Технологічна карта уроку з всесвітньої історії
Урок № 24
ПІБ учителя: Шашкіна Людмила Михайлівна
Клас: 9 клас
Тема уроку: Опіумні війни . Утворення Танпійнської держави.
Цілі уроку:
Начальні:
дати учням поняття
сформувати навички
удосконалювати вміння учнів
перевірити рівень знань, умінь і навичок
закріпити знання учнів про
провести аналіз результатів засвоєння знань і способів діяльності всього класу та окремих учнів.
Розвиваючі:
розвивати логічне мислення учнів через аналіз, синтез, порівняння;
розвивати мовну і слухову пам'ять;
підвищувати стилістичну культуру мовлення;
розвивати зв'язне усне й писемне мовлення, творчу уяву;
розвивати вміння і навички правильного користування підручниками, медійною інформацією;
розвивати творчі здібності учнів.
Виховні:
виховувати полікультурну свідомість, провідні риси громадянина своєї держави;
виховувати самостійність, здатність критично мислити;
виховувати повагу до інших культур та націй;
виховувати старанність, наполегливість, бажання творчо працювати;
виховувати … (риси характеру, виходячи з теми уроку)
Обладнання уроку: підручник П. Полянського, таблиці, схеми, текстові завдання, учнівські повідомлення, диференційовані завдання, контрольні запитання,завдання з веб-сайтів тощо, мультимедійна дошка
Тип уроку: формування нових умінь і навичок.
Розділ 3. МОДЕРНІЗАЦІЯ КРАЇН ЄВРОПИ ТА АМЕРИКИ в останній третині ХІХ – на початку ХХ ст. ПРОБУДЖЕННЯ АЗІЇ
Результати навчально-пізнавальної діяльності |
Зміст навчально-пізнавальної діяльності |
Знаю:
Умію:
|
Змістовні блоки Зростання ролі держави в суспільному житті. Сунь Ятсен. Сіньхайська революція.
|
Орієнтовні завдання для практичних і творчих робіт:
|
|
Узагальнення |
|
Тематичний контроль |
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Ключові компетентності |
Літературні компетентності |
Методи, прийоми,засоби |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
||||||
Організаційний |
2 хв. |
Підготувати учнів до роботи на уроці в цілому і на кожному конкретному етапі уроку
|
Оголошення теми і мети уроку. |
Сприймати, розуміти інформацію державною мовою
|
|
Метод презентація (додаток а) |
Ф |
Налаштування класу на співпрацю. Оголошує тему,мету уроку.
|
Записують в зошитах дату, тему уроку. |
||||||
2.Перевірка домашнього завдан ня. |
8 хв. |
Встановити правильність і усвідомленість виконання учнями домашнього завдання, ліквідувати визначені недоліки в засвоєнні знань, в оволодінні вміннями інтелектуального і практичного характеру
|
Презентація Опіумні війни |
Математична компетентність: розвивати абстрактне мислення; перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (текст, малюнок).
|
Міжпредметна компетентність (інтеграція: література та філософія Конфуція образотворче мистецтво)
висловлює власне судження щодо подій і образів, підтверджує свою думку цитатами з тексту; переказує текст (у частинах або цілісно) з виявленням особливостей сюжету (епічного або ліричного);
|
Метод-інформаційно-репродуктивний (додаток б) Форма- розповідь-опис Прийом-одержання з тексту підручника нових знань. (додаток в) Робота з портретами Кластерне завдання |
І Г |
Задає питання до доповідника з метою деталізації і до класу з метою перевірки недоліків в засвоєнні знань. |
Учні зачитують портретні характеристики та представляють виконані вдома творчі роботи -? |
||||||
4. Підготовка учнів до активного й усвідомленого засвоєння матеріалу урока. |
8 хв |
Організувати і спрямувати навчально-пізнавальну діяльність учнів до досягнення основної мети (мотивація, актуалізація раніше засвоєних знань та вмінь, їх об'єктивізація). Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів
|
Мотивація навчальної діяльності.
Прийом «Чи знаєте ви, що…»
Проблемне питання |
Основні компетентності у природничих науках і технологіях: 1)швидко й ефективно шукати інформацію, використовувати різні види читання для здобуття нових знань; 2) проводити пошукову діяльність, словесно оформлювати результати досліджень;
|
Емоційно-цілісна лінія - розвиток вмінь і навичок читацької діяльності.
|
Метод-проблемно-пошуковий. (додаток г) Прийом-постановка проблемного питання.(додаток Г» Засіб-активізація уваги та мислення. |
Ф |
Ставить проблемне питання. Спрямує нвчальну і пізнавальну Діяльність учнів. |
Відповідають на запитання вчителя. Роблять порівняль ну характеристику |
||||||
5. Засвоєння нового матеріалу
|
12 хв |
Дати учням конкретне уявлення про елементи предметно-наукових (терміни, поняття, правила, закони, теорії, факти тощо) і допоміжних (філософські, методологічні, історико-наукові, міжнаукові, міжпредметні) знань. Виробити відповідні вміння інтелектуального і практичного характеру Закріпити в системі спеціаль но організо ваної діяльності інтелектуального і практичного характеру ті знання і вміння, які необхідні для самостій ної роботи над новим матеріа лом
|
Порівняння образів Створення кластерів
|
Математична компетентність: 1)установлювати причиново-наслідкові зв’язки, виокремлювати головну та другорядну інформацію; 2)чітко формулювати визначення і будувати гіпотези; 3)перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (текст, графік, таблиця, схема).
|
характеризує образи персонажів, виявляє в них ключові риси, національний і загальнолюдський зміст; зіставляє літературні твори із їхніми втіленнями в інших видах мистецтва (кіно, театр, ілюстрації та ін.). .
|
Метод-фішбоун (додаток Д). Прийом-активізація мислення. ((додаток Ж)
|
Ф І Г |
Співпрацює з учнями в складанні вправ :
дає визначення літературним поняттям
|
Складаютьінтерактивні вправи: ”Кола Вена”, “Кластер”, “Фішбоун”. |
||||||
6. Перевірка розумі ння і корек ція засвоєння учнями нового мате ріалу
|
5 хв. |
Перевіри ти розуміння учнями суттєвих ознак, елементів знань, що засвоюю ться, структур но функціональних зв'язків і логічних стосунків між ними; надати індивідуальну допомогу учням, що її потребу ють
|
Обговорення проблем, які порушуються в художньому творі: 1. 2.
|
Ініціативність і підприємли вість:презенту вати власні ідеї та ініціативи чітко, грамотно, використовуючи доцільні мовні засоби; використовува ти комунікативні стратегії для формулювання власних пропозицій, рішень і виявлення лідерських якостей.
|
виразно читає твори (фрагменти або цілісно), виявляє емоційне враження від прочитаного, пояснює своє ставлення; виявляє історичну основу прочитаних творів; висловлює власне судження щодо подій і образів, підтверджує свою думку цитатами з тексту
|
Метод-swot-аналіз Прийом-конкретиза ція і закріплення вже набутих знань.
|
Ф Г |
Перевіряє розуміння учнями проблеми, допомагає логічно -будувати власні вислови. |
Робота в групах. Інтерактивна вправа “6капелю хів.” |
||||||
7. Підбиття підсумків уроку
|
8 хв. |
Узагальнити засвоєні знання у вигляді певної цілісності (усне або письмове опитування, бесіда, тести, вправи тощо). Оцінити рівень засвоєння знань і способів діяльності всього класу та окремих учнів
|
Складання інтерактивних вправ за допомогою веб-сайту PADLET |
Інформаційно-цифрова компетентність: 1)діяти за алгоритмом, складати план тексту; 2)використовувати інтернет-ресурси для отримання нових знань.
|
висловлює враження від прочитаних творів; письменників, актуальність проблематики оповідань для сьогодення; розкриває історичні, моральні, філософські проблеми у творах вирізняє напружені (кульмінацій ні) моменти сюжету, їхнє значення для розкриття образів персонажів
|
Метод-інформацій но-рецептивний. Прийом-робота з додатковим матеріалом. Засіб-мультімедій ні технології. |
Ф |
Перевіряє завдання, дає оцінку роботи класу в цілому та окремих учнів, виставляє оцінки за урок.
|
Виконую ть та складають вправи за веб-сайтом мій клас |
||||||
8. Інформація про домаш нє завдан ня, інструктаж про його виконання
|
2 хв. |
Повідомити учням зміст домашнього завдання, пояснити методику його виконан ня. Звернути увагу учнів на важливі помилки, способи їх усунення, норми часу для виконан ня домаш нього завдання
|
Відповісти на питання в підручнику. |
Уміння вчитися впродовж життя: читати, використовуючи різні види читання: ознайомлювальне, вибіркове, навчальне тощо; постійно поповнювати власний словниковий запас; користуватися різними джерелами довідкової інформації (словники, енциклопедії, онлайн-ресурси тощо);
|
|
|
П
|
Записують в щоденник. |
|||||||
Компетенції учнів на уроці: (див. навчальну програму)
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
|
|
|
|
|
|
Хід уроку
|
|
*ФОнд - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).
Література:
Для вчителя |
Для учнів |
Всесвітня історія програма для загальноосвітніх навчальних закладів 5–9 класи (2012 р. зі змінами 2015-2017 рр.), або 10-11 кл.
|
Підручник, тексти твору, онлайн-платформа Мій клас |
Додатки
Метод
презентація (додаток а)
Презентація (спосіб подання інформації) — інформаційний чи рекламний інструмент, що дозволяє повідомити потрібну
Метод-інформаційно-репродуктивний (додаток б)
Прийом-одержання з тексту підручника нових знань.
(додаток в)
інформаційно- репродуктивний метод викладання і виконавчий метод учіння. Передбачають викладання навчального матеріалу без докладного пояснення, узагальнення й систематизації, у процесі виконання якого учні здобувають уміння застосовувати знання за зразком;
робота з поняттями та визначення їх значення.
Прийом-одержання з тексту підручника нових знань.(додаток в)(робота з словником (ст.. 170-172)
Форма-
розповідь-опис подій перегляд фільму відповідь на запитання
Опиумные войны в Китае 19 век
Які аргументи більш переконливі?
Від кого залежило остаточне рішення?
Як можно було б вийти із ситуації?
Кластерний аналіз (англ. Data clustering) — задача розбиття заданої вибірки об'єктів (ситуацій) на підмножини, які називаються кластерами, так, щоб кожен кластер складався з схожих об'єктів, а об'єкти різних кластерів істотно відрізнялися. Завдання кластеризації відноситься до статистичної обробки, а також до широкого класу завдань
Визначити про якого крівника Китаю йде мова?
В історію світової політичної думки …увійшов своїм вченням про три народні принципи й конституцію п'яти гілок влади. Ідея про три принципи народу ґрунтувалась на таких поняттях як націоналізм, народовладдя, народний добробут. Ідея ж про п'ять гілок влади полягала в необхідності ідеальної демократичної держави, що керується наступними гілками: законодавчою, судовою, виконавчою, селективною і контрольною.
Його навіть порівнюють з великими Конфуцієм і Мен-цзи. Кажуть, що вони просто вірили, що їхнє призначення — врятувати Китай від роз'єднаності. Але при цьому ні Конфуцій, ні Мен-цзи не змогли здійснити свої ідеї на практиці…., навпаки, увійшов в історію Китаю не як мислитель, а як видатний політичний діяч. Його навіть називають «Конфуцієм в реальній політиці». Працював над тим, щоб в Китаї була проведена економічна реформа — перерозподіл земельної власності під гаслом «земля —селянам». Ще …часто говорив, що потрібно прийти до нової концепції, яка спростовує старий народний вираз: «Пізнати просто, здійснити на практиці важко». …знав, що тільки нове ставлення до практики здатне революціонізувати Китай, і він завжди був на шляху досягнення практичного результат
1. Три шляхи ведуть до знання: шлях роздумів – це шлях найблагородніший, шлях наслідування – це шлях найлегший і шлях досвіду – це шлях найгіркіший.
2. Якщо ти ненавидиш – значить тебе перемогли.
3. У країні, де є порядок, будь сміливий і в діях, і в промовах. У країні, де немає порядку, будь сміливий у діях, але обачний в промовах.
4. Перед тим як мстити, вирий дві могили.
5. Давай настанови тільки тому, хто шукає знань, виявивши своє невігластво.
6. Щастя – це коли тебе розуміють, велике щастя – це коли тебе люблять, справжнє щастя – це коли любиш ти.Метод-проблемно-пошуковий. Метод проблемного викладу. Педагог, використовуючи різні засоби (засоби демонстрації, кіно, підручники, наочні приладдя тощо) не просто викладає матеріал, а спочатку ставить проблему, формулює пізнавальну задачу, а потім, розкриваючи систему доказів, показує логічний шлях її вирішення студентам. Вони стають немов би свідками пошуку. Викладач пропонує розвиток наукової думки, звертається до фактів з історії науки. У лекційному викладі цей метод був і залишається провідним;
(додаток г)
Прийом-постановка проблемного питання.(додаток Г»
Засіб-активізація уваги та мислення.
Створення Танпінської держави це порятунок и загибель?
Метод-фішбоун
Фішбоун (діаграма «риб’ячої кістки» (англ. Fishbone Diagram) – один з найбільш ефективних прийомів, який можна використовувати в тоді, коли необхідно встановити причинно-наслідкові зв’язки, здійснити обгрунтований вибір, розвинути навички роботи з інформацією, навчити вирішувати проблеми тощо.
Діаграма фішбоун має також назву “Діаграма Ішікави” – графічний спосіб дослідження та визначення найбільш суттєвих причинно-наслідкових взаємозв’язків між чинниками (факторами) та наслідками у досліджуваній ситуації чи проблемі. Діаграма названа на честь одного з найбільших японських теоретиків менеджменту професора Ішікави Каору, який запропонував її 1952 року, як доповнення до існуючих методик логічного аналізу та покращення якості процесів в промисловості Японії.
Причини,факти та наслідки
Проблемне питання
Опіумні війни Британії та Франції сприяли розширенню їх впливу?
Сьогодні з метод “риб’ячої кістки” або “риб’ячого скелету” використовують всі – і в бізнесі, і в освіті.
(додаток Д).
Прийом-активізація мислення.
((додаток Ж)
Метод-swot-аналіз
Для того, щоб скористатися зовнішніми можливостями, а також виявити внутрішні слабкі сторони, які можуть ускладнити проблеми, пов'язані із зовнішніми небезпеками використовуються спеціальні методи
:Прийом-конкретиза
ція і закріплення вже набутих знань.