Плетіння бісером.Виготовлення оберегу «Український віночок»

Про матеріал
Урок дизайн та технології 4 клас . Плетіння бісером.Виготовлення оберегу «Український віночок».
Перегляд файлу

                                            Дизайн та технології

Тема. Плетіння бісером.Виготовлення оберегу «Український віночок»

Мета:

навчальна: навчити учнів виготовляти український віночок (бісероплетіння); естетично оздоблювати виріб; удосконалювати навички роботи з ножицями; учити економно використовувати матеріал;

розвивальна: розвивати творчі здібності, фантазію, акуратність, образне мислення, дрібну моторику рук, вміння доводити роботу до кінця;

виховна: виховувати охайність у роботі, старанність, естетичні смаки, культуру праці.

Обладнання: крупний бісер жовтого та блакитного кольору, дротик для бісеру (20-30см), ножиці, тоненька атласна стрічка (жовта та блакитна, по 20см кожна).

 

Хід уроку

І.

Організаційний момент

 Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

 

(Перевірка готовності учнів до уроку)

– У кожного на парті має бути крупний бісер, дротик для бісеру (20-30см), ножиці, тоненька атласна стрічка (жовта та блакитна, по 20см кожна).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Слайд

  1. Читання вірша

Вишиваночка сорочка,

Фартушок і чобітки,

Й різнокольорні стрічки.

Це Оленка – українка,

Як вона співає дзвінко!

Як сміються оченята,

Як танцюють ноженята!

 

- Чи сподобався вам цей вірш? Про кого розповідається в ньому? (Про дівчинку – українку). Як би ми не читали цей віршик, можна сказати, що ця дівчинка – українка? (Можна). Чому? (Дівчинка одягнена в українське національне вбрання).

2.  Проблемна ситуація (  фото  українки  без  вінка)
- Подивіться на україночку.
- Як ви вважаєте, чого не вистачає до її вбрання?

 

(Для  того  щоб  дізнатися  ,  саме  чого  не  вистачає  до її   вбрання  ,  відгадаємо  загадку.)


3. Загадка

У гаю, на лузі, в полі —
Скільки там квіток!
Ми нарвали їх доволі,
Потім посідали в полі,
Щоб сплести... (вінок).

 

- Де  всі  ці  квіти  ми  можемо  разом  зустріти?

Фото  українки  у  вінку.


4. Асоціативний кущ.


Подивіться на вінок.


- Коли я промовляю словосполучення «український віночок», які асоціації у вас виникають?
Назвіть слова – асоціації до слова віночок. (прикраса, квіти, оберіг, стрічки).

                                       

                                             

5. Розповідь

Український вінок – це теж рослинний символ нашої країни, це частина українського національного костюма. Це не тільки прикраса, це – оберіг, «таємничий знахар душі».

  Отож недарма кажуть, що плести вінок – то справжнє мистецтво.

 

Віночок – це квіти, листя, гілки, сплетені в коло. Їх плели тільки дівчата.

Віночки сплітали тільки із живих квітів. Маленькі дітки починали носити віночки з трьох років. Дорослі  дівчата вплітали у свій вінок 12 квітів.  Квіточок і листочків у віночку 6 – 7-річної дівчинки було вісім .

 Дівчинку, яка у віночку мала 12 квітів, уважали щасливою. До віночка вплітаються: мальви,чорнобривці, барвінок, волошка, червоний мак, калина, безсмертник, деревій, незабудка, любисток, ромашка, хміль. 
 

6. Перегляд відео « Символіка українського віночка»

- Про що дізналися? Що запам ‘ятали?

 

7.  Складання « Сенкану» Робота в групах

Віночок.

Чарівний, квітучий.

Вабить, надихає, цвіте.

Здавна прикрашає голову дівчини.

Оберіг.

