Поняття про іменник як частину мови

Про матеріал
Урок української мови (ознайомлення з новим матеріалом) для учнів 3 класу НУШ, які навчаються з освітньою програмою під керівництвом О.Я Савченко за підручником М.С.Вашуленко.
Перегляд файлу

  

 

 

 

 

 

 

Методична розробка

уроку

з української мови

 

 

 

Автор: Воробйова Галина Михайлівна

вчитель початкових класів

Ірпінського ліцею №2 Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області

 

  

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               

    Українська мова                              

3 клас

Тема: Поняття про іменник як частину мови

Мета: Формувати ключові  компетентності:

компетентність уміння вчитися:

– прагнути здобувати нові знання;

загальнокультурна компетентність:

– культура міжособистісних відносин;

інформаційно-комунікативна компетентність:

– уміння здобувати нові знання на основі наявних;

громадянська компетентність:

- уміти  керувати своєю поведінкою й оцінювати свої та чужі вчинки.

Формувати предметні компетентності:

- ознайомити учнів з поняттям « іменник», навчити відрізняти іменники частини мови;

- розширити і активізувати словниковий запас, розвивати мовні здібності: уміння класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, систематизувати;

- виховувати почуття патріотизму та любові до рідної мови.

Обладнання: комп’ютер, проєктор, відеоказка «Як з'явився Іменник»,  підручник «Українська мова, 3 клас» (М.С. Вашуленко),

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація початку уроку

     1.Привітання

Станьте дітки всі рівненько, усміхніться всі гарненько

Настрій на урок візьміть й працювати розпочніть.

Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,

Що у 3-Г класі - діти просто молодці!

  1. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні у нас незвичайний урок

Сьогодні ми зробимо ще один крок,

В країну відому, в країну чудову,-

Що так нас чекає й збагачує мову.

  1. Перевірка домашнього завдання.

-  Поясніть які частини слова змінили значення  слова кущ, хмарний?

(слово кущик утворилось за допомогою суфікса -ик-; слово безхмарний утворилось за допомогою префікса без- .)

  1. Каліграфічна хвилинка

- Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки.

      Стало біло навкруги, я розтрушую сніги,

      Погоняю холоди, води  сковую в льоди.

      В дружбі з дітьми я всіма, а зовуся я …(зима)

- Доберіть до слова ЗИМА спільнокореневе слово  - (ЗИМОНЬКА);

- за допомогою яких частин слова утворилось нове слово?

( за допомогою суфікса – оньк - )

- Записуємо

      число

Класна робота

Зз   зим  оньк  зимонька

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

1. Розгадування кросворду

- Щоб визначити тему нашого уроку, вам потрібно розв’язати кросворд.

  1. В небі хмарка пролітала,

Білий пух порозсипала,

Він на землю міцно ліг,

Називають його.  (СНІГ).

  1. Сніг на полях

Лід на річках.

Метелиця гуляє.

Коли це буває? (ВЗИМКУ)

       3. Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає. (ВІТЕР)

       4. Влітку відпочивають, взимку дітей катають. (САНИ)

       5. По стежині, по дорозі

Бігти я у них не в змозі,

По снігу не йдуть як слід:

До вподоби – тільки лід. (КОВЗАНИ)

     6. Дві дощечки, дві сестри

Несуть мене із гори. (ЛИЖІ)

     7.  Росте вона зимою

Донизу головою

Прозорою, тонкою,

Біло-голубою. (БУРУЛЬКА)

 

   С Н    І     Г

                            В З И   М    К У

                            В І Т    Е     Р

                              С А    Н    Ч А Т А

                      К О В З А  Н    И

                                  Л    И    Ж І

                  Б У Р У Л Ь   К     А

-   Яке утворилося слово ? (Іменник)

-  Сьогодні ми познайомимось з частиною мови іменником. Дізнаємось що вона називає, на які питання відповідає, навчимось визначати і добирати іменники.

2.  Перегляд казки про Іменник

- Давайте переглянемо казку  «Як з’явився Іменник»

 https://www.youtube.com/watch?v=xjVVaLtGwgE

- Так що ж таке іменник? ( Чистина мови, яка називає предмети)

          3. Опрацювання правила у підручнику.

