Українське питання у міжнародній політиці напередодні Другої світової війни. Напередодні війни українські землі перебували у складі 4 держав: Наддніпрянська Україна входила до складу СРСР як квазідержавне утворення під назвою УРСР;Галичина і Волинь перебувала у складі Польщі;Північна Буковина і Пд. І Пн. Бессарабія – у складі Румунії;Закарпаття – у складі Угорщини.
Номер слайду 3
Українське питання в міжнародній політиці напередодні Другої світової війни. Українське питання у вузькому розумінні - це питання про місце і роль українського чинника у внутрішньому житті держав, до складу яких входили українські земліу широкому - це питання про умови і механізм возз'єднання українських земель та створення власної української державності
Номер слайду 4
23 серпня 1939 р. Радянсько-німецькі договори
Номер слайду 5
ЗМІСТ ТАЄМНОГО ДОДАТКОВОГО ПРОТОКОЛУ ДО ПАКТУЛитву визнано сферою впливу Німеччини;Польща мала бути розділена між СРСР та Німеччиною по лінії річок. Нарва – Вісла –Сян;До радянської сфери впливу належали Латвія, Естонія, Фінляндія, Бессарабія.
Номер слайду 6
Пакт Молотова – Ріббентропа 23 серпня 1939 року{2 D5 ABB26-0587-4 C30-8999-92 F81 FD0307 C}Зміст договору. Зміст таємного протоколу. Значення. Утримання від агресивних дій щодо один одного;У разі нападу третьоїдержави на СРСР або Німеччину не підтримувати агресора у жодній формі;Термін дії угоди – 10 років. Розмежування сфер інтересів обох держав у Східній Європі по лінії річок Нарев - Вісла - Сян;Радянська сторона підкреслюєсвою зацікавленість у. Бессарабії, на що Німеччина не мала претензій. Переважна частиназахідноукраїнських земель потрапила у сферу впливу СРСР;1 вересня 1939 р. з нападу Німеччини на Польщу розпочинається Друга світова війна;17 вересня 1939 р. Червона армія перетнула кордони Польщі і зайняла територію Західної України
Номер слайду 7
СОЮЗ ДЛЯ ВІЙНИ АБО«ШЛЮБ ЗА РОЗРАХУНКОМ»
Номер слайду 8
Початок Другої Світової війни. Німеччина. Польща1 вересня 1939 р..17 вересня 1939 року- вторгнення Червоної армії на територію ЗахідноїУкраїни“Визвольний похід” (Семен Тимошенко)28 вересня 1939 р. – підписання Договору про дружбу та кордони і чергового таємного протоколу між Німеччиною та СРСР, за яким Польща як держава зникала з мапи світу, кордон між сторонами встановлювався по «лініїКерзона»: Східна Галичина й Західна Волинь відійшли до СРСР;Лемківщина, Посяння, Холмщина, Підляшшя опинилися під німецькою окупацією.
Номер слайду 9
17 вересня 1939р. – вторгнення Червоної армії на територію Західної України. В радянську історичну науку ці події ввійшли як «визвольний похід» та«золотий вересень»
Номер слайду 10
“Визвольний похід” ЧА
Номер слайду 11
Зміни в територіально –адміністративному устрої УРСРЗахідна Україна була « возз'єднана» з УРСРУтворено радянську адміністрацію та 8 нових областей: Львівську, Дрогобицьку, Тернопільську, Станіславську (нині Івано- Франківська), Волинську, Рівненську, Чернівецьку ( Буковина і Хотинщина) та Ізмаїльську. У жовтні 1939 р. були проведені вибори до Народних зборів Західної України. Вони проголосили встановлення в краї радянської влади і звернулися до Верховної Ради СРСР із проханням включити землі Західної України до складу УРСР. У серпні 1940 р. Верховна Рада СРСР включила Північну Буковину, Хотинщину та Південну Бессарабію до складу УРСР. З більшої частини приєднаної території Бессарабіїрадянське керівництво створило нову союзну республіку – Молдавську РСР (УРСР втратила райони лівобережного Придністров’я у складі Молдавської АРСР).
Номер слайду 12
Радянізація західних областей України
Номер слайду 13
Радянізація. Створення органів рад. влади. Запровадженнябезкоштовноїосвітимедичного і соц. забезпечення. Заборона діяльності всіх партій крім комуністичноїТерор. Репресії. ДепортаціїЗакриття національнихпросвітницьких ікультурних товариств. Націоналізація Індустріалізація Колективізація. Радянізація західних областей України
Номер слайду 14
Величезним лихом для західноукраїнського населення стали масові репресії – арешти й виселення (депортації) багатьох людей у віддалені райони СРСР. Три хвилі депортаціїЗа наказом Л. Беріївід 29.12.1939 р.депортувалисьпольськівійськові, цивільні держслужбовці, лісники (депортовані у лютому 1940 р.)Польськічиновники,поміщики, офіцери, українські діячі партій, націоналісти,члени КПЗУ підприємці, купці, заможні селяни (депортовані у квітні1940 р.). Втікачі з Західної і Центральної Польщі, які не захотілиприйматигромадянство. СРСР.
Номер слайду 15
Розкол ОУНОУН створена у Відні 1929 року на чолі з Євгеном Коновальцем. Причиною розколу були насамперед внутрішні розбіжності між старшим поколінням УВО–ОУН, представники якого здебільшого перебували в еміграції і не мали реального впливу на Батьківщині, та молодшим, так званими крайовиками, які прагнули діяти революційними методами і знайти найкоротший шлях для здобуття незалежності України. У серпні 1939 р. Провід українських націоналістів скликав у Римі Другий великий збір ОУНГоловою проводу організації обрали Андрія Мельника. У лютому 1940 р. діячі крайового осередку ОУН сформували у. Кракові власний «революційний провід», визнали своїм лідером Степана Бандеру. Виникає ОУН ( М) та ОУН ( Б)
Номер слайду 16
23.08.1939 р. – укладено радянсько-німецький пакт про ненапад;01.09.1939 р. – Німеччина здійснила напад на Польщу;17.09.1939 р. – Червона армія перейшла польський кордон;28.09.1939 р. – договір «Про дружу і кордони»;15.11.1939 р. – Західна України увійшла до складу УРСР;02.08.1940 р. – Бессарабія і Північна Буковина увійшла до складу УРСР. Основні події