Походження українського козацтва

Про матеріал

Конспект уроку з історії України з використанням презентації та методики розвитку критичного мислення.

Перегляд файлу

Урок № ________

Походження українського козацтва. Козацькі зимівники та поселення. Перші Січі. Дмитро Вишневецький

Мета: з'ясувати, як і чому виникло українське козацтво; розповісти про появу перших січей і діяльність Д. Вишневецького; охарактеризувати життя й побут козаків; продовжити формування в учнів навичок критичного мислення; виховувати повагу до історичного минулого Батьківщини.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник (автор – О. К. Струкевич) , стінна карта, атлас, ілюстративний і дидактичний матеріал, мультимедійна установка, презентація, аудіо-записи пісень про козаків.

 Основні терміни та поняття: козак, Дике Поле, Січ, Хортиця, Дніпровський Низ, Великий Луг, Запорожжя, покозачення, низове козацтво, курінь, паланка, зимівник.

 

Хід уроку

І.  Вступна частина

Звучать пісні про козаків.

Привітання. Перевірка присутності учнів та їх готовності до уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.

 

Вчитель. Подивіться будь ласка на зображення та вкажіть імовірну тему сьогоднішнього уроку. (слайд 1)

 

Оголошення теми уроку. (слайд 2)

  • Метод «Асоціативний кущ»

Завдання. Підберіть асоціації до слова «козак». (слайд 3)

  • Метод «З – Х – Д» (слайд 4)

Учні заповнюють 2 перші колонки таблиці.

Знаю

Хочу дізнатись

Дізнався/ дізналась

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  • Розповідь вчителя про козаків.
  • Словникова робота/ Робота з термінами і поняттями. (слайд 5)

Вчитель пояснює значення основних термінів. За потреби робляться записи у робочі зошити.

  • Козак – в Україні  в XVXVIII  ст. – вільна людина із селян і містян, шляхетства й духовенства, яка поселилася на південних землях України та брала участь у визвольній боротьбі проти загарбників.
  • Покозачення – історичний процес переважно самовільного набуття козацьких прав представниками інших суспільних станів і верств наприкінці XVІXVIII  ст. 

(с. 25, підручник ІУ 8 клас)

 

Хронологія  (слайд 6)

  • 1492 рік – перша документальна згадка про козаків у листі князя литовського Олександра Казимировича   до кримського хана Менглі-Гірея.
  • Причини виникнення козацтва

Запитання до учнів.

Які історичні обставини призвели до виникнення козацтва?

Розповідь вчителя.  (слайд 7)

Під час розповіді вчителя учні роблять записи у зошити.

  • Соціальнапосилення феодального та релігійно-національного гноблення українського народу після утворення Речі Посполитої;
  • Економічна захоплення польськими та литовськими феодалами українських земель, нестача власної орної землі, переселення селян та міщан на нові землі для їх подальшого господарського освоєння;
  • Лицарськанаявність героїчних постатей, які нехтуючи своїм життям, готові були скласти голову, захищаючи свій народ від польсько-литовських феодалів, кримських татар і турків.

 

  • Джерела  формування козацтва (слайд 8) Розповідь вчителя.
  • Селяни-втікачі від польської сваволі (кріпаки);
  • Селяни й міщани (уходники), які переселялися на нові, вільні землі «Дикого поля»;
  • Частина української шляхти, позбавлена іноземцями власності;
  • Різноманітні категорії служилих людей.

 

  • Розповідь вчителя про виникнення Запорозької Січі. (слайд 9)
  • Словникова робота (слайд 10)
  • Січ – укріплене місто козаків, лежало за дніпровими порогами на островах. Перша Січ виникла на о. Мала Хортиця. Заснована Дмитром Вишневецьким у 1555 (1556) р.  (Див. с.28 підручника «Історичний факт» - ЗНО).
  • Хортиця – острів на Дніпрі нижче від дніпрових порогів. Був важливим стратегічним опорним пунктом козаків.
  • Перегляд відео (слайд 11)

№8 Дмитро Вишневецький. Історія України. Загадки минулого.

https://www.youtube.com/watch?v=LsUr1pmMV6E&t=78s

Запитання до відеоролика (слайд 12)

  • Ким був Д. Вишневецький, яку посаду займав?
  • З якої родини він походив?
  • Чому Д. Вишневецький отримав прізвисько «Байда»?
  • Що спонукало Д. Вишневецького розпочати будівництво оборонних фортець за порогами Дніпра? Чому він ходив у походи проти турків і татар?
  • Яка доля спіткала Д. Вишневецького?

Робота в групах за підручником. (слайд 13)

1 група

  • Опрацюйте п.2 § 4 та дайте відповіді на запитання:
  1. Яких козаків називали низовими?
  2. Чим займались низові козаки?
  3. У яких значеннях використовувалось слово курінь?
  4. Поясніть, що означає поняття «Великий Луг».

2 група

  • Опрацюйте п. 3 § 4 та дайте відповіді на запитання:
  1. Чи згодні ви з твердженням, що «Запорізька Січ – козацька республіка»? Поясніть.
  2. Коли скликалася козацька рада? Які питання на ній вирішували?
  3. Які правові звичаї та норми діяли на Січі?
  4. Як козаки обирали кошового отамана?

Доповіді груп.

IV. Заключна частина

  • Метод «З – Х – Д» (слайд 14)

Учні заповнюють 3 колонку таблиці.

Знаю

Хочу дізнатись

Дізнався/ дізналась

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Повідомлення домашнього завдання (слайд 15)
  1. Читати § 4.
  2. Опрацювати запитання та завдання зі с. 31 підручника.

 

docx
Додано
28 січня 2020
Переглядів
937
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку