План-конспект заняття з логоритміки для дітей
із ЗНМ ІІІ рівня
Наталія Миколаївна Перон
Логопед, вчитель-методист Голенищівської спеціальної
школи Хмельницької обласної ради
Тема: «Пригоди Колобка».
Мета : удосконалювати артикуляцію приголосних звуків, формувати просторові уявлення, відчуття часу, вміння самостійно змінювати рухи зі зміною частин музики, діафрагмальне дихання, вчити інсценізувати казку «Колобок», відстукувати ритмічний малюнок пісеньки Колобка; розвивати відчуття ритму, виразність і координацію рухів з мовою.
Обладнання: баян, магнітофон, маски героїв казки «Колобок», іграшки
тварин, кошики.
Хід заняття
І. Формування просторових уявлень та уваги, відчуття часу.
Учні сидять на стільцях, які стоять уздовж стіни. Звучить музика.
Логопед:
Який місяць наступний? Скільки всього місяців у одній порі року?
Назвіть пори року та їх місяці. Яке сьогодні число? Який сьогодні день?
- На сьогоднішнє заняття до вас прийшов Колобок. Те , що він мені сказав було дуже незвичайним. Виявляється, в кінці заняття всі учні попадуть в чудову країну, яку ви всі знаєте. Але для цього потрібно гарно виконувати всі завдання на занятті.
- Вишикуйтеся за зростом від найвищого до найнижчого.
- Заплющте очі і назвіть своїх сусідів. Назвіть по два сусіди: праворуч і ліворуч.
- Направо! Кроком, руш!
Діти крокують під «Марш» С. Прокоф’єва. Потім на слово «зайчики» , яке каже логопед, учні стрибають на двох ногах, на слово «мишки» - легкий біг на носках, «жабки» - стрибати напівприсівши, «ведмедики» - ходити руки в сторони, «лисички» - ходити на носках розкинувши руки в боки. ( На столах виставлені іграшки цих тварин.)
ІІ. Ритміко – гімнастичні вправи, психогімнастичні етюди.
1. Гра на розвиток уваги, тактильної чуттєвості.
Логопед:
- На перший, другий розрахуйсь! Другі номери крок вперед: раз, два. Кругом! Зав’язуєте очі сусіду. Гравець з зав’язаними очима, поки звучить музика , має зібрати в кошик іграшки - тварини. Потім навпомацки дістає іграшку, називає тварину й уточнює, дика вона чи свійська.
2. Вправи на формування координації рухів.
- Щоб у вас нічого не боліло, ви повинні робити фізичні вправи.
1) «Стати навшпиньки» - дуже повільно стати навшпиньки і опуститися.
2) «Стати на п’яти» - дуже повільно стати на п’ятки і опуститися.
3) «Гойдалка» - перекочування з п’ят на носки і навпаки, перекочування з однієї ноги на іншу.
ІІІ. Вправи на релаксацію, формування діафрагмального дихання,
голосові та мовні вправи.
- Колобок так утікав від зайця, що геть задихався, треба йому перепочити , щоб знову рівно дихати.
- Стати рівно, розслаблені руки опустити вздовж тулуба, голову закинути назад, очі закриті, рот напіввідкритий, на обличчі вираз спокою.
Звучить заспокійлива музика.
- Уявіть теплий, сонячний день і легкий, теплий вітерець , який обвіває обличчя.
2. Комплекс дихальних вправ.
1) Вдих та видих через ніс.
2) Вдих через ніс, видих через рот.
3) Вдих через рот, видих через ніс.
4) Вдих та видих через ліву половину носа, потім через праву
(чергуючи).
5) Вдих через рот, видих через нещільно стиснуті губи.
3. Голосові, мовні вправи.
- Колобок уже відпочив і може співати свою пісеньку.
- Заспіваємо пісеньку Колобка з відтворенням ритмічного малюнка долонями.
Я по засіку метений,
Я із борошна спечений, -
Я від баби втік,
Я від діда втік,
Я від зайця втік,
Я від вовка втік,
Від ведмедя втік,
То й від тебе втечу!
ІV. Інсценізація казки «Колобок».
- А зараз ми з вами уявимо, що ми актори і виступаємо на сцені
театру.
Колобок.
Дійові особи: дід, баба ,Колобок, зайчик, вовк, ведмідь, лисичка, автор.
Автор. Жили собі дід та баба. Якось дід просить.
Дід. Бабусю! Спечи мені колобок!
Баба. Та з чого я спечу, як борошна немає?
Дід. Піди у хижку, назмітай у засіку борошенця, то й буде колобок.
Автор. Пішла баба в хижку, назмітала борошенця, спекла колобок і
поклала на вікні, щоб простигав. Лежав, лежав колобок, а
потім – скік з вікна, та й покотився дорогою. Котиться він,
котиться, а назустріч йому зайчик.
Зайчик. Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
Колобок. Не їж мене, зайчику – побігайчику, я тобі пісеньку заспіваю.
Зайчик. Ану, заспівай!
Колобок. Я по засіку метений,
Я із борошна спечений,
Я від баби втік,
Я від діда втік,
То й від тебе втечу!
Автор. Та й побіг – покотився дорогою далі, а назустріч йому – вовк.
Вовк. Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
Колобок. Не їж мене, вовчику – братику, я тобі пісеньку заспіваю.
Вовк. Ану, заспівай!
Колобок. Співає.
Автор. Та й побіг. Біжить та й біжить дорогою…Перестріває його ведмідь.
Ведмідь. Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
Колобок. Не їж мене, ведмедику – братику, я тобі пісеньку заспіваю.
Ведмідь. Ану, заспівай!
Колобок. Співає.
Автор. Та й побіг. Стрічається з лисичкою.
Лисичка. Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
Колобок. Не їж мене, лисичко – сестричко, я тобі пісеньку заспіваю.
Лисичка. Ану, заспівай!
Колобок. Я по засіку метений,
Я із борошна спечений, -
Я від баби втік,
Я від діда втік,
Я від зайця втік,
Я від вовка втік,
Від ведмедя втік,
То й від тебе втечу!
Лисичка. Ну й гарна ж пісня! От тільки я недочуваю трішки.
Заспівай - бо ще раз, та сідай мені на язик, щоб
чутніше було.
Автор. Колобок скочив їй на язик та й почав співати.
Колобок. Я по засіку метений…
Автор. А лисичка його – гам! Та й з’їла!
V. Підсумок заняття.
Учні займають місця на стільцях. Під заспокійливу музику
розслаблюються.
- Яких героїв ви зображували?
- Назвіть гру, мелодію, яка найбільше вам сподобалася.
VІ. Домашнє завдання.
- Намалювати улюбленого героя казки «Колобок» .
- Тепер ми з вами потрапили у вашу улюблену країну. Її назва –
«перерва».