Руханка « Сонячний віночок»

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Слайд 3

У незалежній Україні, особливо тепер, зважаючи на піднесення патріотичних настроїв народу, увійшла в моду національна символіка – повернулася із забуття і розквітла.

 

- Які техніки декорування ви знаєте?( Аплікація, вишивка, плетіння з природних матеріалів, бісероплетіння, ткацтво, витинанка)

 

Для українського народу здавна традиційним оберегом був вінок. Зображення вінків було на одязі, скатертинах, рушниках, досить часто його використовували як елемент декорування будинку. Слайд

- Що таке декор (Сукупність елементів, що становлять зовнішнє оформлення архітектурної споруди або його інтер'єрів.)

- Що таке бісер? (Маленькі різнокольорові намистинки зі скла, металу чи пластмаси з отвором для нани зування на нитку, волосінь або дріт)

- А що таке бісероплетіння? (Бісероплетіння — різновид декоративно-ужиткового мистецтва з використанням дрібних скляних або металевих намистинок.)

- Отже, сьогодні ми будемо виготовляти оберіг - віночок.

Пальчикова гімнастика

Зробила я віночок

Із квітів та стрічок,

Піду в нім танцювати

Веселий гопачок.

 

Віночок український

У райдужній красі.

У нього в нашій школі

Закохані усі.

 

Інструктаж

  1. Протягуємо один кінець дротини через 6 намистин. Слайд
  2. Зроби петлю та закріпи кінець через першу намистину. Слайд
  3. Нанижи на робочий (довший) кінець дротини ще 2 блакитні намистини, а потім 8 жовтих.
  4. Зроби петлю й закріпи жовті намистини через третю жовту.
  5. Знову нанижи 8 блакитних намистинок, зімкни коло і кінець дротика протягни через третю блакитну. У такій послідовності продовжуй роботу, чергуючи жовті та блакитні квіти. Слайд 10
  6. Виготов 5 жовтих та 5 блакитних квіточок. Слайд
  7. Вільні кінці дроту в заготовці замкни в кільце, утворюючи віночок. Слайд
  8. Протягни стрічки, зігни їх навпіл та перев’яжи кінці. Почепи застібку, щою повісити на грудях як оберіг чи прикрасу. Слайд

- Приступаємо до роботи, пам’ятаємо про правила безпеки. Слайд

  1. Перед початком роботи звільнити робоче місце від зайвих предметів і матеріалів.
  2. Необхідно застосовувати інструмент тільки за його призначенням.
  3. Заборонено розміщувати пальці рук проти ріжучої частини інструмента.
  4. Після завершення роботи слід упорядкувати робоче місце, прибрати сміття.
  5. Інструменти і матеріали очистити і розмістити у визначеному для них місці.
  6. Передавати інструмент з гострими кінцями можна лише ручкою від себе.

 

ІV. Практична робота учнів.

V. Виставка та оцінювання робіт учнів.

- Який віночок вам сподобався найбільше?

- Чи все у вас вийшло?

- Що б ви хотіли виправити? Покращити?

VI. Підсумок уроку.

- Над чим ми працювали сьогодні на уроці?

— Який настрій створив у вас урок?

Інтерактивна технологія «Мозковий штурм»

Доповни речення[3]

  •   Віночок – невід’ємна складова українського національного (чого?)  (костюма).
  •   Віночок – це квіти, листя, гілки, сплетені в коло, які дівчатка носять (де?) (на голові).
  •   Їх плели тільки (хто?) (дівчата).
  •   Віночки сплітали тільки із (яких квітів?) (живих квітів).
  •   Маленькі дітки починали носити віночки у  віці (якому?) (трьох років).
  •   Дорослі  дівчата вплітали у свій вінок (скільки квітів?) (12 квітів.)
  •   Квіточок і листочків у віночку 6 – 7-річної дівчинки було (скільки?) (вісім).

  •          Ви сьогодні молодці! Дякую за урок!

 

docx
Додано
9 листопада
Переглядів
87
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку