ПЛАН-КОНСПЕКТ
відкритого уроку для 3 класу
на основі підручника О. Карп’юк
«English with Smiling Sam” 3
вчитель англійської мови – Калітаєва О.О.
2022 р.
Тема: My Healthy Lifestyle
Мета: познайомити дітей з корисними назвами фруктів та овощей для гарного самочуття
Практична: - вивчення нових слів за темою «Овочі та фрукти»;
- пояниснити різницю вживання артикля «а»/ «an»;
- розповісти про користь свіжих овочей та фруктів для здоров’я.
Розвиваюча: - розмиток комунікативніх уміннь;
- розвиток навичок читання, логічного мислення, пам’яті, уваги;
- розвиток кмітливісті учнів;
Загальноосвітня:
- поглиблення знань учнів з вивченої теми;
- розширювання кругозору учнів;
Виховна: - виховування інтересу до навчання та свого здоров’я;
- виховування поваги до вчителя та однокласників, уміння слухати;
Обладнання: флеш картки з новими словами, підручник, компьютер,
роздатний матеріал, презентація з назвами овочей, пісня We are
Vegetables
https://www.youtube.com/watch?v=IJ9WXVl_YWI
Підручник: О. Карпюк «English with Smiling Sam” 3
Тип уроку: комбінований
Схематичний план уроку
Початок уроку – привітання, тема і цілі уроку (5 хв)
ІІ. Основна частина уроку
- презентація нових слів (5 хв)
- вправа 1, с. 79 – слухання, читання та переклад (5 хв)
- вправа 2, с. 79 – пояснення граматичного матеріалу, читання, переклад (10 хв)
- фіз хвилинка (5 хв)
- вправа 3, с. 79 – устно (5 хв)
- вправи у робочому зошиті (10 хв)
ІІІ. Заключна частина уроку
- пояснення домашнього завдання (2 хв)
- підведення підсумків уроку та оцінювання (2 хв)
- завершення уроку (1 хв)
Всього: 45 хвилин
Хід уроку:
I. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу
1.Привітання.
T: Good morning, children.
2. Мовленнєва розминка.
T: How are you today?
Ch: I’m fine, thank you. And you?
T. I’m fine too, thank you. Nice to see you!
II. Ocновна частина .
T: The theme of our lesson is “My Healthy Lifestyle”.
We will speak about useful healthy food – vegetables and fruit.
T: But before we start, I want you to recollect all the words you have already known concerning fruit and vegetables. The teacher writes the word map on the board.
Children say the words they know on this topic.
T: Ok, very good and now I want you to present our new words.
The teacher has written the new words on the board and say the new words showing the flash cards and then go to the board and the children repeat them after the teacher.
(Написати заздалегіть нові слова на дошці і приготувати картки з новими словами).
Нові слова:
Vegetables – овочі
Carrot – морква
Cabbage – капуста
Cucumber – огірок
Onion – цибуля
Tomato – томат
Fruit - фрукти (Увага! Пояснити, що фрукти у множины теж буде fruit на англійській мові).
Apple – яблуко
Banana – банан
Lemon – лимон
Orange – апельсин
T: Ok, well done. Now let’s do ex.1, p.79. Open your books, let’s listen, read and translate.
(The children open their books and do the task).
T: Ok and now tell me what is your favourite fruit and vegetable.
The teacher asks some pupils about their favourite fruit and vegetables.
T: Now, I want to ask you what does the letter “a” before the noun mean?
Ch: Children’s answer or if not – explanation.
T: Explanation: If a noun starts with a vowel we should write an before this words, e.g an apple. What other words can you tell me starting with a vowel?
Ch: Children’s answer (apple, apricot, onion, orange)
T: Well done! Now, let’s do the next ex 2 and see which fruit and vegetables start with a vowel.
The children do ex 2 and say the words with an.
T: Ok, now let’s listen and say the rhyme ex.3, p.79 and then let’s read and translate.
2. Фіз хвилинка.
T: Ok, and now let’s move a bit and play the game “Simon says” which is very good for our health.
Simon Says: вчитель говорить правила гри – виконувати дію тільки тоді, якщо вчитель починає зі слів “Simon says”. Діти виконують всі дії, уважно слухаючи вчителя.за вчителем.
Children play the game in order to move their body and change their focus of attention.
T: Ok, now tell me, please, today’s date.
Ch: It is Friday , the 21st of January .
(Вчитель пишу дату заздалегідь, учні відкривають зошити, записують дату, номер вправи, сторінку)
T: Ok, now let’s open your workbooks p. 48 and do ex 1 together. So the task is
to number the pictures
The teacher say the word and the pupils say the number and put it down.
T: Now let’s do ex 2. You should put the words into two columns – fruit and vegetable. I give you 3 minutes and then I need two children to go to the board and check together.
The children do the task and then two of them go to the blackboard and fill in the table.
T: And the last ex 3. Please, write a/an before the words and then I need two children to put it down on the board.
Children do the task and then go to the board and fill in the table with a/an.
A |
An |
|
|
T: Ok, well done. Today we have worked hard and now my question to you – what new words have we learnt?
Ch: Children’s answer
T: And what do you like most of all on this lesson?
Ch: Children’s answer
3. Заключна частина:
T: Ok, so you were very active today and work very well. The next children (вчитель називає прізвища) have got excellent marks. Now – your home task:
1. You should study the new words and put them down into your vocabularies.
2. You should write about your favourite fruit and vegetables on the papers I will give you now and draw them.
Вчитель роздає worksheets.
T: So, our lesson is over. I wish you a good day. See you! Bye!
Відповіді:
Робочий зошит:
Ex 2, p. 48
Fruit: apple, lemon, banana, orange, pear.
Vegetables: onion, cabbage, carrot, cucumber, tomato.
Ex 3, p. 48
a : cherry, banana, cucumber, carrot, fruit, lemon, cabbage, tomato, vegetable.
an: apple, onion, orange
Роздатний матеріал:
Worksheets for extra time:
1. Task: study more new words and repeat the colours.
Corn - кукурудза
Celery – сельдерей
Courgette - цукіні
Aubergine – баклажан
Avocado – авокадо
Salad – салат –латук
:
2. Task: find only the words we have learn and let’s write them on the board into two columns:
Fruit |
Vegetables |
|
|
APP_E
C_RROT
C_C_MBER
_NION
B_B_NANA
L_MON
T_MAT_
C_BBA_E
1