ПЛАН-КОНСПЕКТ ВИХОВНОГО ЗАХОДУ
Тема: «День Співдружності націй (Commonwealth Day)»
Клас: __
Тип уроку : урок-бесіда
Цілі:
План проведення заходу :
Сценарій заходу :
«Хороший друг повинен на веслощіе являтися по заклику, на лихо ж друга приходити без заклику»
— Демокрит
Учитель: Сьогодні ми поговоримо з вами про такий день, як День Співдружності націй.
Відзначається — в 2-й понеділок березня
9 березня в 2020 році відзначається День Співдружності націй. Це свято офіційно визнане в 54 країнах, які є членами Співдружності націй. Раніше в цю міжнародну організацію входили держави, що є частиною Британської імперії, тому до 1947 року ця структура називалася Британською Співдружністю націй. Традиційне святкування Дня Співдружності проводиться в другий понеділок березня.
Співдружність націй має офіційно підтверджений статус, який закріплений у Вестмінстерському статуті. У органах співдружності є свій секретаріат, який займається організацією різних конференцій для учасників цього мирного союзу.
Польський письменник Ігнатій Красицкий говорив: «Умій бути другом — знайдеш друга».. Напевно, керуюся цим принципом День Співдружності націй відмічають такі держави, як Великобританія, Канада, Нова Зеландія, Австралія, ЮАР, Індія, Нігерія, Ямайка, Камерун, Мальта, Зимбабве, Республіка Мальдів і інші. Цього дня зазвичай проводяться конференції і зустрічі учасників співдружності на міжнародному рівні.
Обговорюється підготовлена заздалегідь учнями інформація:
Символ і прапор Співдружності
Прапор Співдружності націй — один з офіційних символів Британської Співдружності. Прапор є синім полотнищем, в центр якого поміщений золотистий символ Співдружності — буква «С» (від англ. commonwealth), виконана у вигляді копій, оперізовуючих земну кулю. Всього на прапорі 61 спис, і їх кількість представляє число членів співдружності.
Історія появи прапора
Поява прапора пов'язана із зустріччю глав держав-членів Співдружності націй, що пройшла в канадській столиці, Оттаві в 1973 році. Тоді зображення, схоже з нинішнім прапором було поміщено на вимпели автомобілів делегатів, що зібралися.
Використання прапора
Прапор розвівається над лондонською будівлею Мальборо-хаус (англ. Marlborough House) — штаб-квартирою Секретаріату Співдружності націй, а також і над іншими будівлями, в яких проходять зустрічі Співдружності, а також заходи, пов'язані з його діяльністю.
Символ
Символ Співдружності був спочатку розроблений Інформаційною службою Gemini News, в Лондоні в 1972 і схвалений першим Генеральним секретарем Співдружності, паном Арнольдом Смитом К.Х.
У 1989 друга емблема була введена, щоб з'явитися на офіційних публікаціях Секретаріату Співдружності, і в 1999 спеціальна ювілейна емблема була зроблена, щоб відмітити 50-у Річницю сучасної Співдружності.
У 2000 Генеральний секретар схвалив новий дизайн, який тепер использоуется замість оригінальних проектів. Цей дизайн включає зображення земної кулі, використовуваної в оригінальній емблемі і копій, які складають букву "C" від дизайну 1989 року.
Списи не представляють число країн в Співдружності, але символізують багато аспектів співпраці Співдружності у всьому світі. Символ використовується на усій офіційній документації і, іноді в співпраці з іншими спеціально розвиненими емблемами, для документів і емблем усіх Зустрічей Співдружності. Немає ніякого певного розміру або кольору для символу, але із-за його частої появи на документації Співдружності, чорний на білому і золоте на синіх версіях зазвичай використовуються.
Єлизавета II, повне ім'я — Єлизавета Олександра — королева Великобританії з 1952 року по теперішній час.
Єлизавета II походить з династії Віндзора. Зійшла на престол 6 лютого 1952 у віці 25 років після кончини свого батька короля Георга VI.
Є главою Британської Співдружності націй.
Королівства Співдружності
Королівства Співдружності (англ. Commonwealth realms) — титул в 16 державах Співдружності, що вважають королеву Єлизавету II своїм монархом, в кожному з них вона виступає як глава держави і носить відповідний титул. Наприклад, у барбадосі вона називається «Її Величність королева Єлизавета II, королева барбадосу».
Поза Великобританією королева за уявленням прем'єр-міністра кожного королівства призначає генерал-губернатор в якості свого представника в її відсутність. Також вона представлена губернатором в кожному з штатів Австралії і лейтенант-губернатором в кожній з провінцій Канади. Ці посадовці мають майже усю повноту влади конституційного монарха (в основному виконуючи, проте, символічні обов'язки) і мають так звані королівські прерогативи.
Усередині Співдружності немає різниці в статусі між королівствами і іншими членами, більшість з яких є або республіками або королівствами зі своїми власними монархами (Бруней, Лесото, Малайзія, Свазиленд і Тонга). Хоча Верховна рада вождів Фіджі шанує Єлизавету II «Верховнейшим Вождем», вона не рахується главою держави, і Фіджі залишаються республікою.
Мова королеви на День Співдружності націй (є текст)
- маленький тест на уважність
1. Повне ім'я Королеви.
2. Скільки усього копій зображено на прапорі?
3. Від якого англійського слова узяли букву для символу Співдружності?
4. Скільки усього країн входять в Співдружність?
5. Закінчите фразу «Умій бути другом».
- плакат
Учитель: В маленьких масштабах нашого міста, школи і нашого класу давайте намалюємо свою маленьку «співдружність». Кожен з вас обводить свою долоньку на плакаті і пише в цій долоньці те, що він розуміє під словом «Співдружність» або «Дружба».