ЧАРІВНА МАНДРІВКА ДИВОВИЖНОЮ УКРАЇНОЮ
Криштопа Тетяна Дмитрівна, завідувач бібліотеки Селидівської загальноосвітньої школи I-III ступенів №6; Мозгова О.П, учитель української мови та літератури Селидівської загальноосвітньої школи I-III ступенів №6
Мета заходу: прищепити учням почуття патріотизму, любові до своєї Батьківщини, гордості за рідну землю.
Форма проведення: віртуальна подорож.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка, фото-колаж «Моя Батьківщина», виставка дитячих малюнків «Я люблю Україну», книжкова виставка «Мандруємо Україною», музичне оформлення.
Час проведення: 45 хвилин.
Віковий склад учасників: для учнів середнього шкільного віку.
Перебіг заходу
Звучить пісня «Україна – це ми» у виконанні Каті Бужинської.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
В.Симоненко
Бібліотекар. Дорогі діти! Ви мрієте про справжню подорож по красивій і дивовижній країні, яка називається Україна? Хочете дізнатися про неї більше? (Відповіді дітей). Тоді, допитливі і непосидючі, рушаймо.
Слайд 1. Карта України.
Бібліотекар. Щоб побачити, наскільки прекрасна й цікава наша Батьківщина, давайте разом вирушимо в подорож! Ми побуваємо в багатьох куточках України, познайомимося з історією й культурою нашої країни, дізнаємося багато нового й цікавого!
Слайд 2. Головні символи України.
Учитель. Кожна держава має свої символи – це прапор, герб і гімн – урочиста національна пісня. У нас також є державні символи: Державний прапор – синьо-жовтого кольору (рівнозначні полотнища), розміщені паралельно один до одного; Державний Герб – тризуб, що символізує волю, до якої завжди прагнув український народ; державний Гімн – «Ще не вмерла України і слава, і воля».
Слайд 3. Київ.
Бібліотекар. Знайомство з нашою прекрасною країною, діти, ми почнемо з її столиці – міста Києва. Історики вважають, що йому вже понад 1500 років. Сучасний Київ, звичайно, дуже відрізняється від того міста, яким він був багато років тому. Але тут збереглися пам’ятки давнини. Найвідоміша з них – Софійський собор. Його будували як головний храм Київської Русі. Тут можна побачити красиві мозаїки та фрески, яким уже понад тисячу років!
А чи чули ви колись, щоб музеєм була ціла вулиця? У Києві є така вулиця – Андріївський узвіз. Сюди приходять послухати вуличних музикантів і помилуватися старовинними будинками. Цікаво побувати в сучасному музеї води! Тут можна побачити водоспади й гейзери, дізнатися, як тануть льодовики і йде дощ.
Ще одна давня пам’ятка міста – Києво-Печерська лавра. Назва походить від слова «печери», бо вони є на її території. А лаврами називали дуже великі й важливі монастирі.
Слайд 4. Чернігів.
Учитель. Після Києва на нас чекає ще одне давнє місто, історичний центр Лівобережної України – Чернігів.
У кожного міста, як і в людини, є дата народження. Але якщо про рік народження людини можна дізнатися з її паспорта, то рік заснування міста часто залишається невідомим. Особливо якщо місто давнє, таке як Чернігів. Уперше про це місто було написано в 907 році. Тож учені рахують вік міста, починаючи з цієї дати. За давніх часів на територіях, де розташований Чернігів, росли непрохідні й чорні (темні) ліси. Тому місто так і називається – Чернігів.
Троїцький кафедральний собор – головний собор міста. З його дзвіниці можна помилуватися містом з висоти пташиного польоту.
Ліси на Чернігівщині чудові! Тут навіть знімали фільм-казку про Тридев’яте царство «Там, на невідомих доріжках».
Слайд 5. Львів.
Бібліотекар. Львів – красиве давнє місто, столиці Західної України. Майже 800 років тому його заснував князь Данило Галицький і назвав його на честь свого сина Лева. На схилах Замкової гори є парк «Високий замок». Ця гора – найвища точка Львова. Якщо туди дістатися, можна помилуватися містом з висоти пташиного польоту. У Львові знімали дуже багато фільмів. Один із них – «Д’Артаньян і три мушкетери». Подивись уважно цей фільм, і ти побачиш у ньому різні куточки Львова. У Львові збереглися залишки кріпосних стін, ворота і вежа Арсеналу. Зараз тут розташований дуже цікавий музей зброї. Львів – найшоколадніше місто! Тут навіть є музей шоколаду. Він розташований на площі Ринок в Італійському дворику. Але найбільше вражають львівські кав’ярні й «цукерні». Тут готують дуже смачний гарячий шоколад, штруделі і тістечка.