- Давайте прочитаємо правило у підручнику на с.102

( Іменник – це частина мови, яка називає предмети і відповідає на питання хто? - діти, дівчинка, хлопчик, що? – зима, мороз, радість)

  •          А чому до одних слів ми ставимо питання хто? а до інших що?

( До живих предметів ставимо питання хто?, а до неживих – питання що?)

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

  1. Колективна робота

Вправа 1 на с. 102.

  •          Прочитайте уривок вірша Вадима Скомаровського .

Навкруги казкові шати

сиве плетиво гілок.

Спробуй зразу відгадати,

де тут в’яз, а де дубок.

Де калина, де шипшина,

де черешенька мала?

Все зима запорошила,

запушила, замела.

  •          Знайдіть у вірші іменники та випишіть їх за абеткою.
  1. Вибіркове письмо біля дошки

(В’яз, гілка, дубок, зима, калина, плетиво, черешенька, шати, шипшина)

  •          Що таке синоніми?
  •          Знайдіть у вірші синоніми. Це іменники?

(Запорошила, запушила, замела)

( Ці слова не іменники, бо вони відповідають на питання що зробила?)

Пальчикова гімнастика

«Оцей пальчик – мій дідусь,

Оцей – моя бабуся,

Оцей пальчик – мій татусь,

Оцей – моя матуся,

А цей пальчик – оце я!

Ось і вся моя рідня!»

ІV. Засвоєння та формування знань, умінь і навичок

   А  ти знаєш?

Іменник – це перша частина мови, яка з’являється в мовленні кожної людини. Чому? Маленьких дітей оточує світ речей, предметів, і вони прагнуть дати назву всьому, що бачать.

  1. Робота з підручником. Вправа 2 .
  •          Знайдіть вправу 2 на сторінці 103. Записати речення, доповнюючи іменниками з довідки. Доведіть, що вставлені слова належать до іменників.

Зимовий холод – літнє …тепло.

Яскраві …зорі на небі – буде мороз.

Зранку іній укрив …дерева – день без снігу.

Глибокий …сніг узимку – дощове літо.

Потріскує лід – на міцний…мороз .

      (всі вставлені слова це іменники, бо вони називають предмети і відповідають на питання хто? що ?)

  •          Зверніть увагу на слова ТЕПЛО – ХОЛОД.
  •          Як іх називають?(антоніми)
  •          Пригадайте, що таке антоніми? ( слова протилежні за значенням)
  •          Поміркуйте і скажіть від яких слів утворилося слово СНІГОПАД?

Снігопад – сніг   -  це спільнокореневі слова чи форма слова?

 Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

І  до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

  1. Самостійна робота. Вправа 3 на с.103
  •          Прочитайте вірш Віри Паронової. Поміркуйте, у які групи можна об’єднати слова – назви птахів

Галки, снігурі, синички,

горобці – пташата сірі –

всі, хто не летить у вирій!

Вам насиплемо насіння,

зерна, крихти й гарбузиння.

Як цього буде замало –

додамо шматочок сала.

  •          Випишть слова – назви птахів у такій послідовності:

спочатку з наголдосом на першому складі,

потім – на другому,

далі – на третьому.

  •          Доведіть , що виписані слова - іменники.
  •          Що таке іменник?
  1. Перевірка самостійної роботи.
  •          Яке слово записали першим? Другим? Третім?

(Галки, синички, снігурі, горобці)

  •          Порівняте слова СНІГ і СНІГУРІ. Що ви можете про них сказати?
  1. Робота з медіатекстом.

Казка   В. Сухомлинський «Зайчик і глробина».

  •          Прослухайте казку.

https://www.youtube.com/watch?v=KbH2h5NbSBw

  •          Скажіть, хто допоміг зайчикові взимку?
  •          Доведіть, що слова ЗАЄЦЬ, ЗАЙЧИК, ЗАЙЧАТКО є іменниками
  •          Що таке іменник?

V. Заключна частина. Рефлексія.

  1. Проблемне питання
  •          Що ви можете сказати про іменник?
  •          Назвіть іменники на тему «школа»

2.Технологія « Незакінчене речення»

      На уроці я дізнався, дізналась …

     Для мене було цікавим ….

VІ. Завдання додому.

  •          Повторити правило на с.102, виконати вправу 4 на с. 103.
  •          Скласти казку про те, як щедра горобина підгодовує пташок взимку.

 

 

 

 

doc
Додано
21 вересня
Переглядів
171
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку