Тема. Походи козаків першої чверті ХVII ст. Діяльність Петра Конашевича-
Сагайдачного
Мета: ознайомлення з діяльністю Петра Конашевича-Сагайдачного, причинами
та перебігом морських походів козаків («доба героїчних походів), проаналі-
зувати причини та наслідки участі козаків у Хотинській війні;
розвиток вмінь корпоративної роботи учнів, вміння аналізу роботи інших
учнів та самоаналізу;
виховання в учнів патріотичних почуттів, сприяння формуванню здорового
способу життя.
Очікувані результати
Після цього уроку здобувачі освіти зможуть:
- називати дати морських походів козаків на татарські та турецькі фортеці,
Хотинської війни;
Сагайдачного.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, атлас, презентація, роздаткові матеріали.
Хід уроку
І Етап. Актуалізація опорних знань
- Передусім, пропоную розгадати ребуси. Кожна група отримає печатку з таким
номіналом, стільки розгадає зашифрованих слів. Для цього у вас є 3 хвилини.
Кожне розгадане поняття – 0,5б.
- Час закінчився. Поглянемо. Що у вас вийшло. Яка група повністю розгадала всі зашифровані слова? Молодці! (мак. 2,5 б.)
Перевірка виконання завдання (мак. 5 б.) отже, в козацьку добу була потреба захищати українців не лише від утисків, які чинили поляки, на землі українські нападали турецькі війська, від яких і боронили українські землі козаки. Якої біди вони завдавали? (обкрадали, захоплювали в полон невільників-ясир) (0,5б.).
ІІ Етап. Орієнтація. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ Етап. Вивчення нового матеріалу
Питання Непотопивода учням (по 1 питанню до кожної з команд, 1 б.):
Ставши гетьманом, Кішка взявся продовжувати справу Вишневецького, у
першу чергу відкрити запорожцям шлях до моря. Ударами з моря можна було
успішно атакувати не тільки вороже узбережжя, а й потрапити до
центру Османської імперії.
Уперше вийшов у Чорне море у 1567 році й упродовж двох років штурму-
вав міста Козлов, Ізмаїл, Кілю, Аккерман та Очаків, нещадно громив османські
галери в морі. У 1573 році в одному з морських походів ескадра Самійла Кішки
зазнала поразки від османського флоту, а сам гетьман потрапив до полону і був
прикутий ланцюгом до весла на галері, де перебував близько 25 років.
У 1599 організував на османській галері повстання українських невільників,
які, перебивши команду, повернулися до України. Повстання невільників на чолі
з Самійлом Кішкою оспіване в українській народній думі «Самійло Кішка»).
Уявіть собі, яким же фізично сильним та витривалим був цей чоловік. Закликаю і
вас дбати про свій стан здоров'я.
Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=nG-YaUf_0p8.
Бесіда за питаннями:
Ознайомлення з таблицею підручника «Причини та наслідки Хотинської битви».
Робота в парах. Завдання: опрацювати матеріал підручника, згадати вивчене на уроці та коротко, у вигляді тез заповнити схему «Діяльність Петра Конашевича-Сагайдачного» (відповіді оголошуються за бажанням, вчитель доповнює відповіді учнів)
ІV Етап. Підсумки уроку
V Етап. Домашнє завдання
Додатки
3 = Й
|
|
|
|
|
|
|
|
Корогва
Січ
Джура
Чайка
Булава
Бунчуг
Пірнач
Козак
Гопак
хозари |
половці |
монголи |
печеніги |
турки |
ІХ-Хст. |
Х-ХІст. |
ХІ-ХІІІст. |
ХІІІ-ХVcт. |
ХV- ХVІІІ cт. |
хозари |
печеніги |
половці |
монголи |
турки |
ІХ-Хст. |
Х-ХІст. |
ХІ-ХІІІст. |
ХІІІ-ХVcт. |
ХV- ХVІІІ cт. |
Завдання групи «Зоологи»
Користуючись додатковими джерелами інформації, знайти відомості про тварин, яких залучили до битви.
Напрклад, військові начальники Османської Порти навіть використовували
бойових слонів та верблюжу кавалерію (були чотири бойові слони і декілька тисяч верблюдів).
Завдання групи «Статисти»
Працюючи з підручником, іншими джерелами інформації, зазначте час початку, кінця битви, її тривалість , кількість військ з протилежних сторін.
Завдання групи «Дипломати»
Опрацюйте матеріал підручника, визначте, мету вступу козаків у війну, оцініть вигідність для них Хотинської угоди, проаналізуйте наслідки Хотинської війни для українців.
Лист оцінювання
№ з/п |
Вид роботи |
Максималь на кількість балів |
Бали за виконане завдання |
1. |
Розгадування ребусів |
2,5б. |
|
2. |
Виконання завдання на втановлення послідовності |
5б. |
|
3. |
Пояснення поняття |
1б. |
|
4. |
Відповіді на питання |
|
|
5. |
Виконання завдання на контурній карті |
2.5б. |
|
6. |
Заповнення схеми |
1б. |
|
7. |
Загальна кількість балів, набрана командою |
|
|
8. |
Мій внесок в роботу команди |
|