Слайд 6. Івано-Франківськ.
Учитель. А зараз ми побуваємо в місті Івано-Франківськ. Колись місто називалося Станіслав, а зараз воно носить ім’я українського письменника Івана Франка. Місту понад 350 років. Побудували його як фортецю для захисту від набігів кримських татар. Місто починалося з Ринкової площі й ратуші. Вони збереглися й до сьогодні. Щоправда, дещо в іншому вигляді. В Івано-Франківську така цікава архітектура, що місто іноді називають «малим Львовом». Діти, в Івано-Франківській і Закарпатській областях Карпатські гори найвищі. Вони розташовані не лише в Україні. Карпати є й на території інших країн Європи: Чехії, Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії, Сербії, Австрії. У нашій країні їх називають Українськими Карпатами.
Слайд 7. Хмельницький.
Бібліотекар. Ми опиняємося біля річки Південний Буг, на якій стоїть місто Хмельницький. Хмельницький має майже 600-літню історію. У місці, де вічка Плоска впадає в Південний Буг, розміщувалося маленьке поселення плоскирів. У ті часи на Поділлі воювали литовські князі з польським королівством. і ті, й інші хотіли завоювати тутешні землі. в результаті воєн майже все Поділля опинилося під владою польського королівства. А звільнитися від цієї влади допоміг гетьман Війська Запорізького Богдан Хмельницький. Він керував Національно-визвольною війною українського народу. Тепер на його честь названо місто. У місті встановлено відразу два пам’ятники Богдану Хмельницькому!
«Ну, ти і Мюнхгаузен»!, «Вигадуєш, як Мюнхгаузен»! – так іноді кажуть про людину, яка, розповідаючи якусь історію, трохи прибріхує, прагне прикрасити її. У Хмельницькому є незвичайний пам’ятник-фонтан баронові Мюнхгаузену. Мюнхгаузен – німецький барон, який служив у російській армії і брав участь у багатьох боях. Барон любив розповідати історії про свої пригоди. Ці історії багаторазово переказувалися людьми. А пізніше з’явилися й літературні оповідання автора Рудольфа Еріха Распе. В одному з оповідань під час штурму Очаківської фортеці кінь барона втратив свою задню частину. Скульптура-фонтан створена таким чином, що кінь п’є з бочки воду, яка одразу ж виливається ззаду. За цим явищем, сидячи на коні, із здивуванням спостерігає барон.
Слайд №8. Вінниця.
Учитель. На річці Південний Буг розташоване велике й красиве місто – Вінниця. Вінниця – дуже давнє місто. Його назва перекладається зі старослов’янської мови як «дар». Території міста були заселені людьми з давніх-давен. А все тому, що земля тут родюча, зима м’яка, а літо не посушливе. Пізніше на берегах Південного Бугу оселилися слов’янські племена. Вони вимушені були постійно захищатися від численних ворогів і будувати міста-замки. Так у 1363 році й виник перший дерев’яний замок-фортеця Вінниця. Старий замок не зберігся до сьогодні. Проте збереглися «мури» - товсті цегляні стіни з вежами в кутах, якими був захищений середньовічний монастир.
З містом пов’язані імена багатьох відомих людей. Тут народився український письменник Михайло Коцюбинський. А знаменитий хірург Микола Пирогов деякий час жив у садибі під Вінницею і тут же був похований. Зараз гіпсовою пов’язкою нікого не здивуєш. Якщо хтось зламає руку або ногу, йому одразу ж накладають гіпс. Але колись про гіпсову пов’язку не знали. Її придумав лікар Микола Пирогов. Він був військовим хірургом, допомагав пораненим солдатам.
Чудове місце у Вінниці – плавучий світломузичний фонтан. Він найбільший у Європі. Щовечора в теплу пору року тут можна побачити неймовірне лазерне шоу.
Слайд №9. Миколаїв.
