проектна діяльність. Групова робота. (Створення мистецького фону до тексту)
І група. Завдання – скласти пазлами малюнок з легенди.
ІІ група. Завдання – підібрати та сплести віночок рис характеру, притаманних Марусі.
ІІІ група. Завдання - скласти пазлами карту України.
4. Метод «Займи позицію».
- Чи правильно вчинила Маруся Богуславка?
Встаньте у правий кут ті, хто вважає, що за будь-яких умов вона повинна була звільнити своїх співвітчизників – козаків-невільників.
Встаньте у лівий кут ті, хто вважає, що Маруся Богуславка поступила не чесно відносно паші, якого називала батьком, а він її любив як рідну доньку.
-Поясніть та аргументуйте свої думки.
VІІ. Закріплення матеріалу.
1. «П'ятий елемент». Прослуховування аудіозапису «Дума».
- Що спільного та відмінного між текстом підручника та «Думою»?
VІІІ. Д/з: диференційоване:читати легенду та придумати їй продовження.
Релаксація. – Давайте складемо найголовнішу думку нашого уроку. (робота в групах)
Викласти буквами вислів «Українці люблять рідний край»
План-конспект уроку
з українського читання
Тема: Роман Завадович «Маруся Богуславка»
Мета:
Навчальна:
формувати предметні компетентності:
Розвивальна:
розвивати ключові компетентності:
Виховна:
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: підручник (О.Н. Хорошковська Українська мова художнє слово читання).
Методи, прийоми і форми роботи:
методи: словесний, наглядний, практичний, робота з книгою;
прийоми: «мікрофон», незакінчене речення;
форми: індивідуальні, фронтальна, робота в парах, робота в групах.
ХІД УРОКУ
І. Етап організації. Мотивація навчальної діяльності.
1. Привітання.
Всі сідаймо тихо діти,
Домовляймось: не шуміти.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
Україна – рідний край
Рідний край, Україна, Батьківщина. Які це прості і разом з тим прекрасні слова. Велика, священна і прекрасна любов до Батьківщина жила, живе і буде жити в усіх чесних і щирих серцях українців.
4. Метод «Гронування».
- Як ви розумієте вираз «Любити свою Батьківщину»?
Любити свою Батьківщину
ІІ. Повідомлення теми уроку: «Роман Завадович. Маруся Богуславка»
- За всю історію нашої України, було дуже багато чоловіків, хлопців та дівчат- патріотів, які, люблячи свою країну, боронили її та віддавали життя за неї.
- Ось і сьогодні ми з вами трішки доторкнемося до минулого України і попрацюємо над легендою Р. Завадовича «Маруся Богуславка»
- А, можливо, ви знаєте, хто вона є така?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
2. Метод «Передбачення», гра «Клубочок».
- Як гадаєте, яка ж історія нам сьогодні відкриється?
Це період боротьби українського народу з турками ХV ст.
2. Словникова робота. (фронтально) на слайдах
Турки-яничари – військо у султанській Туреччині, яке відзначалося особливою жорстокістю.
Паша – високий титул в Османській імперії.
Бусурмани – іновірці, не християни, турецькі завойовники.
Попівна – донька церковнослужителя
Бранка – дівчина в полоні
Мечеть – церква мусульман
Богуслав – місто.
3. Презентація слайдів про Богуслав
2. Робота в парах – словникова робота
Завдання – з’єднати стрілочками українські слова з аналогічними російськими.
Пильнувати – следить
Вежа – башня
Понурий – хмурый
Плекати - лелеять
IV. Первинне ознайомлення з текстом.
- А тепер будемо читати і подивимось, на скільки вам вдалося спрогнозувати зміст цієї легенди.
V. Фізкультхвилинка. (мультимедія)
VІ. Повторне читання тексту.
1.Вибіркове читання. Гра «Дослідники».
- Знайдіть і прочитайте місце у тексті, де сказано, що носила Маруся у серці?
- Знайдіть рядки, які відповідають ілюстрації.
2. Проектна діяльність. Групова робота. (Створення мистецького фону до тексту)
І група. Завдання – скласти пазлами малюнок з легенди.
ІІ група. Завдання – підібрати та сплести віночок рис характеру, притаманних Марусі.
ІІІ група. Завдання - скласти пазлами карту України.
- Чи хотіли б ви зустрітися в житті з Марусею? Поговорити? Сьогодні є така можливість.
4. Метод «Займи позицію».
- Чи правильно вчинила Маруся Богуславка?
Встаньте у правий кут ті, хто вважає, що за будь-яких умов вона повинна була звільнити своїх співвітчизників – козаків-невільників.
Встаньте у лівий кут ті, хто вважає, що Маруся Богуславка поступила не чесно відносно паші, якого називала батьком, а він її любив як рідну доньку.
VІІ. Закріплення матеріалу.
1. «П’ятий елемент». Прослуховування аудіозапису «Дума».
- Що спільного та відмінного між текстом підручника та «Думою»?
VІІІ. Д/з: диференційоване:читати легенду та придумати їй продовження.
Релаксація. – Давайте складемо найголовнішу думку нашого уроку. (робота в групах)
Викласти буквами вислів «Українці люблять рідний край»
ПИЛЬНУВАТИ – ХМУРЫЙ
ВЕЖА – СЛЕДИТЬ
ПОНУРИЙ – ЛЕЛЕЯТЬ
ПЛЕКАТИ – БАШНЯ
------------------------------------------------------------
ПИЛЬНУВАТИ – ХМУРЫЙ
ВЕЖА – СЛЕДИТЬ
ПОНУРИЙ – ЛЕЛЕЯТЬ
ПЛЕКАТИ – БАШНЯ
------------------------------------------------------------
ПИЛЬНУВАТИ – ХМУРЫЙ
ВЕЖА – СЛЕДИТЬ
ПОНУРИЙ – ЛЕЛЕЯТЬ
ПЛЕКАТИ – БАШНЯ
------------------------------------------------------------
ПИЛЬНУВАТИ – ХМУРЫЙ
ВЕЖА – СЛЕДИТЬ
ПОНУРИЙ – ЛЕЛЕЯТЬ
ПЛЕКАТИ – БАШНЯ
------------------------------------------------------------
Д/з:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Д/з:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Д/з:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Д/з:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Д/з:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Д/з:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------