Тема. Позакласне читання. Подорож навколо Різдва
Учитель. Діти, ми з вами прочитали текст повісті Дікенса про чудо Різдва. Скрудж перетворився в добру людину. Тепер він це свято зустрічатиме з гарним настроєм та добрими вчинками.
Сьогодні ми поговоримо про казку письменниці Любові Загоровської «Різдвяна плутанина»; зясуємо, чому відбулась плутанина; згадаємо різдвяні звичаї; підведемо підсумок про користь навчання.
Бесіда:
У казці «Різдвяна плутанина» письменниці Л. Загоровської діти цілий рік вели себе гарно, а подарунків від Миколая не отримали. А чому? (бо переплутались континенти і традиції).
Хто ж зробив, що сплутались традиції Різдва? (Хлопчик Бабайко. )
Бабайко, як ти це зробив, навіщо? ( На уроці інформатики я отримав завдання підготувати проєкт. Змоделював, проте ж сплутав. Діти через мене отримала прочуханів від батьків. )
І відтепер українським дітям приноситиме подарунок Санта Клаус, а американським – Миколай? (святий Ніколас?) (Ні. Українські діти вирішили виправити все).
Як це ви зробите, Сергійку? (Написали об*яву в Інтернеті, бо почули в новинах по телевізору, що в Америці, в Колорадо-Спрінгс, діти під подушками знайшли подарунки від Святого Ніколаса)
Яке ж продовження історії? (Українські хлопчаки Сергійко, Віталій та Валентин отримали відповідь по Інтернету від американського хлопчика Джо Гаріса, який теж не знає, що робити, бо він чекав Санта Клауса).
Як і хто вирішив цю проблему? (Українські діти вмовили рудого Бабайку перемоделювати проєкт).
Учитель. Як добре все в казці вирішилось! Давайте підведемо підсумок із бесіди.
Що зрозуміли діти? (Треба бути слухняними; треба вивчати мови, інформатику).
Із чим познайомилися діти? Про що вони дізналися? (Дізналися про традиції іншого народу).
Чи знають діти традиції нашого народу? Які пісні виконують на Різдво?
Колядка
Ось я вам заколядую!
Слів для вас не пошкодую!
Трійка коней прудконогих
Мчить по білому сніжку —
Коляда везе в санчатах
Сто гостинців у мішку!
Колядка
У нього гарні чобітки,
Має теплий кожушок
Та порожній ще мішок
Колядка
Ось я вам заколядую!
Слів для вас не пошкодую!
Коляд, коляд, коляда,
Хай обходить всих біда.
Пісня - колядка
Добрий вечір тобі, пане господарю.
Радуйся!
Ой радуйся, земле,
Син Божий народився!
Застеляйте столи та все килимами…
Радуйся!
Ой радуйся, земле,
Син Божий народився!
Ведуча 1. Красиво й велично святкується Різдво на Україні. Найголовнішою стравою на різдвяному столі є кутя, яка поєднує в собі все найважливіше для людини.
А чи знаєте ви рецепт куті? Зерно є символом вічного життя. Мак означає родючість, щедрість, достаток. Мед – це задоволення, солодке буття.
Інші інгредієнти – родзинки, горіхи, сухофрукти додалися в кутю вже згодом для (якщо можна так сказати) світського смаку – на вибір господині. Є рецепти куті з крихтами шоколаду, з халвою. Утім, ми за класичну основу: пшениця, мак, мед.
Ведуча 2. А чи знаєте ви, що… 12 днів Різдва на Україні називаються Святками. Починаються вони 25 грудня. У цей час влаштовуються застілля, всі ходять у гості до родичів, друзів та сусідів.
На Різдво готують 12 страв. Кожному місяцю українці присвячують по одній страві. Колядницькі обладунки - це зірка, маска Кози.
А подарунки кладе під подушку святий Миколай і тільки слухняним дітям.
Святий Миколай. Будьте слухняними!
Колядка
Спішить, спішить колядочка
Нам щастя побажати!
Лунають ніжно дзвоники
Від хати і до хати.
Колядка
Чуєш, дзвоники співають:
Тілі-тілі-тілі-бом!
Їдуть ряжені на конях
Нас вітати із Різдвом.
(Звучить пісня «Джингл белс»)
Учитель. У нас гості – англієць!!!! Колядка англійською.
А з ним і перекладач. Колядка українською.
Учитель. А чи є взагалі таке свято там, в Англії?
Перекладач. Є, звичайно, хоча святкувати з ялинкою англійці почали лише в 1841 році. Тоді ялинку вперше було встановлено у Віндзорському королівському замку. До речі, столиця Великої Британії - Лондон головну свою ялинку отримує в подарунок від Норвегії. Це одна з різдвяних традицій, яка виникла під час Другої світової війни. Норвезький король змушений був покинути свою країну, коли її окупували нацисти, а притулок йому надала Англія. Під час окупації норвезькі патріоти щороку, ризикуючи життям, переправляли на Різдво у Лондон своєму королю ялинку. І хоч війна давно скінчилася, проте Норвегія щороку дарує англійській столиці лісову красуню, яку встановлюють на Трафальгарській площі.
Різдво у Великій Британії святкується 25 грудня. Зазвичай усі збираються у колі сім’ї, прикрашають будинок, ставлять ялинку, над каміном вішають панчохи. На газонах біля будинків з’являються фігурки оленів і Санта Клауса, що світяться, на стінах і дахах горять гарні вогні.
Цього дня всі збираються в батьківському домі, приносять подарунки і переглядають сімейні фотографії. Зазвичайною стравою на різдвяному столі ангійців є індичка під соусом із аґрусу і пудинг. Існує традиція, пов’язана з подачею індички на Різдво. Той, хто витягне кістку у формі літери Y, щасливчик, і він загадує бажання.
Привітання від Санта Клауса!!!!!!
Учитель. Так, Різдво — це прекрасне свято, що сповнює людину добром і любов’ю. І де б ти його не зустрічав — в Україні чи Німеччині, у Грузії чи Польщі, в Норвегії чи Англії, — воно завжди даруватиме світлу надію.
Давайте розмістимо на ялинці красиві побажання. А тепер я вам поколядую:
Мир шкільній цій нашій хаті,
Будемо здорові та багаті!
Коляд, коляд, коляда,
Хай обходить нас біда.