Бібліотекар. Місто Миколаїв дістало назву від імені святого Миколая Чудотворця. Того самого, який кладе дітлахам подарунки під подушку в ніч на 19 грудня. З давніх часів люди вважали цього святого захисником мореплавців і всіх мандрівників. У Каштановому сквері жителі Миколаєва встановили йому пам’ятник. Навіть на гербі міста є згадка про святого Миколая. Це зображення його головного убору – митри. У Миколаєві є дуже цікавий Музей суднобудування і флоту. Тут можна дізнатися про історію будівництва судів від прадавніх часів і побачити понад 100 моделей кораблів, старовинні мапи, навігаційне приладдя.
Слайд №10. Полтава.
Учитель. Місто Полтава стоїть на річці Ворскла. Учені вважають, що назва міста походить від притоки Ворскли, маленької річечки Лтави. Уперше місто згадувалося 800 років тому в старовинному літописі «Повість минулих літ». Тоді на високому пагорбі, який називається Іванова гора, над Ворсклою стояв дитинець давнього міста Лтава. Але археологи (учені, які вивчають старовину) під час розкопок знайшли у центрі міста залишки вулиць і будинків ще давніших жителів. Тому вважається, що Полтаві вже більше ніж 1100 років! В Полтаві є пам’ятник галушці. Галушки – національна українська страва. Це шматочки тіста, зварені у воді. У Полтаві готують понад десять видів галушок: зі свининою, печінкою, шкварками тощо. Щороку в червні біля пам’ятника відбувається свято полтавської галушки. З Полтавщиною пов’язані імена багатьох відомих людей:учених, письменників, художників. Друзі, ви, напевно, чули про класика літератури Миколу Васильовича Гоголя. Класиками називають тих митців, чиї твори вважаються найкращими для того часу, коли вони творили. Гоголь народився в Полтавській області, у селі Великі Сорочинці. Події багатьох його оповідань («Вечори на хуторі біля Диканьки», «Ніч перед Різдвом» та інші) відбуваються саме в цих місцях. Деякі з історій Гоголя смішні, деякі – страшні, бо розповідають про нечисту силу. Звичайно, хутір поблизу Диканьки вигаданий. Але селище Диканька існує насправді! В оповіданнях Гоголя часто згадуються русалки. Ці казкові істоти живуть на дні ставків і річок. Місячними ночами русалки піднімаються на поверхню, щоб розчісувати коси й хороводити.
Чим іще відомі Сорочинці? Звичайно, веселим сорочинським ярмарком! 100 років тому ярмарки проходили 5 разів на рік. Мешканці навколишніх сіл з’їжджалися на великий майдан, щоб продати, купити чи обміняти різний крам: свійських тварин, овочі й фрукти, вироби ремісників. Зараз Сорочинський ярмарок проводять у передостанній тиждень серпня. І це справжнє народне свято! Майстри з різних куточків України пропонують гостям свої вироби: глиняний посуд, вишиті сорочки й рушники, плетені кошики й багато іншого.
Слайд №11. Донецька область.
Бібліотекар. Донецька область багата на різні цікаві й незвичайні місця. Тут навіть є море! Точніше, морем омивається південна частина області. Це море називається Азовське. На березі Азовського моря розташоване місто Маріуполь. Це портове місто – тут є великий порт для причалювання кораблів. Якщо піднятися на оглядовий майданчик у Приморському парку, можна не лише помилуватися морем, а й розглянути маріупольський порт.
У Донецькій області росте найбільший в Україні штучний ліс – Великоанадольський. Його посадив понад 150 років тому видатний учений Віктор Графф. Цим він довів, що можна вирощувати ліси навіть у посушливому степу. Зараз у центрі зеленого оазису є лікувальне озеро.
Одне з найкрасивіших місць області – місто-курорт Святогірськ. На горбистому березі річки Сіверський Донець розташована Святогірська лавра. Уже понад 300 років тут живуть ченці. Уся гора, на якій стоїть монастир, пронизана лабіринтами ходів і печер.
Учитель. А зараз давайте проведемо гру-подорож «Таємниці духовних скарбів», пригадаємо історію нашого рідного краю.
Гра-подорож «Таємниці духовних скарбів»
Лечу в Донеччину свою. (Володимир Сосюра)
Учитель. Ось і закінчилася наша подорож найкрасивішими куточками України. Ми разом побачили й дізналися багато нового та цікавого. До зустрічі!
Звучить пісня – Каті Бужинської «Україна – це ми!»
Використана література